Erken ergenlik geçiren çocuklar nasıl etkileniyor?

Erken ergenlik geçiren kız çocukları nasıl etkileniyor.

Erken ergenlik geçiren çocuklar nasıl etkileniyor?

Kız çocuklarının ergenliğe girme yaşı giderek düşüyor. Toplumun buna göstereceği tepki onların sağlıklı bireyler olarak yetişmesi üzerinde kalıcı bir etki bırakacak.

Yaşına göre erken gelişmiş bir kız çocuğu olarak vücudumdaki değişiklikleri kavramaya aklım yetmiyordu. Benden büyük erkeklerin bakışları rahatsız ediyor, yolda yürürken çıkardıkları öpücük sesi beni ürkütüyordu. Şort giymeye korkuyordum.

İstenmeyen bakışlar ve yorumlar diğer cinsel şiddet eylemleri karşısında hafif görülebilir. Ancak araştırmalar bu tür davranışların çocuk için çok rahatsız edici olabileceğini, hayatı boyunca etkisini gösterecek psikolojik sorunlara neden olabileceğini gösteriyor.

#MeToo (#SenDeAnlat) hareketi işyerinde cinsel istismarın ne kadar yaygın olduğuna dikkat çekmeyi başardı. Ancak kız çocuklarına yönelik cinsel istismar sorunu pek tartışılmıyor. Oysa ergenliğe girme yaşı giderek düştüğü için bunun acil önem taşıyan bir konu olarak ele alınması gerekiyor.

Kız çocuklarında göğüslerin büyümesi ile başlayan ergenliğe geçiş yaşı ABD'de 1970'lerde ortalama 12 iken, 2011'de 9 yaşa düştü. Araştırmacılar bunun nedenlerini bulmaya çalışıyor.

CİNSEL TACİZE MARUZ KALMAK

Ergenliğe erken giren kız çocukları, yaşıtlarına kıyasla daha fazla cinsel tacize maruz kalıyor. Bu tacizler sadece yetişkinlerden değil, okul arkadaşlarından da gelebiliyor.

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, altı yaşındaki çocukların bile trenlerde cinsel tacize maruz kaldığı görüldü.

Araştırmalar, erken yaşta regl olan kız çocuklarının, yetişkinlikte depresyon, uyuşturucu, yeme sorunları ve anti sosyal davranış gibi sorunlar yaşama riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Cornell Üniversitesi'nde psikoloji profesörü Jane Mendle, erken ergenliğin ruh sağlığı üzerindeki etkilerinin birçok ülkede gözlendiğini belirtiyor. Mendle, erken ergenlik sonucu değişen vücudun yaşça daha büyük erkeklerin dikkatini çekip istenmeyen dikkat ve yorumlarına maruz kalmanın bunun nedenlerinden biri olabileceğini söylüyor.

Oysa göğüsleri çıkmış olsa da 10 yaşındaki bir çocuk, henüz ergenliğe girmemiş olandan daha az çocuk değildir. Erkeklerin dikkatini bu kadar çekmeye de duygusal olarak hazır değildir.

ÇOCUK YAŞTA EVLENMEK

Kız çocuklarının cinselleştirilmesi, özellikle ergenliğe girmeyi evlilik için hazır olma ile eşanlamlı kabul eden kültürlerde sorunlu bir durumdur.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünyada her üç kadından birinin (250 milyon) 15 yaşına varmadan evlendiğini tahmin ediyor. Bu sadece gelişmekte olan ülkelere özgü bir sorun da değil. ABD'de birçok eyalette özel durumlarda 13 yaş ve daha genç kız çocuklarının evlenmesine izin veriliyor. 2000-2010 yılları arasında bu ülkede kimi 12 gibi erken bir yaşta 248 bin kız çocuğunun evlendiği tahmin ediliyor.

Erken evliliğin kız çocukları üzerinde eğitimden sağlığa kadar kalıcı izler bıraktığı biliniyor. Örneğin Bangladeş'in kırsal kesimlerinde, regli başlar başlamaz evlendirilen ve erken yaşta hamile kalan çocukların doğum sırasında ölme riski 20 yaşındaki bir anneye kıyasla beş kat daha fazla. Çocuk yaşta evliliğin psikolojik etkileri üzerinde ise daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Etiyopya'da yapılan araştırmalar, erken yaşta evlendirilen kız çocuklarında intihar riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Çocuk evliliklerin fazla görülmediği ülkelerde de erken ergenlik sorunlu olabiliyor. Örneğin erken yaşta göğüsleri çıkmaya başlayan ve istemediği halde cinsel yönden dikkatleri çeken bir kız çocuğu kendi vücudundan rahatsızlık duyabiliyor. Bu psikolojik rahatsızlığın etkileri daha ileri yaşlarda da kendisini gösterebiliyor.

MİLLİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İdealize edilmiş kadın ve erkek görüntüleri, eksiklik ve yetersizlik duygusuna neden olabilir. Filtrelerle ideal yüz ve beden şekline yaklaşmaya çalış
  • Açıklama yapılırken olumsuz ifadelere dikkat edilmeli. Aileler genellikle regl dönemini çocuklara ne zaman ve nasıl anlatmaları gerektiği konusunda ka
  • 16 yaşında, lise 2. sınıfta okuyan kız kardeşim her ergen gibi fazlasıyla problemli. Okulda uyumsuz ve derslerinde çok fazla başarılı değil. Ama bir ş
  • Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bir yılı aşkın süredir etkili olan pandeminin psikojik yansımalarına dikkat çekti ve "Gençlerin yalnızlığı göz
  • Gençler neden ‘ev genci’ oluyor? Türkiye’de ‘ev genci’ olarak kullanılan kavram, ‘ne okuyan, ne çalışan ne de iş arayan’ ya da başka bir deyişle ‘ne i
  • Çocuk psikiyatrisinde karşı gelme hastalığı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan çocukların karşı gelmelerinin ciddi bir durum olduğunun altı
  • Randevu Al