Felçli hastalara basınçlı giysi tedavisi

Felçliler, spastik çocuklar ve MS hastalarında kullanılan basınçlı giysiyle, kasların çalışması sağlanarak ameliyat riski azaltılıyor.

Felçli hastalara basınçlı giysi tedavisi

Felçliler, spastik çocuklar ve  MS hastalarında kullanılan basınçlı giysiyle, kasların çalışması sağlanarak  ameliyat riski azaltılıyor.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Erbil Dursun, özel kumaşlardan tasarlanan giysilerin kaslarda hareket oluşumunu  desteklediğini söyledi. Giysileri giyen hastaların vücutlarını daha rahat algılayabildiğini ifade  eden Dursun, vücutta istenen işlevlerin desteklenmesiyle hareketlerde artış  olduğunu kaydetti. Dursun, tüm felç türleri, spastik çocuklar, beyincik tutulumlu hastalarda  ve MS hastalığında basınçlı giysilerin kullanılabildiği dile getirerek,  “Türkiye'de yeni kullanılan bir sistem, İngiltere'den bir terapistle bu sistemi  yürütüyoruz. Belirttiğim türdeki hastalıklarda giysileri uygulayabileceğiz” diye  konuştu.

“HASTALARIN DURUŞU DÜZELİYOR”

Giysinin uygulandığı hastaların duruşundaki düzelmeleri hemen  gözlemleyebildiklerine dikkati çeken Dursun, hareket fonksiyonlarında artışla  istenilen işlevlerin daha rahat gerçekleştirildiğini anlattı. Dursun, giysilerin uygulandığı hastalarda belirli bir sürenin ardından  olumlu etkiler görüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti: “Bu kıyafetler giyildikçe hastaların kasları yavaş yavaş kuvvetleniyor,  istenilen hareketler yapılabiliyor. Kasların gelişmesi göz önünde  bulundurulduğunda daha sonra söz konusu hareketi yapabilme özelliği hastalarda  kalıcı oluyor. Kıyafetler felç türleri, spastik çocuklarda, beyincik tutulumlu  hastalarda ve MS hastalığında hastaların hareketlerini geliştirmesini sağlıyor. Rehabilitasyon tıbbında 'tek taraflı tedavi' diye bir şey yok. Bunlar  diğer yaptığımız bütün tedavilere avantaj sağlıyor. Giysiler hastalar üzerinde  yapılan tedavinin etkinliğini arttırmada ve ameliyat sayılarının azaltılmasında  yardımcı olabilir.” İş ve uğraşı terapisti Lydia Dean da İngiltere'de son 5 yıldır basınçlı  giysilerin etkili olmaya başladığını ifade ederek, inme, tüm felçler, MS  hastalığı, “hipermobilite sendromu” bulunanlarda yürüme ve denge sağlamada  önemli etkisi olduğunu bildirdi.

“ELBİSEYİ GİYDİKTEN SONRA AYAKLARINI DÜZ BASABİLİYOR”

Beyin felci geçiren Ali Yiğit'in (5) babası İsmail Bilgin ise ilerleyen  yaşına rağmen yürüyemeyen oğlunu hastaneye götürdüklerini, muayenelerde çocuğun  beyin felci olduğunun ortaya çıktığını belirterek, çocuğunun 4 yıldır fizik  tedavi gördüğünü dile getirdi. Bilgin, oğlu Ali Yiğit'in 10 botoks ameliyatı olduğuna işaret ederek,  “Geçen hafta giysiyi ilk kez denedik. Oğlum normalde içe doğru basıyor ve  yürürken aksıyordu. Elbiseyi denedikten sonra yürümesinde ve ayaklarının  görünümünde gözle görülür değişiklik oldu. Ayakları düz basıyor. Bu durumu  görünce şaşırdık. İnşallah daha iyi olacak” diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al