E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Ölüm Acısı

Ölüm, ayrılık, kaybetme acısı kişinin ruh sağlığını derinden etkiler. Sevdiğimiz bir kişinin ölmesi, bir yakınımızın ölmesi kişiyi derinden etkiler. Ölüm acısı yaşayan insanların yas dönemi uzun sürerse depresyona yakalanması riskleri artar.

ÖLÜM ACISI NASIL GEÇER

Ölüm acısı nasıl atlatılır sorusuna uzmanlar şöyle cevap veriyor:

Yas tutma biçimi parmak izi kadar bireysel. Bir kayıp olduğu zaman yas tutmak mecburiyetindeyiz. Göç ettiğimiz zaman kaybımız var, aileyi kaybediyoruz, ağaçları kaybediyoruz, kedileri kaybediyoruz. Bir anne fil öldüğü zaman baba fil ve yavruları ölen filden hemen ayrılamıyorlar. Gidiyorlar, tekme atıyorlar, sanki ölen fil tekrar dünyaya gelecek gibi bekliyorlar. 3-4 saat sonra ayrılabiliyorlar. Hayvanlarda bile kayba karşı bir yas tutma hali var.

ÖLÜM ACISINI NASIL ATLATIRIM

Erişkinlerin beklenmeyen bir zamanda yaşadıkları kayıptan sonra yaşadıkları yas sürecini ele alıyorum. Birincisine kriz dönemi, ikincisine yas tutma diyelim. Kriz üzüntüsü başınızı bir duvara vurursunuz, sanki duvar açılacak da kaybolan kişi geri gelecek.

ÖLÜM ACISI HAKKINDA

Yas sürecinde kişi kaybıyla yoğun bir ilişki kurar. Yas tutma demek kaybolan kişinin veya şeyin zihinsel ikiziyle yoğun bir şekilde ilişki kurmaktır. Yas tutmak siz ölene kadar devam eder neden çünkü siz ölene kadar kaybolan kişinin zihinsel ikizi sizin kafanızda. Bu süreç içinde kaybolan kişiyle ya da şeyle özdeşim yaparsınız. Bu özdeşimlerin bazıları kazançtır yani yas tutma çok alıcı bir şey. Ağlıyorsunuz, öfkeleniyorsunuz, üzülüyorsunuz fakat iyice yas tutarsanız daha zengin bir iç dünyaya sahip olursunuz. Neden? O kaybolan kişinin bazı fonksiyonlarını siz içinize alırsınız, zenginleştirirsiniz. Fakat aynı zamanda bir kayıptan sonra yıkıcı özdeşimler de yapabiliriz. Yas tutma birçok şeyi değiştirir.

"ölüm acısı" Haberleri