Evde yemek yapmak 10 yılda ne kadar pahalandı?

Türkiye'de evde yemek yapmak 10 yılda ne kadar pahalandı?

Evde yemek yapmak 10 yılda ne kadar pahalandı?

Tam tersi oranların görüldüğü ülkeler ise Güney Doğu Asya, Güney Asya ve Orta Asya ülkeleri. Beslenmeye bağlı ölümlerin en düşük olduğu ülke İsrail, en yüksek olduğu ülke ise Özbekistan.

Soya sosları ve diğer tuzlu soslarıyla, tuz tüketimine bağlı ölümlerin en çok yaşandığı ülke Çin. Japonya ise beslenme alışkanlıklarında değişikliğe gitmiş gibi görünüyor.

Prof. Murray, "Japonya çok ilginç çünkü 30-40 yıl öncesine giderseniz, Çin gibi aşırı tuz tüketimi olduğunu görürsünüz. Tuz onların en birincil sorunu ama giderek azalıyor. Beslenme biçimlerinde ayrıca kalbe yararlı olduğunu düşündüğümüz sebze ve meyve tüketimi de yüksek" diyor.

Tavsiyeler nedir?

Prof. Murray, "Doğru beslenme hangi kiloda olursanız olun önemli. Yapılması gereken tam tahıllı ürünlerin, meyvelerin, kabuklu yemişlerin, lifli gıdaların ve sebze tüketiminin artırılması ve mümkünse tuz tüketiminin azaltılması" diyor.

Ama bu beslenme şekli bütçeyi zorlayabiliyor. Günde beş meyve ve sebze tüketiminin, yoksul ülkelerde ev bütçesinin yüzde 52'sini oluşturduğu tahmin ediliyor.

Prof. Forouhi ise uyarıda bulunuyor: "Halk, maliyetini karşılayabiliyorsa ve bilinçli davranırsa sağlıklı tercihler yapabilir ama raflarda bir alana bir bedava kampanyası varsa bu sağlıksız tercihlere neden olabilir, mesaj yerine ulaşmaz. Sağlı ama ucuz seçeneklere ihtiyaç var."

Prof. Forouhi ve Prof. Murray'e göre artık, yağ, şeker ve tuz tüketimine odaklanmak yerine hangi sağlıklı besinlerin tüketilmesi gerektiğine odaklanılmalı.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Öksürük ne zaman sadece öksürüktür? Öksürüğünüzün nedenini bulamıyor musunuz?
  • Gülmek isteyen ama gülümseyemeyen insanlar bunu biliyor muydunuz? Gülümsemek insanın diğer insanlarla etkileşimini sağlayan en önemli araçlardan birid
  • Dehidrasyon su kaybının meydana geldiği bir kimyasal tepkimedir. Dehidrasyon tepkimeleri eliminasyon tepkimelerinin bir alt grubudur. Vücutta su kaybı
  • Ağrılar, depresyon, yorgunluk… Yorgunluk ve vücut ağrısı, fibromyalji habercisi olabilir...
  • Çok yemek, az uyumak, yalnızlık…. Kötü alışkanlıklar beyninize zarar verebilir.
  • Psikolojik obezite çağın en önemli zaaflarından biri . Hazlarınızı yönetin! Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlattı…
  • Randevu Al