Farkında olmadan saçlarımı koparıyorum

"Benim sorunum saçlarımı parmağıma dolayıp düğümlene dek çevirmem ve düğümlenince de kopararak açmam bu 3 yaşımdan beri istem dışı olan bir haraket farkvetmeden yapıyorum "

Farkında olmadan saçlarımı koparıyorum

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU Kendim çok bunalımdayım her şeye kızıyorum hiç bir şeye tahammül edemiyorum böyle sanki insanları öldürmek geliyor kendime engel olamıyorum. ne yapmam gerekiyor bana bir akıl verin çünkü çok bunaldım artık nefes bile alamıyorum. CEVAP Günlük yaşamdaki stres yaratan olaylar huzursuzluk, sıkıntı, gerginlik, hırçınlık, toleransta/hoşgörüde azalma gibi belirtilere neden olabilir. Bu belirtiler belirli bir olayla ilişkiliyse, uzun sürmesi beklenmez. Olay çözümlenince geçecektir. Ancak belirttiğiniz durum şiddetli ve uzun süreli gibi anlaşılıyor. Bunun nedenlerinin bulunarak nedene yönelik tedavi uygulanması en akılcı yoldur. Bir bzoukluk saptanabilir veya yalnız öfke kontrolü gerekebilir. Bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur. SORU 2 yıldır birlikte olduğum kişiyle nişanlandım nişan günü soğuk algınlığı nedeniyle çok hastaydım şimdi biraz daha iyiyim bunu belirtmem deki amaç nişanlandığım günden beri kendimi hiç iyi hissetmiyor olmam sabahları uyanamıyorum yemek yiyemiyorum çok sevdiğim kahveyi bile içemiyorum. Gülmek istemiyorum ve çok kaygılıyım bunun nedeni psikolojik bir bunalım olabilir mi yoksa soğuk algınlığından dolayı kullandığım antibiyotiğin etkisi mi? Mutlu değilim. CEVAP Bu belirtiler antibiyotik kullanmayla açıklanamaz. Uyku ve iştah bozukluğu, endişe, isteksizlik, neşesizlik, mutsuzluk gibi belirtiler temel olarak depresyonda görülen belirtilerdir; başka psikiyatrik bozukluklarla da ilgili olabilir. Nişanlandığınız gün soğuk algınlığına yakalanmanız sadece bir tesadüftür. Bu durumda nişanlılıkla ilgili olarak duygu ve düşüncelerinizi gözden geçirmeniz yararlı olabilir. Yakınmalarınız sürerse, bir psikiyatrsite başvurmanız gerekir. SORU Benim sorunum saçlarımı parmağıma dolayıp düğümlene dek çevirmem ve düğümlenince de kopararak açmam bu 3 yaşımdan beri istem dışı olan bir haraket farkvetmeden yapıyorum bazen de bilerek çünkü tamamiyle bir alışkanlık söz konusu. Çocukken annem kızdığından ötürü düğümlediğim saçlarımı kesip koltukların arkasına atardım bir dönem bırakıyorum ama fark etmeden tekrar başlıyorum. CEVAP Strese ve sıkıntıya karşı herkesin tepkisi farklıdır. Saç yolma/koparma da bu tepkilerden biridir ve stresli her durumda farkında olmadan tekrarlanan bir davranıştır. Bu durum belli bir grup bozukluk için yer alır ve trikotillomani olarak adlandırılır. Trikotillomaninin tedavisi vardır. Bir psikiyatriste başvurursanız, yardımcı olacaktır.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

SAÇLARIMI KOPARIYORUM

CİNSEL İSTEKSİZLİĞİM VAR

EN UFAK SORUNDA BİLE AĞLIYORUM

ÇOK AŞIRI KISKANCIM

HİÇBİR ŞEY BENİ MUTLU ETMİYOR

EŞİMLE CİNSEL HAYATIMIZ ÇOK KÖTÜ

KALABALIK YERLERDE BAYILACAKMIŞ GİBİ OLUYORUM

AİLE İÇİNDE SÜREKLİ GEÇİMSİZLİK VAR

5 YAŞINDA YEĞENİM KONUŞAMIYOR

GEÇMİŞTE YAŞADIKLARIM AKLIMA TAKILIYOR

6 YAŞINDAKİ OĞLUMDA KEKEMELİK BAŞLADI

SEVDİĞİM GENCİ AİLEM İSTEMİYOR

EŞİMLE SORUNLARIMVAR ÇOK MUTSUZUM

BEBEĞİMİ KİMSEYE GÜVENİP BIRAKAMIYORUM

HAYAT BANA BOŞ GELİYOR

YAŞIM 31 AMA 10 YAŞINDA ÇOCUK GİBİYİM

BABAM GİBİ OLACAĞIM DİYE ÇOK KORKUYORUM

4 YAŞINDA OĞLUM CÜMLE KURAMIYOR

EVDEN DIŞARI ÇIKMAK İSTEMİYORUM

EN KÜÇÜK ŞEYİ BİLE SORUN YAPIYORUM

2 YILLIK EVLİYİM, EŞİMDEN ŞÜPHE EDİYORUM

EVLİ BİR ERKEKLE BERABERİM AMA...

SÜREKLİ PANİK HALİNDEYİM

İNSANLARDAN KAÇIYORUM, SÜREKLİ YALNIZ KALMAK İSTİYORUM

KENDİMİ ÇOK KÖTÜ HİSSEDİYORUM

ERKEK ARKADAŞIMIN AİLESİ BENİ İSTEMİYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...5. BÖLÜM

#

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Randevu Al