Erken kalkanlar daha çok aldatıyor

Ahlaki seçimler vücut saatine bağlı. Buna göre erken kalkanlar daha çok aldatıyor.

Erken kalkanlar daha çok aldatıyor

Günün erken saatlerinde daha uyanık olan "sabah insanlarının" gece saatlerinde hile ve aldatmaya daha yatkın olduğu ileri sürülüyor.

Psikologlar erken kalkan "tarlakuşları" ve gece geç yatan "baykuşlar" arasında dürüstlüğün günün saatlerine bağlı olarak farklı düzeylerde olduğunu buldu. Çalışmada ahlaki seçimler ve vücut saatleri arasında bağlantı bulundu. ABD'deki Harvard Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Sunita Sah bu sonuçların "işyerleri için yansımaları olacağını" söyledi.

TARLAKUŞLARI VE BAYKUŞLAR

Larks and Owls, türkçesiyle Tarlakuşları ve Baykuşlar adlı çalışma, insanların etik karar verme düzeyi ve "kronotipi" arasındaki ilişkiyi inceledi. Kronotip bireylerin hangi zamanlarda daha fazla enerjiye sahip olduğu ve uyumak istediğine göre belirleniyor. Araştırmada yaklaşık 200 kişinin davranışları incelendi. Denekler ölçülen şeyin dürüstlük düzeyleri olduğunu fark etmeden, problem çözme testleri ve oyunlarda rol aldı.

UYKU ZAMANI VE DÜRÜSTLÜK

Bu araştırmada, insanların kronotipleri ile uyumlu oldukları zaman dürüst olmasının daha muhtemel olduğu yönünde önemli bir bağlantı bulundu. Bu "baykuşların" geceleri, erken kalkan "tarlakuşlarının" da sabahları daha dürüst olduğu anlamına geliyor. Sahtekârlık düzeyinin insanlar gün içinde tercih ettikleri zaman dışında iken arttığı bulundu.

 

"BAYKUŞLAR AHLAKSIZ DEĞİL"

Araştırma, ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi ve Washington Üniversitesi akademisyenleri tarafından yürütüldü.. Etik seçimlerin insanların vücut saatleri ve günün farklı zamanları ile değiştiği görülüyor. Ama bulgular baykuşların kötü davranışlara daha meyyal olduğu iddialarını yanlışlar nitelikte. Raporda "gece insanlarının bir şekilde daha ahlaksız olduğu klişesi şüpheye açık" sonucuna varılıyor.

BBC

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ailede adalet kavramına ilişkin değerlendirmede bulundu.
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • 13 yılık evliyim bayanım eşim çalışmıyor. Ben memurum eşimi sevmiyorum ama dışarıda özlüyorum evde sinir oluyorum 1 oğlum var bosanamam gözüm hep dışa
  • 17 sene evlilikten sonra boşandım. Kocam başka bir kadınla evlendi 4 sene oldu. Şimdi boşanıyorlar 2 çocuğum var yine bana dönmek istiyor. 2. bir şans
  • Randevu Al