Eşinizle aranızda para kavgası oluyorsa…

Uzmanlar, para kavgasına girmemek için eşlere tavsiyelerde bulundu.

Eşinizle aranızda para kavgası oluyorsa…

Lana Axelrod ile Alan Perlman 2014’te evlendiğinde banka hesaplarını birleştirmekte bir sorun görmedi. “Para konusunda benzer bir yaklaşımımız var ve evlilikte her şeyin paylaşılması gerektiğine inanıyoruz” diye açıklıyor 33 yaşındaki New Yorklu Axelrod.

Bu amaçla ortak bir hesap açıp düğün hediyelerini oraya yatırıyorlar. Ayrıca her ikisinin maaşı da her ay bu ortak hesaba giriyor. Bütün harcamaları için aynı kredi kartını kullanıyorlar. Öğrenciyken aldıkları harç borçlarını ödeme planlarını yaptıkları gibi, tasarruf ve emeklilik için de ortak hesapları var.

“Para durumumuzu sık sık ve açıkça konuşuyoruz” diyor Axelrod. “Bu bizi birbirimize daha da yaklaştırıyor. “Hayatın zorluklarını birlikte göğüsleyen ve geleceği en iyi şekilde kurmaya çalışan bir ekip gibi hissediyoruz kendimizi.”

Dünyanın başka yerlerinde evlilik ve para konusu bu kadar kolay birlikte yürümüyor. ABD’de para konusu ilişkilerin bozulmasında başta gelen nedenlerden birini oluşturuyor.

Araştırmalar, İngiltere’de eşlerin para yüzünden yılda 39 kez tartıştığını gösteriyor. Evli çiftlerin yüzde 24’ü ise kendi para durumlarından haberdar olmaları halinde eşlerinin “üzüntü, öfke ve şaşkınlık duyacaklarını” söylüyor.

Avustralya’da para eşlerin en büyük kavga nedeni. İnsanların yüzde 85’i mali sorunların insanı ayrılmaya kadar götürdüğüne inanıyor.

Bu nedenle uzmanlar eşlere şu tavsiyelerde bulunuyor:

AÇIKLIK

Maddi durumunuz konusunda dürüst ve açık davranın; eşinizi de olduğu gibi kabul etmeye hazır olun. Eşinizin durumu konusunda net değilseniz hesaplarınızı birleştirmeyin.

YAKLAŞIM TESPİTİ

 Evlenme hazırlıkları yapıyorsanız, buna karar verdiğiniz andan itibaren, hatta daha önce para meselesini konuşmanız gerekir. ABD’de ortalama düğün masrafı 30 bin doları buluyor. Bir insanla ömrünüzün sonuna kadar yaşamayı planlıyorsanız onların paraya yaklaşımını, beraberliğe ne tür borç ve değer katacaklarını, emeklilik planlarını bilmek gerekir.

ORTAK HEDEF

Yeni evlilerin en büyük hatalarından biri farklı finansal hedefler için gayret etmeleridir. Bu hedefleri açıkça konuşup birbiriyle uyumlu hale getirmek önemlidir. Örneğin ev almayı planlıyorsanız iki tarafın da bu hedef için ortak katkısı gerekir.

Strese neden olmadan para hakkında konuşmanın en kolay yolu örneğin “10 milyonun olsa ne yaparsın?” gibi bir soruyla hayal kurmaya başlamaktır.

BÜTÇE OLUŞTURMAK

Ortak hedef doğrultusunda çalışacaksanız bir eylem planınızın olması gerekir. Gelir ve giderlerinizi, adil katkıda bulunacağınız ortak bütçenizi belirleyin.

BİLGİLENDİRMEK

Ölüm halinde servetinizi eşinize bırakacaksanız emeklilik ve diğer hesaplarınızı ona göre düzenleyin, miras hakkı olabilecek yakınlarınızı bu konuda bilgilendirin.

BBC

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ailede adalet kavramına ilişkin değerlendirmede bulundu.
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • 13 yılık evliyim bayanım eşim çalışmıyor. Ben memurum eşimi sevmiyorum ama dışarıda özlüyorum evde sinir oluyorum 1 oğlum var bosanamam gözüm hep dışa
  • 17 sene evlilikten sonra boşandım. Kocam başka bir kadınla evlendi 4 sene oldu. Şimdi boşanıyorlar 2 çocuğum var yine bana dönmek istiyor. 2. bir şans
  • Randevu Al