ERKEKLER MEMNUN

ERKEKLER MEMNUN

A.A

Aile ve Sosyal Araştırmalar  Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin aile değerlerini ilk kez araştırdı.  İşte çarpıcı sonuçlar.

 


ERKEKLER, GELENEKSEL KADIN ROLLERİNDEN MEMNUN

       
Araştırmaya göre, geleneksel kadın rollerine en çok erkekler, 55 yaş  üstündekiler ve Kuzeydoğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayanlar  önem veriyor.

Ailenin dini ve manevi değerlere sahip olması gerektiği düşüncesi ise  kadınlar, 35 yaş üstündekiler, eğitimsiz ve ilkokul mezunları ile Kuzeydoğu  Anadolu bölgesinde yaşayanlar daha çok önemsiyor.

Evlilik, çocuk ve kadın rolleri konusunda geleneksel bakış açısına ise  daha çok erkekler, 55 yaş ve üzerindekilerle, Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde  yaşayanların sahip olduğu görülüyor.

Ataerkil aile yapısını da erkekler ile Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve  Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde kırda yaşayanların benimsediği görülüyor. Kadının  çalışma hayatına katılımı ise daha çok üniversite ve üstü eğitimliler, yüksek  sosyo ekonomik düzeydekiler ve Batı Marmara ile Doğu Karadeniz bölgesinde  yaşayanlar arasında kabul görüyor. Gençlerin bağımsız olması gerektiği görüşünü  ise en çok Ege Bölgesi'nde yaşayanlarla, 18-24 yaş arası gençler, kentlerde  yaşayanlar ve üniversite eğitimliler destekliyor.
       
AİLE DANIŞMANLIĞI VE DEĞER EĞİTİMİ İSTENİYOR
       
Türkiye'de aile değerleriyle ilgili önerilere de yer verilen araştırmada,  aile üzerinde farklı açılardan analizler yapılmasına imkan verecek düzenli  araştırmalar yapılması gerektiği belirtildi.

Medyanın günümüzde bireylerin toplumu algılamada etkin bir rol oynadığı  belirtilen araştırmada, yazılı ve görsel medyada aileye ilişkin sorunların  abartılı ve yaygın bir biçimde yansıtıldığı kaydedildi. Şiddet ve cinsellik  konularında istismara varan boyutlarda sunulan görüntülerin özellikle genç  kuşakları olumsuz etkilediğine işaret edilen araştırmada, evlenmeye karşı  isteksizliğin gençler arasında yaygınlaşması ve evlilik normlarının erozyona  uğramasında medyanın yansıttığı içeriğin etkisi olduğunun düşünüldüğü vurgulandı. 

Bu konuda Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğünün ilgili kurumlarla  işbirliği yaparak Türk medyasında girişimlerde bulunarak, yayınlarda hassas  davranılması hususunda çaba sarf edilmesi önerildi.

Eğitim kurumlarında çocuklara yönelik “Değer Eğitimi” verilmesi  gerektiği ifade edilen açıklamada, ayrıca aileye yönelik yaygın, planlı bir  eğitim programı hazırlanması önerildi.

Araştırmada, ayrıca güven konusunun sosyal sermaye bağlamında  kavramsallaştırılarak araştırma yapılması gerektiği belirtildi.

Türkiye'nin hızlı bir değişim sürecine girdiği ve bu süreçten en çok  ailenin etkilendiğine dikkat çekilen araştırmada, değişim nedeniyle ortaya çıkan  hukuksal, psikolojik ve sosyal konularda “aile danışmanlığı” merkezlerinin  kurulması ve ailelere destek hizmetlerinin verilmesi önerildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al