Deprem Travma Psikolojisi

Erkeklerde cinsel isteksizliğin nedenleri

Erkek bazen kendini sekse karşı isteksiz ve uzak hissedebilir ama son zamanlarda sıkça tekrarlanıyorsa dikkat! Nedenler sandığınızdan farklı olabilir.

Erkeklerde cinsel isteksizliğin nedenleri

Erkek bazen kendini sekse karşı isteksiz ve uzak hissedebilir ama son zamanlarda sıkça tekrarlanıyorsa dikkat! Nedenler sandığınızdan farklı olabilir.

cinselisteksizlikİlişkinin başlarında sevgilinizle yatakta çok fazla zaman geçirdiğiniz için yatağı düzeltme ihtiyacını bile duymayabilirsiniz. Ama aradan aylar, yıllar geçtikçe, artan yakınlık sonucunda hormon seviyesinde yaşanan düşüş sebebiyle, doğal olarak cinsellik, ilişkide daha az önemli bir konuma geçer. Ancak bu, hayatınızdan tamamen çıkacağı ve sizin hiç birlikte olmayacağınız anlamına gelmez. Bazı kadınlar uzun süreli ilişkilerinde yatak odalarında yaşanan bu durumu görmezden gelme eğiliminde olabiliyorlar ancak bunun büyük bir hata olduğunu söylemeliyiz. All the Good Ones Aren't Taken (Bütün İyi Erkekler Kapılmadı) adlı kitabın yazarlarından Debbie Magids "20'li, 30'lu yaşlardaki erkeklerin libidoları oldukça yüksektir. Bu durumda, yatak odasında işlerin yavaş gitmesi; ya sevgilinizin hayatında ya da ilişkinizde bir şeylerin yolunda gitmediğinin açık bir işaretidir" diyor.

CİNSELLİKLE İLGİLİ HER ŞEY

Cinsel isteğin azalmasına sebep olan ve en sık rastlanan beş nedeni derledik ve en müdahale edilebilirden en çıkışı olmayana doğru sıraladık. Birinciden başlayın, seçenekleri eleyerek sorunun nerede olduğunu anlayana dek ilerleyin ve sorunla başa çıkabilmek için önerilerimize kulak verin.

STRESLİ

Nasty Men (Kötü Erkekler) adlı kitabın yazarı Jay Carter, "Yorgun, bitkin veya stresli dönemlerde erkeğin cinsel isteğinde azalma yaşanabilir" diye açıklıyor. Erkek arkadaşınız, işte yoğun bir dönem geçiriyorsa veya ailesel bir krizin ortasında bulunuyorsa, seks aklından bile geçmiyor olabilir.

NASIL DAVRANMALISINIZ?

Yaşadığı stresin seks hayatınızı etkilediğini fark ettiğinizi ona belli etmeyin. Yaşadığı tüm şeylere ek olarak bir de sizi mutlu edemediğini görmek kendini daha da kötü hissetmesine neden olacaktır. Terapist Joy Davidson, "Anlayışlı olun, boynuna masaj yapın veya eve geldiğinde dinlendirici bir müzik ile sakinleşmesini sağlayın; bu şekilde onun ilgisini kendi üzerinize çekebilirsiniz" diyor.

SİZE KIZGIN Genel görüşün aksine, erkekler kızgın olduklarında bağırıp çağırmak yerine bazen de sessizce kendilerini çekerler. Bu aynı zamanda cinsel olarak kendilerini uzak tutmaları anlamına gelebilir. Davidson, "Öfke aradaki ateşi söndürebilir" diyor.

NASIL DAVRANMALISINIZ?

Aranızdaki soğukluk başlamadan önce bir kavga kopmuşsa neler olduğunu aslında biliyorsunuzdur. Ama bazen sevgilinizi farkında olmadan kızdırmış olabilirsiniz. Örneğin, barda erkek arkadaşınız, arkadaşları ile konuşurken, birinin size içki ısmarlamasına izin mi verdiniz? Onun kendisini kötü hissetmesine neden olduğunuz durumlardan sonra, onun egosunu okşayacak bir yöntem bulmanız gerekiyor. Onunla flört edin, hayatınızda onun bir yeri olduğunu hissetmesini sağlayın. Bir erkeği baştan çıkarmak da, onun buzlarını eritmek de oldukça basit, yeter ki arzulandığını hissettirin.

