Eşler arası iletişim nasıl olmalı

Ailenin sağlıklı olabilmesi için eşlerin tek tek ruh sağlığının, iç huzurunun yerinde olması gereklidir. Peki Eşler arası iletişim nasıl olmalı?

Eşler arası iletişim nasıl olmalı

Ailenin sağlıklı olabilmesi için eşlerin tek tek ruh sağlığının, iç huzurunun yerinde olması gereklidir. Peki Eşler arası iletişim nasıl olmalı?

Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy anlatıyor:

AİLENİN MİMARI ANNE BABADIR

evlilikAilenin sağlıklı olabilmesi için eşlerin tek tek ruh sağlığının, iç huzurunun yerinde olması gereklidir. Yeni evlenen bir çift, evliliğe adım atarken evlilik ve aile yaşantısına dair kendilerine ait bir takım inançlarla, istek ve beklentilerle başlar ilişkiye. Çiftler evlilik-aile yaşantısını, gelecekte çocuklarını bu düşünceleri doğrultusunda şekillendirirler. Kişiler kendilerini ne kadar iyi tanır ve evlilikte, aile yaşantısından, karşısındakinden neler beklediğini ne kadar iyi bilirse karşılaştığı sorunların çözümünde ve çocuk yetiştirmede de o kadar başarılı olacaktır.

EVLİLİK TERAPİLERİYLE İLGİLİ BİLGİ ALIN

Ailede çatışmaların olması kaçınılmazdır, farklı kişiliklere sahip bireylerin farklı istek ve ihtiyaçları olacağı için birlikte yaşam sürecinde çatışma durumları doğar, çünkü evlilik ve aile yaşantısı farklı düşüncelerin ortak kararlar almasını gerektiren durumlarla doludur.

SORUN NEDİR? GÜÇLÜK NEDİR?

“Yaşamın normalgüçlükleri”?belli bir sürede aşılamamışsa ya da fazla rahatsız ediyorsa probleme dönüşmüş “sorun” halinegelmiş demektir.

AİLE İÇİNDE SAĞLIKLI İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

cigdem_demirsoyy Güçlükler yanlış ele alındıkları için ve doğru çözüm stratejileri uygulanmadığı için soruna dönüşür. Günlük yaşamın akışı içerisinde her ailede zaman zaman iniş çıkışlar yaşanır. Bazen gündelik yaşam sorunları yanlış ele alındığı için çıkmaza girip çözümlenemez hale gelebiliyor ve aile üyeleri arasında ilişki sorununa dönüşüp iletişim çatışmalarına yol açabiliyor. Örneğin; hafta sonunun nasıl geçirileceği, kimin akrabası veya arkadaşıyla ne sıklıkta görüşüleceği, paranın ne kadar ya da nereye harcanacağı, çocuğun hangi okula gideceği, hangi üniversiteyi tercih edeceği, çocuğu okuldan kimin alacağı, alışverişi kimin yapacağı... vb. Bu tür problemler hemen her ailenin karşılaştığı ve genellikle kendi çabalarıyla şu ya da bu şekilde çözümlediği problemlerdir. Hatta bazen ortaya çıkan bir değişikliğe bağlı ise (aileye bebeğin gelmesi, ev-iş değişikliği vb.) bu değişikliğe adapte olmayla kendiliğinden çözümlenirler, bu nedenle bunlara problem değil de “normal yaşam güçlükleri” diyoruz. Ne var ki bazen bu tür güçlükler yanlış ele alındıkları için, doğru stratejiler uygulanmadığı için soruna-probleme dönüşebiliyor. Eğer normal bir yaşam güçlüğü belli bir sürede aşılamamışsa ya da kişileri fazlaca rahatsız ediyorsa, kişi buna takılmışsa “sorun-problem” haline gelmiş demektir. NP GRUP
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Başarı, özgürlük, barış, dostluk, sevilmek ve mutluluk... Ama bir bedeli var... Bu ve benzeri değerleri şüphesiz ki hemen herkes hayatında görmek ve
  • Bir annenin çocuğuna hiç söylemediği 10 sır.
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Erkeklerin kadınlardan 10 beklentisi nedir diye sorduğumuzda gelen cevap. Erkeklerin kadınlardan 10 beklentisi nedir diye sorduğumuzda ilk sıraya "cin
  • Evlilik öğrenilir mi? Mutlu evlilik için nelere dikkat etmeli. Evlilikte neler yapmalı, neler yapmamalı? İşte cevaplar.
  • Randevu Al