Evcil hayvanlar alerjiye neden olabilir

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte alerjik hastalıklarda da artış gözleniyor.

Evcil hayvanlar alerjiye neden olabilir

Bu artışa sebep olan faktörler toplu yaşam, kapalı ve tozlu ortamlarda fazla vakit geçirme, ev içinde kuş, kedi, köpek gibi evcil hayvan beslenmesi, hazır gıdalarda, yiyecek ve içeceklerde kimyasal katkı maddesi kullanılması, çevre ve hava kirliliğindeki artış, ozon tabakasının delinmesine bağlı zararlı güneş ışınları, artan şehir yaşamı, sigara.

Evlerinde evcil hayvan besleyen ve hayvan alerjisi olan kişilerin rahat bir yaşam sürmeleri mümkün. Hayvan tüylerinden korunma için tek geçerli yöntem hayvanın evden uzaklaştırılması bütün halı, yatak takımı ve mobilyaların vakum-temizleyici ile temizlenmesi. Ancak kedi alerjenlerinin tam olarak temizlenemiyor. Bir evin kedi alerjenlerinden arınması için en az 20 hafta gerekli. Her ne kadar kedilerin sık yıkanmasının alerjen sayısını azaltma da etkisi olsa da bu uygulama haftada bir yapıldığında bile yararlı bir sonuç alınamıyor. Evcil hayvanların evden uzaklaştırılması hasta tarafından kabul edilmiyorsa en azından yatak odasının ya da evin dışında tutulması gerekiyor.

ALERJİ NEDİR?

Alerji, başkalarına zarar vermeyen ve toksik olmayan bazı maddelere karşı vücudun istenmeyen bir aşırı duyarlılık reaksiyonu. Vücut, karşılaştığı zararlı madde ve organizmalara karşı savunma amacıyla antikor oluşturur. Aynı maddeyle tekrar karşılaşıldığında bu antikorlar vücudu korumak için harekete geçer. Bu, normal insanlarda koruyucu bir mekanizma. Alerjik bünyeli kişilerde, karşılaşılan maddenin vücuda zararlı olup olmadığı ayrılamaz ve zararsız maddelere de reaksiyon gelişir.

ALERJİ NASIL ANLAŞILIR?

Alerjenle karşılaşıldığında hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı veya egzema gibi deri döküntüleri meydana gelir. Ancak, aynı maddelerle karşılaşan başka kişilerde bu reaksiyonlar görülmeyebilir.

NELER ALERJİ YAPAR?

Alerjiye en sık neden olan maddeler; hayvan tüyleri, çiçek polenleri, toz, küf ve deterjan gibi maddeler. Alerjenler vücutta histamin gibi bazı maddelerin salgılanmasına neden olur. Bu maddeler damarların genişlemesine, damar dışına sıvı çıkmasına ve bazı koruyucu hücrelerin bu bölgeye toplanmasına yol açar. Alerjik reaksiyon denilen ve vücuda zarar veren olaylar böyle gelişir. Bu reaksiyon sonucu ortaya çıkacak bulgular olayın oluştuğu bölgeye göre değişir. Eğer burundaysa hapşırma ve burun akıntısı görülür. Solunum yolundaysa astımda olduğu gibi öksürük, nefes darlığı ve hırıltılı soluma meydana gelir. Deride ise kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklıklar oluşur.

ALERJİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Alerjik bünyelere uygulanan bazı testlerle, nelere alerjisi olduğu tespit edilip bunlardan kaçınması önerilebilir; ancak toz, polen, ev akarları gibi bazı alerjenlerden kaçınmak çok zor. Alerjik bünyeli insanlarda zamanla yeni maddelere karşı da alerji gelişebilir ya da eskiden alerjik olduğu bir maddeye vücut alışabilir. Alerji genellikle çocukluk, ergenlik ve genç erişkinlikte başlar. Psikolojik stres de alerjide önemli bir rol oynar. Alerjik maddeden uzak durmak önemlidir ancak bazen nelere karşı alerji olduğu bilinmediği için bu tarz korunma genellikle yetersiz. Tedavide antihistaminikler ve daha ağır durumlarda kortizon kullanılır. Ayrıca burun tıkanıklığını açıcı ilaçlar rahatlama sağlar. Alerjen olduğu bilinen maddenin küçük dozlar halinde vücuda verilmesiyle vücudun yavaş yavaş bu maddeye alıştırılması da tedavi şekli.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al