Ergenlikte intihar riski

Ergenlik, kimilerince sorunsuz bir şekilde atlatılırken kimileri için ise çok zor oluyor. Aileler ergenlikte intihar riskine dikkat!

Ergenlikte intihar riski

Ergenlik, kimilerince sorunsuz bir şekilde atlatılırken kimileri için ise çok zor oluyor. Aileler ergenlikte intihar riskine dikkat!

Kişinin hayatında önemli bir evre olan ve iniş çıkışların yoğun bir şekilde yaşandığı dönem ergenlik, kimilerince sorunsuz bir şekilde atlatılırken kimileri için ise aynı şeyi söylemek mümkün olmayabiliyor. Öyle ki bu dönem intihar girişimlerinin de yoğun olarak yaşandığı dönem. NPİSTANBUL Hastanesi Klinik Uzman Psikoloğu Çağla Kınalı katıldığı televizyon programında ergenlikte yaşanan intihar girişimlerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

AİLELER DİKKAT! İNTİHARLA İLGİLİ BÜTÜN HABERLER İÇİN TIKLAYIN…

A Haber’de yayınlanan Meltem İnan’ın sunduğu “Yaşasın Hafta sonu” programına katılan çocuk ergen psikoloğu Çağla Kınalı, Kahramanmaraş’ta 3 liseli kız öğrencinin bileklerini keserek intihar girişiminde bulunmalarını değerlendirdi. Toplu intihar şeklinde yaşanan olayda bu kişilerin ergenlikte olmalarının önemli olduğuna dikkat çeken Kınalı son dönemde ülkemizde psikolojik desteğe ihtiyaç duyan insanların sayısında ciddi artışlar yaşandığını söyledi. Ergenliğin inişli çıkışlı bir dönem olduğunu vurgulayan Kınalı, özellikle bu dönemde birbirinden etkilenmelerin sık yaşandığını kaydetti. Bu kişilerin bireysel düzeyde incelenmesi gerektiğine dikkat çeken Kınalı, bu vakalarda patoloji görmenin mümkün olduğunu söyledi. Araştırmaların intiharla sonuçlanan ölümlerde daha önce bir iki intihar girişiminin gözlemlendiğini ifade eden Kınalı, intihara önlemede ebeveynlere büyük görevler düştüğünü de belirtti. VİDEO İÇİN…

 Şaban Özdemir (NPGRUP)  

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “İntiharla ilgili şakalar bile ciddiye alınmalı” dedi.
  • Instagram'da intihar ile ilgili bir paylaşım görürsek ne yapmalıyız? Nasıl tepki vermeli, nasıl adım atmalı?
  • İntihar nasıl önlenebilir? İntiharların önlenmesinde “pozitif psikoloji” etkili olabilir.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Gülden Kalecik ve Fikri Akyüz’ün sunduğu TGRT Haber’de yayınlanan “GÜNDEM” programında Psikolojin
  • Randevu Al