Erişkinlerde Baş Ağrısı

Her toplumda en sık görülen rahatsızlıkların başında gelen baş ağrısı, çoğu insanın ortak şikayetlerinden biridir. Tekrarlayıcı baş ağrıları olan bireylerin toplumdaki ortalama oranı %75 olarak ifade ediliyor.

Erişkinlerde Baş Ağrısı

Baş ağrıları, genel olarak insanların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemez ancak, bazı durumlarda basit bir rahatsızlık gibi görünen baş ağrılarına son derece dikkat etmek gerekebilir. Erişkinlerde baş ağrısı bir anda ortaya çıkmışsa ve yaşanan en şiddetli ağrılardan biriyse, şiddeti artıyor ve geçmiyorsa, bulanık ya da çift görmeye neden oluyorsa, bulantısız kusmaya neden oluyorsa, baş kısmına alınan bir darbe sonrası ortaya çıkmışsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

Erişkinlerde Baş Ağrısı Nedenleri

Erişkinlerde meydana gelen temelde baş ağrıları iki farklı nedene bağlanır. Bunlardan birincisi birincil baş ağrısı, diğeri de ikincil baş ağrısıdır. Birincil baş ağrıları; Küme baş ağrısı, migren, gerilim şeklindeki baş ağrısı şeklinde açıklanabilir. İkincil baş ağrıları ise; Baş ya da boyun travmalarına bağlı olarak, mikrobik rahatsızlıklara bağlı olarak, psikiyatrik sorunlara, kan biyokimyasındaki problemlere, madde yoksunluğuna ve kulak, burun, göz, diş ve ağız sorunlarına bağlı olarak oluşurlar.

Gerilim Tipi Baş Ağrıları

Erişkinlerde en sık görülen baş ağrısı şikayetlerinin gerilim tipi ağrılar olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu ağrılar, baş kısmını çevreleyen kasların tipik kasılmalarına bağlı olarak oluşurlar ve başın hemen hemen tümünde hissedilen bir ağrı şeklinde meydana gelirler. Genel olarak bu ağrılar, sıkıştırma, basınç hissi ve ağırlık tarzındadır. Süresi 10-15 dakika sürebilen gerilim tipi baş ağrıları, bazı durumlarda günlerce de sürebilirler. Özellikle günlük yaşamda sıklıkla karşılaşılan stres, depresyon, korku, endişe, kötü oturma şekli, düzensiz beslenme ve az hareketsizlik gibi nedenler, erişikinlerde gerilim tipi baş ağrılarının temelini oluştururlar.

Küme Baş Ağrıları

Daha çok erişkin erkeklerde görülen bu baş ağrıları, şiddetli, zonklayıcı ve dakikalarca sürebilen ağrılardır. Küme baş ağrılarının süresi 20 ile 3 arasında değişmekle birlikte gün içinde sürekli tekrarlayıcı şekildedir. Gözlerde kızarıklık ve yaşarmaya, göz bebeklerinde küçülmeye, burun tıkanıklığına, burun akmasına ve göz kapaklarında düşüklüğe neden olan bu ağrılar, erişkinlerde sıklıkla görülen baş ağrılarıdır.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Baş ağrısının pek çok nedenle olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Baş ağrısında ayırıcı tanıyı nörolojinin yapması uygun olacaktır. Çünkü
  • Oruç tutarken baş ağrısı veya migren sorunu çekerseniz bu önerilerle baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Oruçluyken baş ağrısı için, Limon aromaterapi
  • Günlük hayatınızda ani ve şiddetli baş ağrıları çekiyor musunuz? Sizce şiddetli baş ağrıları neden olur? Aniden gelen şiddetli baş ağrıları gününüzü m
  • Çocuklarda baş ağrısı yaygındır. Genellikle hafif hastalıkların, hafif kafa travmasının, uyku eksikliğinin, yeteri kadar yiyip içmemenin veya stresin
  • Günümüzde, modern insanın belki de en çok şikâyetçi olduğu sağlık sorunlarından birisi de baş ağrısıdır.
  • Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalara göre baş ağrısından pozitif düşünerek kurtulmak mümkün. İşte ağrı kesici besinler.
  • Randevu Al