Eşinizle aranızda para kavgası oluyorsa…

Uzmanlar, para kavgasına girmemek için eşlere tavsiyelerde bulundu.

Eşinizle aranızda para kavgası oluyorsa…

Lana Axelrod ile Alan Perlman 2014’te evlendiğinde banka hesaplarını birleştirmekte bir sorun görmedi. “Para konusunda benzer bir yaklaşımımız var ve evlilikte her şeyin paylaşılması gerektiğine inanıyoruz” diye açıklıyor 33 yaşındaki New Yorklu Axelrod.

Bu amaçla ortak bir hesap açıp düğün hediyelerini oraya yatırıyorlar. Ayrıca her ikisinin maaşı da her ay bu ortak hesaba giriyor. Bütün harcamaları için aynı kredi kartını kullanıyorlar. Öğrenciyken aldıkları harç borçlarını ödeme planlarını yaptıkları gibi, tasarruf ve emeklilik için de ortak hesapları var.

“Para durumumuzu sık sık ve açıkça konuşuyoruz” diyor Axelrod. “Bu bizi birbirimize daha da yaklaştırıyor. “Hayatın zorluklarını birlikte göğüsleyen ve geleceği en iyi şekilde kurmaya çalışan bir ekip gibi hissediyoruz kendimizi.”

Dünyanın başka yerlerinde evlilik ve para konusu bu kadar kolay birlikte yürümüyor. ABD’de para konusu ilişkilerin bozulmasında başta gelen nedenlerden birini oluşturuyor.

Araştırmalar, İngiltere’de eşlerin para yüzünden yılda 39 kez tartıştığını gösteriyor. Evli çiftlerin yüzde 24’ü ise kendi para durumlarından haberdar olmaları halinde eşlerinin “üzüntü, öfke ve şaşkınlık duyacaklarını” söylüyor.

Avustralya’da para eşlerin en büyük kavga nedeni. İnsanların yüzde 85’i mali sorunların insanı ayrılmaya kadar götürdüğüne inanıyor.

Bu nedenle uzmanlar eşlere şu tavsiyelerde bulunuyor:

AÇIKLIK

Maddi durumunuz konusunda dürüst ve açık davranın; eşinizi de olduğu gibi kabul etmeye hazır olun. Eşinizin durumu konusunda net değilseniz hesaplarınızı birleştirmeyin.

YAKLAŞIM TESPİTİ

 Evlenme hazırlıkları yapıyorsanız, buna karar verdiğiniz andan itibaren, hatta daha önce para meselesini konuşmanız gerekir. ABD’de ortalama düğün masrafı 30 bin doları buluyor. Bir insanla ömrünüzün sonuna kadar yaşamayı planlıyorsanız onların paraya yaklaşımını, beraberliğe ne tür borç ve değer katacaklarını, emeklilik planlarını bilmek gerekir.

ORTAK HEDEF

Yeni evlilerin en büyük hatalarından biri farklı finansal hedefler için gayret etmeleridir. Bu hedefleri açıkça konuşup birbiriyle uyumlu hale getirmek önemlidir. Örneğin ev almayı planlıyorsanız iki tarafın da bu hedef için ortak katkısı gerekir.

Strese neden olmadan para hakkında konuşmanın en kolay yolu örneğin “10 milyonun olsa ne yaparsın?” gibi bir soruyla hayal kurmaya başlamaktır.

BÜTÇE OLUŞTURMAK

Ortak hedef doğrultusunda çalışacaksanız bir eylem planınızın olması gerekir. Gelir ve giderlerinizi, adil katkıda bulunacağınız ortak bütçenizi belirleyin.

BİLGİLENDİRMEK

Ölüm halinde servetinizi eşinize bırakacaksanız emeklilik ve diğer hesaplarınızı ona göre düzenleyin, miras hakkı olabilecek yakınlarınızı bu konuda bilgilendirin.

BBC

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Evlilikte stres yaratan konular arasında ‘kayınvalide sendromu’ ayrı bir yer tutar. İşte çiftlere öneriler.
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Başarı, özgürlük, barış, dostluk, sevilmek ve mutluluk... Ama bir bedeli var... Bu ve benzeri değerleri şüphesiz ki hemen herkes hayatında görmek ve
  • Antidepresanlar duygudurum bozukluklarında, majör depresif bozukluk tek epizot ve majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında kullanılıyor. A
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Tenzile Erdoğan İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen Instagram canlı yayı
  • Soruları cevaplayın, eşinizi ne kadar tanıdığınızı görün.
  • Randevu Al