Erkek beyni ben merkezli çalışıyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kadın beyni empati konusunda bir adım önce erkek beyninde ben merkezli çalışmasının eğilimi var” dedi.

Erkek beyni ben merkezli çalışıyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Santa Farma ilaç firması tarafından ikincisi düzenlenen toplantıda bu kez Anadolu yakası doktorlarıyla bir araya geldi.

Tarhan, Anadolu Hisarı Lacivert restoran toplantı salonunda hekimlere “Aşk nedir? Aşk ne değildir? Aşk ile ağrı arasındaki nedensellik ilişkileri” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasına beyin bilimi konusu ile başlayan Tarhan, sözcük üretme ve hayal kurmanın beynin yoğun bir etkinliği olduğunu, beynin bu faaliyetleri yaparken üçte ikisinin çalıştığını belirtti.

SOL BEYİN İLE SAĞ BEYİN ARASINDAKİ FARK AZALTILABİLİR

Sol beyin ile sağ beyin arasındaki farklara değinen Tarhan, “sol beyin rasyonel beyin. Mantık, konuşma, matematik hesaplama ile ilgilidir. Sağ beyin ise duygusal beyindir.

Estetik algılar, müzik sanat, duygu ve heyecanlarla ilgilidir. Biyolojik doğamız böyle ancak kişi kendini geliştirerek sol beyin ile sağ beyin arasındaki farkı azaltabilir.

Eğer doğuştaki gibi kalsak kadın beyni bayan duygu, erkek beyni bay mantık olarak kalırdı” şeklinde konuştu.

ERKEK BEYNİ BEN MERKEZLİ ÇALIŞIYOR

Erkeğin ruhsal hayatına duygu katması için biraz daha çabalaması, kadının da rasyonel olabilmesi için çabalaması gerektiğini ifade eden Tarhan, “Kadın beyni empati konusunda bir adım önce erkek beyninde ben merkezli çalışmasının eğilimi var” dedi.

Anaokullarında yapılan bir araştırmayı örnek veren Tarhan, “çocuklar oynarken biri düşüp yaralandığında erkek çocuklar oynamaya devam ediyor kız çocukları ise gidip düşen çocuğa yardım ediyor. Bu erkek beyninin ben merkezli çalıştığının bir örneği” diye belirtti.

STRES ALTINDA KADIN-ERKEK BEYNİ FARKLI ÇALIŞIYOR

Stres anında kadın beyni erkek beyni farklı çalıştığını vurgulayan Tarhan şunları söyledi: “Erkek beyni stres anında zihinsel sığınağına çekilir. Sonuç odaklı düşünür. Kadın beyni ise süreç odaklı düşünür. Paylaşarak rahatlamaya çalışır. Bu durumda da çok konuşma ortaya çıkar.”

Tarhan, erotizm ve romantizm konusunda da erkek ve kadın beyninin farklı çalıştığını, erkek beyninin erotizmi, kadın beyninin ise romantizmi yücelttiğini vurguladı.

AŞK ACISI

Fiziksel acı ile aşk acısı çekerken beynin aynı bölgelerinin çalıştığına dikkat çeken Tarhan, aşk acısının beyinde ağrıya benzediğini, aşk acısı çeken kimsenin tıpkı fiziksel acı çeker gibi acı çektiğini söyledi.

Endorfinin ciddi bir iç ağrı kesici olduğunu vurgulayan Tarhan, aşkta endorfin aşırı salgılanıyor. Sporcuların spor yaparken beyinlerinin endorfin salgıladığını bu yüzden o an da ağrı hissetmediklerini anlattı.

BEYNİMİZ KİMYASAL BİR ORGAN

Beynimiz vücudumuzu kimyasal mesajlarla yönetiyor diyen Tarhan,  “beynimiz kimyasal bir organ. Beyin stres hormonu salgıladığında damar direnci artıyor. Omuz, boyun ve sırt kasları kasılıyor” dedi.

Anadolu yakası doktorlarının büyük ilgi gösterdiği konferansın ardında katılımcılar ile Tarhan birlikte yemek yedi.

 Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Evde anne ve babanın rolü ve sorumlulukları olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Çocuğa sevgi ve şefkatle yaklaşır, kucaklar ama ona kılavuzl
  • Evlilik ve ilişkilerin bazılarında yaşanan aldatmanın, pek çok nedeni olabileceğini belirten uzmanlar, ilişkilerin gelişmesi ve sürdürülebilir olması
  • Mutlu evlilik var mıdır? Mutlu evlilik nasıl mümkün olabilir? Evlilikte bireylerin ruhsal, duygusal, cinsel ve sosyal ilişkileri içeren uyumun gerekli
  • Covid-19 sürecinden önce boşanma nedenlerinin başında ihanetin yer aldığını belirten uzmanlar, iletişim eksikliğinin de en sık görülen boşanma nedenle
  • Pozitif ol hayat da pozitif olsun! Pozitif psikoloji, yaşamın farkına varabilme becerisini geliştiriyor. Pozitif psikoloji ile hayata bakış olumlu yön
  • Randevu Al