Ev işi yapmak bir terapi yöntemi mi?

Ev işi yapmak bir terapi yöntemi mi? Instagram'da temizlik paylaşımlarında ev işleri bir terapi olarak görülüyor.

Ev işi yapmak bir terapi yöntemi mi?

Harriet Knock evinde temizlik yaparken video çeken ve bunu sosyal medyada paylaşanlardan biri. Knock Instagram'da "Günlük işlerim bir parçası çamaşır yıkamak. Duşakabini ve çeşmeleri de yıkamayı çok seviyorum. Parlayınca mutlu oluyorum" diyor.

Knock Instagram'da temizlik ipuçları veriyor ve insanları akıl sağlığı konusunda konuşmaya teşvik ediyor. Knock'un 23 binden fazla takipçisi var. Sosyal medyada temizlik topluluğu #cleanhomehappyhome (temizevmutluev), #ilovetoclean (temizliğebayılıyorum), #cleaningmotivation (temizlikmotivasyonu) gibi etiketler altında paylaşımlar yapıyor.

İngiltere'nin Devon bölgesinde yaşayan 21 yaşındaki Harriet, iki küçük çocuğa bakarken temizliğin ciddi kaygı bozukluklarıyla baş etmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

"Ben her zaman kendimi eleştiren biri oldum, yaptıklarımdan mutlu değildim. Terapi aldım, dostlarım ve ailem çok destek verdi. Şimdi iyileştim ama hala kaygılarım var" diyor. Harriet sosyal medyada akıl sağlığı konusunda açık bir dille konuşuyor ve takipçilerinin bunu anlamasını istiyor. Temizlik hakkında paylaşımlar yaparak, kendini evde iş yaparken yalnız hissetmediğini söylüyor.

Harriet iki oğlu; dört aylık Edward ve 21 aylık Freddie ile günlerini çoğunlukla yalnız geçiriyor. Harriet küçükken temizlik yapmaktan nefret ettiğini söylüyor.

"Evde anneme yardım etmeliydim ama yapmadım. Bir yıl önce kendi evime taşındığımda çamaşır makinesini bile kullanmıyordum".

Şimdi ise temizlik yapmayı dört gözle bekliyor

Harriet gibi Danny Maldonado'nun da temizlik tutkusu var. En gözde işlerinden biri mutfak tezgahını temizlemek. "Bana temiz bir tezgah kadar zevk veren bir şey yok" diyor.

Danny'nin bu tutkusu erken yaşta anne ve babasından geçmiş. Babası orduda görevli olduğundan bu kültürü haftalık denetimlerle eve taşımış.

"Babam lavaboda parmağını gezdirir ve su damlacıkları var mı diye bakardı. Yatağımı toplar ve yastıklarımı havalandırırdım. Sinirlerim berbat olurdu".

Eğer denetimden geçerse Danny'nin sinemaya gitmesine ya da odasında televizyon izlemesine izin verilirdi. Danny'nin annesi hemşire olduğu için o da benzer standartlara sahipti. Koğuşunun çamaşır suyu kokmasını severdi.

Danny annesinin ona "Eğer insan gibi kokuyorsa o zaman temiz değildir" dediğini anlatıyor. Hafta sonlarında Danny ve annesi yeri silerken dans ederlermiş. Bu annesiyle bir bağ kurmasını sağlamış. "O temizliği severdi ben de sevmeye başladım".

"Yaşıtlarım dışarıda basketbol oynarken ben odamda temizlik yapardım".

Üniversitede ev arkadaşlarıyla bir dairede yaşamak çok zor gelmiş. "Ev arkadaşlarıyla yaşamak en kötüsü. Onalara karşı oldukça pasif-agresif davranıyordum. Neden yerde yastıklar, bardaklar, bira şişeleri olduğunu anlamıyordum".

"Danny için bu bir tür terapi ve bu onu tamamlıyor" diyor Michael.

British Psychological Society kurumundasn Dr. George Fieldman "Temizlik yapmanın bir tür egzersiz olduğunu ve bunun ruh sağlığına faydalı olduğunu" söylüyor. Ayrıca bu insanlar sosyal medyada temizlik videoları paylaşarak bir tür sosyalleşme içine giriyorlar.

Ancak Dr. Fieldman'a göre bu davranış kaygı bozukluklarını çözmek yerine, kenara itiyor olabilir.

"Orta ve uzun vadede temizlik yapmak ideal değil, çünkü bu faaliyet kaygıyla yüzleşme anlamına gelmiyor. Sadece onu kıyıda tutuyor" dedi.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • ‘Tokum ama hala yemek istiyorum’, ‘Doydum ama üzerine bir tatlı olsa süper olurdu’, ‘Yiyecek için midemde yer kalmadı ama kahveye hayır diyemem’ gibi
  • Bir olay, durum, kişi karşısında karar alırken iyicil ya da kötücül güçlerimizin hangisinin baskın olduğunu, iyicil/kötücül tutum ve algılarımızı psik
  • Alman psikoterapist Bert Hellinger, ailelerde kuşaktan kuşağa aktarılan bağları çözümleyerek bir psikoterapi yöntemi olarak aile dizimini keşfetmiştir
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Randevu Al