'Eşimle cinsellikte anlaşamıyoruz'

"Eşimle cinsellik anlamında anlaşamıyoruz. O fazlaca sekse düşkün bir insan ve bende bu eksik ayak uydurmaya çalışıyorum fakat yeterli olmuyor. Artı olarak sürekli aldatılıyorum yeri geldi bunu gözlerimle gördüm. Ayrıca istekleri beni rahatsız ediyor. Bu durum normal mi?"

'Eşimle cinsellikte anlaşamıyoruz'
Paylaş:

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

 

SORU Eşimle cinsellik anlamında anlaşamıyoruz. O fazlaca sekse düşkün bir insan ve bende bu eksik ayak uydurmaya çalışıyorum fakat yeterli olmuyor. Artı olarak sürekli aldatılıyorum, yeri geldi bunu gözlerimle gördüm. Ayrıca istekleri beni rahatsız ediyor.  Bu durum normal mi? CEVAP Cinsellik önemli olmakla birlikte, yaşamda her şey değildir ve olmamalıdır.  Evliliğin sağlıklı yürümesi için cinselliğin de uyumlu yaşanması gerekir. Buradaki sorunun yanıtı zaten kendi içinde var. Eş genel anlamda bundan rahatsız oluyorsa, istekler rahatsız ediyorsa ve aldatma da varsa, bunun normal olmadığı açıktır. Cinselliğe aşırı düşkünlük erken erişkinlik döneminde görülebilirse de, rahatsız edici boyutlara ulaşması evlilik kurumunu da tehlikeye atar. Bu durumda eşlerin her şeyi açıkça konuşarak bir orta yol bulmaları, yaşamlarına cinsellik dışında haz veren ve kendilerini insan olarak geliştiren hobiler/etkinlikler bulmaları yararlı olur. SORU Depresyona girmek üzereyim, her şey üzerime geliyor. Herkes önümüzdeki sene okulumun biteceğini sanıyor, ama ben 3 yıldır derslere girmiyorum. Ailem bana yüklü miktar para verdi bunu yatırım yapıp kullanmak için, ama ben parayı batırdım. Aileme paranın çok kazandığını söyledim ama nerdeyse para tamamen kayboldu. Çıldıracağım. CEVAP Yaşamın her döneminde ve her konuda dürüst ve açık olmak gerekir. Bu zamana kadar yapılan olumsuzlukların geriye dönüşü olmayacak görünüyor. Bu durum her insanı olumsuz etkiler. Bu nedenle en kısa ve en uygun zamanda aile ile konuşup gerçekleri açıklamak, özür dilemek gerekir. Okul ve para konusunda kaybedilenler, yalanlar gibi konulardan ders çıkararak bir daha benzer bir hatanın yapılmamasına çalışmak, zaman içinde bu durumun belki de tek tesellisi olabilir. SORU Uzun süreden beri ilaç kullanıyorum. Depresyondan kurtulup kurtulmadığımı nasıl anlayabilirim? İlacı nasıl bırakmalıyım? Doğum sonrası depresyon ortaya çıktı. CEVAP Doğum sonrası depresyon sanıldığından daha sık görülür ve tedaviden yarar görüp iyileşir. Bir kişinin depresyondan kurtulduğunu anlamasının en iyi yolu, kişinin kendisinin, ailesinin ve hekiminin eskiden iyi denilen durumuna ve normal işlevselliğine döndüğü kanısına varmasıdır. Tam iyilik durumundan sonra ilacın en az altı ay daha kullanılması önerilir.