Fazla sese tahammül edemiyorum

Çok çabuk sinirleniyorum. Bir de unutkanlık var. Fazla sese dayanamıyorum. Kafam uyuşuyor sanki. İçine kapanık biriyim.

Fazla sese tahammül edemiyorum

SORU Çok çabuk sinirleniyorum. Bir de unutkanlık var. Fazla sese dayanamıyorum. Kafam uyuşuyor sanki. İçine kapanık biriyim.

CEVAP İçine kapanık birinin sosyal ilişkileri ve sözel-davranışsal anlatımı az olsa da, zihinsel olarak normal veya normalden daha çok etkinlik olabilir. Zihindeki duygu ve düşüncelerin paylaşılması önemlidir. Paylaşılmadığında bazı olumsuz duygular, aşırı sinirlilik görülebilir. Dışarıdan anlaşılmasa da, kişinin zihni sürekli olarak meşgulse, dikkatini toplamakta güçlük çekebilir ve unutkanlık görülebilir. Sese duyarlılık sakin yaşayan insanlarda ve obsesif (titizlik) özellikleri olan kişilerde daha sık görülmektedir. Tüm bunları gözden geçirip yaşamınızı olumsuz etkileyen belirtilerin bir bozukluğa bağlı olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Bunlar yalnız kişilik yapısıyla da ilgili olabilir. Nedeni ne olursa olsun, sosyal ilişkileri geliştirmek yararlı olur.

SORU 5.5 yaşında bir oğlum ve 1 aylık bir kızım var. Oğlum çok belli etmese de bir kıskançlık davranışı içinde. Bunu da gece 1-2 defa bağırma şeklinde anlaşılmayan bir ses çıkararak gösteriyor(uykuda uyanmadan). Ne yapmalıyız?

CEVAP Beş buçuk yaş kabaca ödipal dönemin sonlarıdır ve bu dönem özellikle kardeş doğumu açısından riskli olarak kabul edilir. Bir yandan da, kaç yaşında olursa olsun, çocukların kardeş doğumuna olumsuz tepki göstermeleri (kıskanmaları) beklenen bir durumdur. Kardeş doğumuna çocuk hazırlanmadıysa, üstüne kuma gelmiş gibi bir duyguya kapılabilir. Çünkü artık anne-babanın ayırdığı zaman azalmıştır, kendine göre sevgi de azalmıştır. Sevginin paylaşılması, hele çocuklar için, kolay değildir. Büyük çocuğa kardeşinin hiçbir şeyini kendisinin yapamadığı, büyüklerin yardımına daha çok muhtaç olduğu anlatılarak, onunla ilgili yapılacaklarda büyük çocuğun da katkısı istenebilir. Büyük çocuğa, yalnız ona ait zaman ayrılabilir, ilgilenilebilir. Genel olarak böyle yaklaşımlar yararlı olabilmektedir.

SORU Oğlum 13.10.1989 doğmlu. Yaklaşık 10 yıl önce tesadüfen yaptırdığım BT tetkikinde bazal gagliyonlarda kalsifikasyon görüldü. İki nörologa götürdüm. Önemsiz dedi. Kendi imkanlarımla araştırma yaptım. 2007 yılında kalsifikasyon MR'da görünür BT'de görünmez dediler. İçim rahat değil.

CEVAP Bazal gangliyonlardaki anormallikler bazı davranış bozukluklarına neden olabilmektedir. Herhangi bir bulgunun önemli olması için klinik olarak da belirtiye neden olması gerekir. Klinik olarak hiçbir belirti yoksa, önemsiz olarak yorumlanması yanlış olmaz. Böyle bir durumda ailenin içinin rahat etmesi ve herhangi bir değişikliğin erken tanınması açısından nörologların önereceği aralıklarla MR çekilmesi ve muayene yapılması uygun olur.

FAZLA SESE DAYANAMIYORUM

AŞKIM YÜZÜNDEN HAYATIM KARIŞTI

HEP MUTSUZUM HEP MUTSUZ

SAKIZ ÇİĞNEYENLERE SİNİR OLUYORUM

AYRILDIĞIM EŞİMİ ÇOK ÖZLÜYORUM

ÖLÜM HABERLERİ BENİ ÇOK ETKİLİYOR

EŞİMLE İKİ YABANCI GİBİYİZ

30 YAŞINDAKİ OĞLUM MADDE BAĞIMLISI

DERS ÇALIŞ DEMEKTEN YORULDUM

GÜNDÜZ YAŞADIKLARIMI GECE RÜYAMDA GÖRÜYORUM

CİNSEL İLİŞKİDEN ZEVK ALAMIYORUM

EŞİM AŞIRI TİTİZ

BAZEN DÜNYAM KARARMIŞ GİBİ OLUYORUM

EŞİM ÇOK SİNİRLİ VE İÇİNE KAPANIK

SÜREKLİ EVHAMLIYIM

KIZIM KENDİNE KENDİNE KONUŞUYOR

EŞİMLE ARAMDA 21 YAŞ VAR

AŞIRI SİNİRLENDİĞİMDE KEKEME OLUYORUM

KARIMA KARŞI HİÇ SEVGİM YOK

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alman psikoterapist Bert Hellinger, ailelerde kuşaktan kuşağa aktarılan bağları çözümleyerek bir psikoterapi yöntemi olarak aile dizimini keşfetmiştir
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Randevu Al