Eşiniz baba olmaya hazır mı?

Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.

Eşiniz baba olmaya hazır mı?

Haksız da sayılmazlar, ama bebeklerini kucaklarına aldıkları anda baba olmanın keyifli ve eğlenceli yanlarının tadını çıkarıyorlar. Peki bir erkek, baba olmaya nasıl ikna ediliyor? Sorunun cevabını buyurun okuyun! Belki de birçok kadın henüz anne olmadan annelik duygularını içgüdüsel olarak hissediyor. Bebeğin anne kamında hissedilmesi anlatılamaz bir duy­gu yoğunluğu olsa gerek. Kadınlar annelik konusunda bu kadar yoğun ve duygusal­ken, babalar da bir o kadar geç tadıyor bu duyguyu... Ya da geç tatmak istiyor... Belki de bir türlü hazır olamamalarıdır ne­den... Peki ya bir erkek, baba olmaya nasıl hazırlanıyor, bu süreçte neler hissediyor ve iyi bir baba olmanın kriterlerini merak edi­yor musunuz? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Uzman Psikolog Leyla Arslan aşkı­nızın meyvesi oluşurken eşinizin hissettik­lerini anlattı. Ayrıca babalara sorduk soruş­turduk, baba olmaya nasıl karar verdiler? Bir anne de eşini babalığa nasıl ikna ettiğini bizlerle paylaştı.

ERKEKLER BABALIĞI HANGİ SÜREÇTE HİSSEDER?

Baba olmak her erkek için farklı bir sos­yal rol getirir. Kadınlar için anne olmak, erkekler için baba olmaktan daha önce başlar. Bu durum kişiden kişiye farklı­lık gösterir. Bazı erkekler eşleriyle birlikte aşerme sürecini de yaşarlar. Eşini çok se­ven ve eş duyum yaşayan erkeklerde mide bulantısı, kokulara duyarlılık, yemek seçme gibi özellikler görülebilir. Bazıları ise endi­şeli bir bekleyiş içinde olurlar. Çocuklarının doğum sürecine katılmak dahi onları kor­kutur. Bir grup erkek ise çocuğunu eline aldıktan sonra bile hiçbir şey hissetmeyebi­lir. Bu, hazır oluşla ilgili bir durumdur. Kimi erkekler ne yapacağını bilmiyor olabilirler ve her şeyi annenin yapmasını beklerler. Hiç çocuk sevmeyen erkekler de vardır. Çoğunlukla sorumluluk almaktan kaçarlar. Anne, hamilelik sürecini bedeninde yaşa­dığı için babaya göre daha erken yeni bir sorumluluğu alabilir. Babalık, çoğunlukla doğduktan sonra alınan sorumluluk ve ve­rilen emekle gelişir.

BABALIĞA NASIL HAZIRLANIRLAR?

Bebek sahibi olmak hem anne hem baba, hem de yakın akrabalar için heyecan vericidir. Babalar genellikle ekonomik olarak rahat olmayı, annenin ve bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilmeyi ve eşiy­le ilişkisinde sorun olmamasını önemser. Anne ve baba evliliğe alışmış, birbirleriyle ilişkilerinde sorun yaşamıyorlarsa çocuk sahibi olmaya kendilerini hazır hissederler. Bebek onlara mutluluk getirir. Ama evlili­ğin çözülmemiş sorunları varsa, bebek iyi bir fikir değildir. Yeni doğan bebek anne-babasından ilgi, zaman, ekonomik destek ve anne-baba arasında işbirliği ister. Anne de babadan aynı şeyleri ve ayrıca aşırı hassas ve anlayışlı olmasını, bebeğini ve kendisini korumasını, kollamasını, düşün­mesini ve çok ilgilenmesini ister. Annenin | isteğini net olarak babaya ifade edebilmesi, doğum sürecine babayı da hazırlaması ve ortak kararlar almaları önemlidir. Doğumun nasıl yapılacağının kararı, eğer normal do­ğum yapılacaksa annenin yapacağı nefes egzersizleri ve diğer hazırlık çalışmalarına babanın da dahil edilmesi önemlidir.

BEN HAZIRIM DER Mİ?

Bazı erkekler, baba olmayı çok ister ama çocuğun sorumluluğunu almaya hazır olmayabilirler. Çocuksuz olan hayat­ları ve özgürlükleri kısıtlansın istemezler, bu durumda baba olmaya hazır değildirler. Dünyaya çocuk getirme sorumluluğunu almak, kişinin sorun çözme becerilerinin gelişmiş olması, olgunlaşması, kendine güveni, kariyer planının yapılmış olması ve hayatla ilgili hedefleriyle bağlantılıdır. Ya­şantısını kontrol edebilen erkek, “ben baba olmaya hazırım” diyebilir ve çocuk isteye­bilir. İstenen bebek de mutlu bir şekilde büyür. Sadece babasından gördüğü gibi davranan, baba olmanın kendisi için ma­nevi getirisini bilmeyen, çocukları gelecek garantisi gibi düşünen, kendi işinin devamı gibi gören, kendi amaçlarının gerçekleş­mesine katkı yapmasını bekleyen ailelerin de "baba olmak" ve “anne olmak" tanımla­rını sorgulamaları gerekir.

PSİKOLOG LEYLA ARSLAN: BABALIK İÇİN EN UYGUN YAŞ 25-45

Çocuk sahibi olmak ve ona bakmak, maddi, manevi ve fiziksel olarak güçlü olmayı gerektirir. Kşi, düzenini kurduğu zaman çocuk sahibi olabilir. 25-45 yaşları arasında çocuk sahibi olunursa onu büyütmekte güçlük çekilmeyeceği gibi çocuk açısından da genç ve güçlü bir anne-babaya sahip olmak avantaj olacaktır. Çocuğuyla hem oynayan hem gelişen hem de onu cesaretlendiren baba, iyi babadır. Anne; babayla çocuk arasına asla girmemeli, babasına saygı duymasını öğretmeli ve onunla birlikte her zaman aynı tutumda olmalıdır.

BEBEĞİM VE BİZ

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Borsada yatırım yapan pek çok kişinin kararları, aldıkları olumlu ya da olumsuz haberler ve edindikleri bilgiler karşısında şekillenebiliyor.
  • Tükenmişlik sendromu ve değersizlik hissi, sessiz istifaya yol açabiliyor.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Dicle Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Disiplinlerarası Sempo
  • Randevu Al