BAĞLANMAKTAN KORKUYOR

Belki birlikte yaşamaktan veya gelecekle ilgili planlardan bahsettiniz. Bu tür konular en bağlı erkeği bile telaşlandırabilir. Davidson, "Cinsellik erkeklerin yakınlık, bağlılık hissini tetikler, ilişkiniz bir karar aşamasına geldiğinde, bir karar verebilmek üzere zihnini toplamak için kendini uzak tutuyor olabilir" diye açıklıyor.

NASIL DAVRANMALISINIZ? Bağlılık konuşmalarını mümkün olduğunca erteleyin, bu konuda üzerine gitmek sadece daha ürkmesine neden olacaktır. İyi bir önlem olarak, telefonda bir arkadaşınızla konuşurken onun da duyabileceği şekilde, ilişkide bir acele içinde olmadığınızı dile getirin. Böylece beynindeki alarm çanları duracak, sizin ilk çıkmaya başladığı günlerdeki kişiyle aynı kişi olduğunuzu görecek ve size yeniden yakınlaşacaktır.

YATAKTA BECERİLERİNDEN EMİN DEĞİL

Son zamanlarda içtiği içkilerin performansını etkilemiş olması veya yatakta son birkaç seferde sizin çok da fazla zevk almadığınızı fark etmiş olması, kendine olan güvenini zedelemiş olabilir. Magids, "Cinsellik erkeğin kendini erkek olarak hissetmesini sağlayan en önemli unsurdur. Oyuna ayak uyduramadığını veya sizi mutlu edemediğini düşünmesi, kendini eksik hissetmesine neden olacaktır. Bunun sonucunda başarısızlık korkusu size yaklaşmasını bile engelleyebilir" diyor. NASIL DAVRANMALISINIZ? Yatak odası dışında diğer her konuda işler yolunda gidiyorsa, performans korkusu yaşadığını anlayabilirsiniz. İlişki terapisti ve What Smart Couples Know (Akıllı Çiftlerin Bildikleri) adlı kitabın yazarı Patricia Covalt, "Yatakta farklı davrandığının bilincinde olduğunuzu dile getirmeyin. Bunun yerine, yatakta size yaptığı ve sizi baştan çıkartan şeyleri laf arasında geçirin. Sizi mutlu ettiğini duymak onun libidosunu canlandıracaktır" diyor. AYRILMAK İSTİYOR Acı ama gerçek. Bir erkek, içinde bulunduğu ilişkiyi bitirmeyi istiyorsa bunu bir anda dile getirmeyecektir. Fiziksel olarak ortadan kaybolmadan önce duygusal anlamda da kendini geri çekmeye başlayacaktır. NASIL DAVRANMALISINIZ? Eğer diğer seçenekleri dediyseniz, onunla yüzleşebilirsiniz. Magids, "Erkekler genelde kötü kişi olmak istemezler. Ayrılmaya karar verdiklerinde, karşı tarafın konuyu açmasını teşvik etmek için bazı sinyaller verirler ve sonunda kadının kendilerinden ayrılmasını beklerler. Örneğin öncelikle fiziksel olarak uzaklaşırlar" diyor. Ona, ilişkinin farklılaştığını gördüğünüzü söyleyin ve ona göre bu durumun neden kaynaklandığını sorun. Bu konuşmayı yapmadan önce, kendinizi muhtemel bir ayrılığa hazırlayın. Sevgilinizle konuştuktan sonra bir arkadaşınızla buluşmak üzere plan yapın. Sonuç ne olursa olsun, konuşabileceğiniz biri olması size iyi gelecektir. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çoğu zaman olumlu olmayan bir durum gibi algılansa da aslında herkesin eleştiriye gereksinimi olduğunu söyleyen uzmanlar, eleştirinin dozu ve ne şekil
  • Yetersizlik duygusunun bir noktaya kadar sağlıklı olduğunu belirten uzmanlar rahatsızlık verdiği noktada bir özgüven sorununa dönüşebileceğinin altını
  • Sanal ilişkilerin kurulmasıyla mutsuz eden yalnızlıkların arttığını belirten uzmanlar, insanların bazen de yalnızlığı seçtiğini söylüyor. Prof. Dr. N
  • Sanal ilişkilerin kurulmasıyla mutsuz eden yalnızlıkların arttığını belirten uzmanlar, insanların bazen de yalnızlığı seçtiğini söylüyor. Prof. Dr. N
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Randevu Al