Erkeklerde Saç Dökülmesi: Tedaviler ve Çözümler

Erkeklerde Saç Dökülmesi çok Yaygın Bir Sorun. Genç yaşta yaşanan dökülmeler, kelleği de neden oluyor. Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Erkeklerde saç dökülmesinin tedavi yöntemleri nelerdir?

Erkeklerde Saç Dökülmesi: Tedaviler ve Çözümler

Erkeklerin yaklaşık % 85'i 50 yaşına kadar büyük bir saç dökülmesine sahip oluyor. Bazı çocuklar 21 yaşına gelmeden kendi saçlarını kaybetmeye başlar.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Beysbol şapkası takmak seni kel yapabilir mi? Hayır! Parmaklarınızı saçlarınız arasında gezdirmek de buna neden olmaz. İkisi de tarama, fırçalama, bükme veya şekillendirme yapmaz.

Sigarayı Bırakınca saç dökülmeniz durur mu?

Sigara içmek saç dökülmesinde önemli bir etken. Bu nedenle, bırakmak için iyi bir neden daha arıyorsanız, listeye erken saç dökülmesi ekleyin. Sigarayı bıraktığınızda saç dökülmeniz azalacaktır.

Sağlığınız Hakkında Ne Diyor? Saç dökülmesi ve sağlığınız

Saç dökülmesi veya doktorların dediği gibi alopesi genellikle tıbbi bir soruna işaret etmez ve sağlığınıza zarar vermez.

Kelliğe ne sebep oluyor?

Erkeklerdeki hemen hemen tüm saç dökülmesi, ailenizden gelen genetik bir özellik olan erkek tipi kellikten kaynaklanır. Diğer nedenler arasında bazı ilaçlar, çok fazla A vitamini veya yeterli protein alımının olmamasıdır. Erkeklerde saç dökülmesinde hastalık veya stres, telojen effluvium adı verilen ani, ağır dökülmeye neden olabilir. Erkek tipi kellikten kaynaklanan saç dökülmesi genellikle kendini tersine de çevirebilir.

Sahip Olduğunuz Saçları Koruyun

Saç Dökülmesi İlaçları: Minoksidil

Erkek tipi kellik için bir tedavi yoktur, ancak bazı ilaçlar onu yavaşlatabilir. Minoksidil, kafa derisine uyguladığınız FDA onaylı, tezgah üstü bir tedavidir. Kayıp oranını yavaşlatır ve bazı erkeklerin yeni saç büyümesine yardımcı olur. Ancak kullanmayı bıraktığınızda, saç dökülmesi geri döner.

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ İLAÇLARI

Erkek tipi kellik ile DHT adı verilen bir hormon saç foliküllerinin büzülmesine neden olur. Sonunda, o kadar küçülürler ki içlerinde saç çıkmaz.

Saç Dökülmesi İlaçları: Finasteride

Bu reçeteli ilaç vücudunuzun DHT montaj hattını yavaşlatır. Bazı erkekler onu kullanırken yeni saçlar yetiştirebildiler. Birçok uzman, minoksidilden daha iyi çalıştığını düşünüyor. Hamile kadınlar ilaca dokunmamalıdır, erkek bebeklerde doğum kusurlarına neden olabilir.

ERKEKLERDE SAÇ EKİMİ – SAÇ NAKLİ

Saç ekiminde, saç naklinde doktorunuz, sağlıklı saçları başınızın arkasından ve yanından yukarı doğru hareket ettirecektir. İşlem maliyetli olabilir ve işlemeden önce birkaç kez yapmanız gerekebilir. 2 ay sonra, doktorun hareket ettiği şeylerin çoğunu dökeceksiniz, ancak yeni teller tekrar büyüyecek. 6 ay içinde normal görünmeye başlayacak. Kozmetik amaçlar için veya cerrahi veya ilaç tedavilerinden saç dökülmesinden sonra, birçok kişi peruklara, saç parçalarına ve saç dokumalarına yönelir.

Saç ekimi, deri tapalarının kafa derisinin aktif saç folikülleri içeren kısımlarından kel bölgelere taşınmasını içerir. Bir kişinin birkaç yüz fişe ihtiyacı olabilir, seans başına 10 ila 60 implante edilebilir. Ekilen saçlar dökülebilir, ancak yeni saçlar genellikle birkaç ay içinde ekilen foliküllerden büyümeye başlar. Foliküler ünite saç ekimi adı verilen yeni saç ekimi prosedürleri, daha doğal bir görünüm için bir ila dört saç kökü birbirine çok yakın ekebilir. Foliküler ünite transplantasyonuna (FUT) ek olarak, saç çizgisinde veya kaşlar için kullanılacak boyun enseğinden daha ince saçların toplanmasını içeren foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) da mevcuttur.

Finasterid (Propecia)

Finasterid (Propecia). Başlangıçta prostat sorunlarının tedavisi için daha yüksek dozlarda kullanılan Propecia şimdi erkek tipi kellik için kullanılmaktadır. Propecia, ciltte saç dökülmesine neden olabilecek erkek hormonlarının oluşumunu engelleyerek çalışır. Propecia reçete ile alınabilir ve günde bir kez hap şeklinde alınır. Çoğu ilaçta olduğu gibi yan etkiler de vardır. Sizin için doğru olup olmadığını görmek için doktorunuzla Propecia hakkında konuştuğunuzdan emin olun. Propecia, çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar tarafından kullanılamaz çünkü ilaç doğum kusurlarına neden olabilir. Ayrıca, yaşlı kadınlarda etkili olmayabilir. Aynı sınıfta daha güçlü bir ilaç dutasteriddir (Avodart).

Spironolakton

Spironolakton. Bu aynı zamanda ciltte saç dökülmesine neden olabilecek erkek hormonlarını bloke etmek için günde bir kez alınan bir haptır. Bu bazen kadın tipi saç dökülmesi için kullanılır.

Drithocreme (Antralin)

Drithocreme (Antralin): Bu, saç köklerinin tabanında iltihabı kontrol etmek için kullanılan topikal bir ilaçtır. Alopesi areata gibi koşullarda kullanılır.

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • seda guler yazdı:

    sac dokulme sorunu bende yasadım cozumu zıgavus forte sampuanda buldum cok memnunum


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Saç dökülmesi sorunu hayat kalitenizi etkileyebilir. Saçlarınız dökülüyorsa aslında saçlar gücünü kaybetmiş demektir. Saç dökülmesini önlemek için saç
  • Yastığınızda, fırçanızda veya duş suyunuzda çok fazla saç görmeye başladıysanız veya aynada tuhaf küçük kel alanlar fark ettiyseniz, alopesi areata ad
  • Saçlarınız çok mu dökülüyor? Çaresini bulamıyor musunuz? Saç dökülmesine iyi gelen 3 yöntem var... İşte saç dökülmesine iyi gelen 3 yöntem...
  • Uzmanlar saçkıranın nedeninin yüzde 90 psikolojik etkenlerle oluştuğunu, hastaların yüzde 30'unun bir yıl içinde hiçbir çaba göstermeden normale döneb
  • Saçlarınız çok mu dökülüyor? Bir türlü çözüm bulamıyor musunuz? İşte Saç dökülmesi tedavisinde doğal yöntemler
  • Randevu Al