Fazla sese tahammül edemiyorum

"Çok çabuk sinirleniyorum. Bir de unutkanlık var. Fazla sese dayanamıyorum. Kafam uyuşuyor sanki. İçine kapanık biriyim."

Fazla sese tahammül edemiyorum

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU Çok çabuk sinirleniyorum. Bir de unutkanlık var. Fazla sese dayanamıyorum. Kafam uyuşuyor sanki. İçine kapanık biriyim. CEVAP İçine kapanık birinin sosyal ilişkileri ve sözel-davranışsal anlatımı az olsa da, zihinsel olarak normal veya normalden daha çok etkinlik olabilir. Zihindeki duygu ve düşüncelerin paylaşılması önemlidir. Paylaşılmadığında bazı olumsuz duygular, aşırı sinirlilik görülebilir. Dışarıdan anlaşılmasa da, kişinin zihni sürekli olarak meşgulse, dikkatini toplamakta güçlük çekebilir ve unutkanlık görülebilir. Sese duyarlılık sakin yaşayan insanlarda ve obsesif (titizlik) özellikleri olan kişilerde daha sık görülmektedir. Tüm bunları gözden geçirip yaşamınızı olumsuz etkileyen belirtilerin bir bozukluğa bağlı olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Bunlar yalnız kişilik yapısıyla da ilgili olabilir. Nedeni ne olursa olsun, sosyal ilişkileri geliştirmek yararlı olur. SORU 5.5 yaşında bir oğlum ve 1 aylık bir kızım var. Oğlum çok belli etmese de bir kıskançlık davranışı içinde. Bunu da gece 1-2 defa bağırma şeklinde anlaşılmayan bir ses çıkararak gösteriyor(uykuda uyanmadan). Ne yapmalıyız? CEVAP Beş buçuk yaş kabaca ödipal dönemin sonlarıdır ve bu dönem özellikle kardeş doğumu açısından riskli olarak kabul edilir. Bir yandan da, kaç yaşında olursa olsun, çocukların kardeş doğumuna olumsuz tepki göstermeleri (kıskanmaları) beklenen bir durumdur. Kardeş doğumuna çocuk hazırlanmadıysa, üstüne kuma gelmiş gibi bir duyguya kapılabilir. Çünkü artık anne-babanın ayırdığı zaman azalmıştır, kendine göre sevgi de azalmıştır. Sevginin paylaşılması, hele çocuklar için, kolay değildir. Büyük çocuğa kardeşinin hiçbir şeyini kendisinin yapamadığı, büyüklerin yardımına daha çok muhtaç olduğu anlatılarak, onunla ilgili yapılacaklarda büyük çocuğun da katkısı istenebilir. Büyük çocuğa, yalnız ona ait zaman ayrılabilir, ilgilenilebilir. Genel olarak böyle yaklaşımlar yararlı olabilmektedir. SORU Oğlum 13.10.1989 doğmlu. Yaklaşık 10 yıl önce tesadüfen yaptırdığım BT tetkikinde bazal gagliyonlarda kalsifikasyon görüldü. İki nörologa götürdüm. Önemsiz dedi. Kendi imkanlarımla araştırma yaptım. 2007 yılında kalsifikasyon MR'da görünür BT'de görünmez dediler. İçim rahat değil. CEVAP Bazal gangliyonlardaki anormallikler bazı davranış bozukluklarına neden olabilmektedir. Herhangi bir bulgunun önemli olması için klinik olarak da belirtiye neden olması gerekir. Klinik olarak hiçbir belirti yoksa, önemsiz olarak yorumlanması yanlış olmaz. Böyle bir durumda ailenin içinin rahat etmesi ve herhangi bir değişikliğin erken tanınması açısından nörologların önereceği aralıklarla MR çekilmesi ve muayene yapılması uygun olur.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

FAZLA SESE DAYANAMIYORUM

AŞKIM YÜZÜNDEN HAYATIM KARIŞTI

HEP MUTSUZUM HEP MUTSUZ

SAKIZ ÇİĞNEYENLERE SİNİR OLUYORUM

AYRILDIĞIM EŞİMİ ÇOK ÖZLÜYORUM

ÖLÜM HABERLERİ BENİ ÇOK ETKİLİYOR

EŞİMLE İKİ YABANCI GİBİYİZ

30 YAŞINDAKİ OĞLUM MADDE BAĞIMLISI

DERS ÇALIŞ DEMEKTEN YORULDUM

12 YILDIR BAŞ AĞRISI ÇEKİYORUM

GÜNDÜZ YAŞADIKLARIMI GECE RÜYAMDA GÖRÜYORUM

CİNSEL İLİŞKİDEN ZEVK ALAMIYORUM

EŞİM AŞIRI TİTİZ

BAZEN DÜNYAM KARARMIŞ GİBİ OLUYORUM

EŞİM ÇOK SİNİRLİ VE İÇİNE KAPANIK

SÜREKLİ EVHAMLIYIM

KIZIM KENDİNE KENDİNE KONUŞUYOR

EŞİMLE ARAMDA 21 YAŞ VAR

AŞIRI SİNİRLENDİĞİMDE KEKEME OLUYORUM

KARIMA KARŞI HİÇ SEVGİM YOK

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al