Erkek beyni ben merkezli çalışıyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kadın beyni empati konusunda bir adım önce erkek beyninde ben merkezli çalışmasının eğilimi var” dedi.

Erkek beyni ben merkezli çalışıyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Santa Farma ilaç firması tarafından ikincisi düzenlenen toplantıda bu kez Anadolu yakası doktorlarıyla bir araya geldi.

Tarhan, Anadolu Hisarı Lacivert restoran toplantı salonunda hekimlere “Aşk nedir? Aşk ne değildir? Aşk ile ağrı arasındaki nedensellik ilişkileri” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasına beyin bilimi konusu ile başlayan Tarhan, sözcük üretme ve hayal kurmanın beynin yoğun bir etkinliği olduğunu, beynin bu faaliyetleri yaparken üçte ikisinin çalıştığını belirtti.

SOL BEYİN İLE SAĞ BEYİN ARASINDAKİ FARK AZALTILABİLİR

Sol beyin ile sağ beyin arasındaki farklara değinen Tarhan, “sol beyin rasyonel beyin. Mantık, konuşma, matematik hesaplama ile ilgilidir. Sağ beyin ise duygusal beyindir.

Estetik algılar, müzik sanat, duygu ve heyecanlarla ilgilidir. Biyolojik doğamız böyle ancak kişi kendini geliştirerek sol beyin ile sağ beyin arasındaki farkı azaltabilir.

Eğer doğuştaki gibi kalsak kadın beyni bayan duygu, erkek beyni bay mantık olarak kalırdı” şeklinde konuştu.

ERKEK BEYNİ BEN MERKEZLİ ÇALIŞIYOR

Erkeğin ruhsal hayatına duygu katması için biraz daha çabalaması, kadının da rasyonel olabilmesi için çabalaması gerektiğini ifade eden Tarhan, “Kadın beyni empati konusunda bir adım önce erkek beyninde ben merkezli çalışmasının eğilimi var” dedi.

Anaokullarında yapılan bir araştırmayı örnek veren Tarhan, “çocuklar oynarken biri düşüp yaralandığında erkek çocuklar oynamaya devam ediyor kız çocukları ise gidip düşen çocuğa yardım ediyor. Bu erkek beyninin ben merkezli çalıştığının bir örneği” diye belirtti.

STRES ALTINDA KADIN-ERKEK BEYNİ FARKLI ÇALIŞIYOR

Stres anında kadın beyni erkek beyni farklı çalıştığını vurgulayan Tarhan şunları söyledi: “Erkek beyni stres anında zihinsel sığınağına çekilir. Sonuç odaklı düşünür. Kadın beyni ise süreç odaklı düşünür. Paylaşarak rahatlamaya çalışır. Bu durumda da çok konuşma ortaya çıkar.”

Tarhan, erotizm ve romantizm konusunda da erkek ve kadın beyninin farklı çalıştığını, erkek beyninin erotizmi, kadın beyninin ise romantizmi yücelttiğini vurguladı.

AŞK ACISI

Fiziksel acı ile aşk acısı çekerken beynin aynı bölgelerinin çalıştığına dikkat çeken Tarhan, aşk acısının beyinde ağrıya benzediğini, aşk acısı çeken kimsenin tıpkı fiziksel acı çeker gibi acı çektiğini söyledi.

Endorfinin ciddi bir iç ağrı kesici olduğunu vurgulayan Tarhan, aşkta endorfin aşırı salgılanıyor. Sporcuların spor yaparken beyinlerinin endorfin salgıladığını bu yüzden o an da ağrı hissetmediklerini anlattı.

BEYNİMİZ KİMYASAL BİR ORGAN

Beynimiz vücudumuzu kimyasal mesajlarla yönetiyor diyen Tarhan,  “beynimiz kimyasal bir organ. Beyin stres hormonu salgıladığında damar direnci artıyor. Omuz, boyun ve sırt kasları kasılıyor” dedi.

Anadolu yakası doktorlarının büyük ilgi gösterdiği konferansın ardında katılımcılar ile Tarhan birlikte yemek yedi.

 Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Evlilik ilişkisinde çiftler arasında çok güçlü bir iletişim olması gerektiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, paylaşımın olmadığı ve
  • Evlilikte çiftlerin sorumluluklarını yerine getirmesinin önemine işaret eden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, evliliğin bir hayatı paylaşmak olduğ
  • Evliliğin iki kişinin de üzerine düşen sorumlulukları üstlenerek iş birliği ve dayanışma oluşturmaları ile sağlıklı yürüyebildiğini kaydeden Uzman Kli
  • Birçok gelişmiş ülkede finansal okuryazarlık eğitimi verildiğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kaynak yönetiminde en önemli unsurun amaç belirleme
  • Doğru eş seçiminde en önemli noktanın kişinin önce kendini iyi tanıması olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Kişinin kişisel farkı
  • İlişkilerde birçok sorun, farklı sorunları da dolaylı olarak temsil edebiliyor.
  • Randevu Al