Eşime sevgim yok

7 aylık evliyim ve çok mutsuzum. Karıma karşı hiç sevgi yok içimde. Evlilik görücü usulüyle oldu. Nişanlılık zamanında sevmediğimi anladım, evlenince düzelir umuduyla evlendim ama hiç bir şey değişmedi.

Eşime sevgim yok

SORU Benim güzel bir işim ve eğitimim var ama evde mutlu değilim. Karıma çok acıyorum, çünkü daha 18 yaşında ve hiç bir güvencesi yok.

CEVAP Evlilikte temel gereklilikler sevgi, saygı ve anlayışlı olmaktır. Zamanla eşler birlikte yaşamaya alışır, sanki sevgi bitmiş gibi olabilir.  Saygı ve anlayışlı olmak sürerse, evlilik de sürer. Zamanla sevginin de kendiliğinden geleceği düşünülebilse de, bu genellikle olmaz.  Bu nedenle böyle evliliklerde evliliği ayakta tutan alışma ve diğer ögelerdir. Nişanlılık zaten bir deneme dönemidir, evliliğin zihinsel ve duygusal temel ögeleri yoksa, evliliğin gerçekleşmemesi için bir fırsat dönemidir. Eşinizi düşünmeniz insancıl bir durum olmakla birlikte, acıma duygusu evliliği kurtarmada yararlı olmaz. Böyle durumlarda bir evlilik terapistinden/danışmanından yardım alınabilir, son kararı ise eşler verecektir.

SORU 17 yıllık evliliğimi yıkmak istiyorum fakat yapamıyorum. 2 tane çocuğum var.eşim sürekli beni aldatıyor ve ben bu durumlardan kimseye bahsedemiyorum.utanıyorum. Eşim kendisi de kabul etti fakat evliliğimizi bitirmemek için elinden geleni yapıyor.

CEVAP Erkeklerin kendi başlarına ayakta durması kadınlara göre daha güçtür. Hem aldatmanın, hem de evliliği sürdürmede ısrar etmenin mantıklı bir gerekçesi olamaz. Böyle durumlarda kararlı olmak ve bu kararı uygulamak gereklidir. Boşanmaya kararlıysanız ve eşinizin aldattığını kanıtlayabiliyorsanız, son kez konuşup evliliğinizin bu biçimde süremeyeceğini belirterek boşanma davası açacağınızı kesin bir dille söyleyebilirsiniz. Bunu söyledikten sonra, olumsuz durum sürerse, söylediğinizi yapmak zorundasınız.

SORU Psikolojik ilaçlar bağımlılık yapar mı?

CEVAP Psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılan farklı gruplardan çok sayıda ilaç vardır. Bunların çoğunun bağımlılık yapma özelliği yoktur. Küçük bir bölümünün bağımlılık yapma olasılığı vardır, fakat bu anlatım kullanıldıklarında mutlaka bağımlılık yapacakları anlamına gelmez. Bağımlılık yapma olasılığı olan ilaçlar yeşil veya kırmızı reçeteye yazılır. Kısaca, normal reçeteye yazılan bir psikiyatrik ilacın bağımlılık yapma olasılığı yoktur.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Eşim tarafından her şeyin sorumlusu tutuluyorum. Ailemin tek çocuğuyum. Onların bakımını da üstlendim.
  • Eşimle 10 yıllık evliyiz. 2. senesinde bilgisayarda seks sitelerine girmeye başladı. Hala devam ediyor. Bu son 2 sene içinde de beni aldattı. Güven ko
  • 13 yıllık evliyim ben öğretmenim eşim çalışmıyor. 1 oğlum var ama eşimi sevmiyorum dışarıdayken onu özlüyorum iyi bir insan bazen ona layık olmadığımı
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • 13 yılık evliyim bayanım eşim çalışmıyor. Ben memurum eşimi sevmiyorum ama dışarıda özlüyorum evde sinir oluyorum 1 oğlum var bosanamam gözüm hep dışa
  • Randevu Al