Esrar kullanımı şizofreniyi tetikler mi

Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, düzenli olarak esrar kullanımının şizofreni benzeri psikotik tabloların ortaya çıkışını hızlandırdığını söyledi.

Esrar kullanımı şizofreniyi tetikler mi

Esrar kullanımının tüm dünyada oldukça yaygınlaştığının altını çizen Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, esrarın bağımlılık yapmadığı yönünde yanlış bilgilerin, kişinin esrarı zararsız bir uyuşturucu gibi görmesine neden olduğunu kaydetti. Esrarın da tıpkı sigara gibi bağımlılık yaptığına vurgu yapan Ünsalver, bağımlılığın ötesinde esrarın dikkat edilmesi gereken bir yönünün daha olduğunun özellikle altını çiziyor.

Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver; ‘Bağımlılık yapmanın ötesinde esrarın dikkat edilmesi gereken başka bir yönü de psikotik tablolarla olan ilişkisi. Yapılan çalışmalar düzenli esrar kullanan kişilerde şizofreni benzeri psikotik tabloların ortaya çıkışının hızlandığını gösteriyor.  Özellikle de ailede psikotik hastalıklara genetik yatkınlık varsa, psikozun ortaya çıkışı hızlanıyor. Son yıllarda esrarla tanışan ergen nüfus oranı artmıştır. Ergenlik, beyinin hızlı yapısal değişiklikler geçirdiği bir dönemdir.

Bu sebeple ergenin duygu durumunda dalgalanmalar olur ve davranış düzensizlikleri gözlenir. Böylece esrar gibi "yasak" bir maddeye yönelme daha kolay olabilmektedir. Ergenlikte dürtü kontrolünün henüz yeterince gelişmemiş olması esrarın daha da kolay ve sınırsızca kullanımına zemin hazırlar. Bu durumda psikoz gibi kişinin gerçekle bağlantısının bozulduğu, sosyal ve mesleki işlevselliğin bozulduğu tabloların ortaya çıkışı daha erken yasta olmaya başlamıştır. Erken başlangıçlı psikoz tablolarının ömür boyu seyri geç başlangıçlı tablolara göre daha olumsuzdur. Eğitim hayatı olumsuz etkilenmektedir. Bu sebeple esrarın yaygınlaşmasını önlemeye yönelik cabalar büyük önem arz etmektedir. Aileler ve okulların maddeler konusunda çocuk ve ergenleri bilgilendirmesi gerekmektedir. Madde konusunda bilgilendirme ise maddenin beyin ve beden üzerindeki olumsuz etkilerini vurgulayacak biçimde, tercihen konunun uzmanları tarafından yapılmalıdır.”

NPGRUP

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İstanbul’un uyuşturucu raporu açıklandı. İstanbul'da en çok esrar, uyuşturucu ve extacy kullanan iilçeler belirlendi.
  • Kenevir hakkında bilmedikleriniz var! İnsanlık tarihinin en eski ham maddesi: Kenevir…
  • Prof. Dr. Sevil Atasoy, “Ülkemizde Kokainden Çok Daha Fazla Miktarda Metamfetamin Tehlikesi Var” dedi.
  • Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, toplumdaki depresyon oranına dikkat çekti ve ekledi: Depresyonun en büyük belirtisi umutsuzluktur...
  • Pandemide hasta bağımlılığına dikkat! “Bağımlı hasta, yakınını tüketebilir” uyarısı...
  • Madde bağımlılığında bu belirtilere dikkat! Bağımlılık ayıp değil, hastalık olarak değerlendirilmeli.
  • Randevu Al