Etikten Uzaklaştıkça Post Truth Yerleşiyor

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü Başkanı, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Üsküdar Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği Kulübü tarafından düzenlenen “Cehalet Bilimi” başlıklı etkinliğe konuk oldu.

Etikten Uzaklaştıkça Post Truth Yerleşiyor

2016’da yılın kelimesi seçilen “Post Truth” kavramına değinen Uzbay; “Post Truth kavramı, 'yalan söyleyerek algıyı yönetme sanatı' anlamında kullanılıyor. Dünya siyaseti yalan konuşma üzerine temellenmiş durumda ve kitlelerin algıları da bu yalan haberlerle yönetiliyor. Hayatın her alanında etikten uzaklaşıldığı için Post Truth bu kadar gündemde olabiliyor.” dedi.

“Cehalet bilimi dijital devrimle ortaya çıktı”

Cehalet ve bilimin birbirine zıt iki kavram olduğunu aktaran Uzbay, cehalet biliminin temeline değindi. Uzbay; “Cehalet bilimi, dijital devrimle beraber ortaya çıkmış bir kavram. ABD Başkanlarından James Madison, ‘Bilgi daima cehaleti yönetecektir. Kendi kendini yönetmek isteyen ulus, bilginin verdiği güç ile donanmalıdır.' der. Madison bu sözleriyle, ABD'nin bugünkü vizyonunu tarif etmektedir. Bağımsız bir ülke olmak istiyorsak bilgi üretmeli ve bilginin verdiği güç ile donanmalıyız.” ifadelerini kullandı.

“Güçlü ülke bilgi üretendir”

Dünya sisteminde söz sahibi olan ülkelerin bilgiyi üreten ülkeler olduğuna değinen Uzbay; “Bugün dünya küresel sistemin içerisinde bir arada yaşama mücadelesi veriyor. Kapitalist sistemin hâkim olduğu günümüzde, sistemi yöneten ülkelere baktığımızda analitik düşünceye dayalı bir eğitim sistemine sahip oldukları görülüyor. Bu ülkeler güçlü kültürel birikime sahipler ve ekonomileri güçlü. Bu ülkelerde hukuk sistemi iyi bir şekilde çalışıyor ve etik değerler toplumda yerleşmiş durumda. Bu ülkelerin ortak özellikleri, yeni bilgi üretme becerileri ve ürettikleri bilgileri doğru bir biçimde kullanma becerileridir. Bu özelliklere sahip olmayan ülkeler, gelişmiş ülkeler tarafından yağmalanıyorlar, algı yönetimi ile kontrol altında tutuluyorlar.” diye konuştu. 

“Bilim ticarileşti”

Günümüzde bilimin ticarileştiğini vurgulayan Uzbay; “İnsanların satın almak isteyecekleri ürünler üretilerek, bilim satılıyor. İnsanlar patent sistemiyle bilimden para kazanıyor. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne göre, herkesin sağlık sistemden faydalanma ve sağlıklı olma hakkı vardır. Fakat sağlık sistemi bugün ticarileşmiş durumda. Sağlık sisteminde insanlar, sağlık hizmetlerinden eşit olarak faydalanamıyorlar.” dedi.

“Etikten uzaklaştıkça Post Truth yerleşiyor”

Post Truth kavramının 2016 yılında “2016'nın Kelimesi” seçildiğine değinen Uzbay; “Post Truth kavramı, 'yalan söyleyerek algıyı yönetme sanatı' anlamında kullanılıyor. Dünya siyaseti yalan konuşma üzerine temellenmiş durumda. Bu süreçte kitlelerin algıları da bu yalan haberlerle yönetiliyor. Hayatın her alanında etikten uzaklaşıldığı için Post Truth bu kadar gündemde olabiliyor. İnsan otobiyografik hafızasıyla diğer canlılardan ayrılır. İnsanların algısı yalan ve çarpıtılmış bilgilerle yönetiliyor. Bu tarzda yapılan haberlerle insanlara duymak istedikleri söylenerek, algıları yönetiliyor.” diye konuştu.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen ve iki yıl aradan sonra bu yıl 39’unc
  • Japonyalı Akademisyenler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile bir araya geldi.
  • Üsküdar Üniversitesi, Türk Kızılay, Haydi Tut Elimi Derneği ve Gönüllülük Elçileri Sessiz İyilikler Platformu iş birliği ile “Akıldan Kalbe, Gönülden
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan Mevlid’i Nebi Haftası Kapsamında Din Görevlileriyle buluştu.
  • Prof. Dr. Tarhan’ın yazısı Harvard Business Review’in En Çok Okunanları Arasında yerini aldı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı’yı ziyaret etti.
  • Randevu Al