ERGENLİK DÖNEMİNDE NELER YAŞANIR

ERGENLİK DÖNEMİNDE NELER YAŞANIR
Paylaş:

NP Grup

Ergenlik çağını yaşayan gençlerin neden, niçin sorularına nasıl cevaplar aradıkları, aile ve çevresiyle yaşadığı çatışmaların nitelikleri ve altında yatan psikolojik dinamiklerin neler olduğunu uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler. 

Ergenlik dönemi neden bir çalkantı dönemidir? Aile ile neden çatışır? Sessiz sakin bir çocuk iken ergenlikte yaşanan hangi sosyopsikolojik etkenler bir genci öfkeli hale getirir? Kimlik karmaşası yaşayan gençlerde aidiyet duyguları nasıl gelişir? Kendi öz kimliğini bulma sürecinde yaşanan sorunlar nelerdir gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Ergenlik dönemi fırtınaları nasıl doğru biçimde geçirilir? Yaşanan fiziksel değişimler nelerdir ve bu durum nasıl kimlik çatışmasına neden olur? Bu dönemde yaşanan başkalaşım ve değişimin temel dinamikleri nelerdir? Bu dönemde sosyal değişimin hızlı olmasının riskleri nelerdir? Uçarılık, haylazlık, çalkantılar, tutkular, çatışmalar, öfkeler, kaygılar bu dönemi nasıl etkiler gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Uzman Çocuk Psikiyatristi Dr. Serdar Alparslan ve Uzman Ergen Psikologu Orhan Gümüşel olacaklar.

Gençlerdeki bunalım karmaşa akıl sağlığı bozulmasına kadar varabilir mi? Benlik kavramları ve benlik sınırları bu dönemde nasıl ortaya çıkar? Kimlik karmaşası yaşayan genç düzenli hayata geçebilir mi? Sinirli, saldırgan ve uyumsuz olması çatışmanın sonuçları mıdır? Alkol, sigara ve maddeye bu dönemde kolay yönelme olur mu gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan;
Ekonomik kriz en çok gençleri korkuttuğu, geçim endişesi yüzünden gençlerin evliliklerini ertelemesi konusundaki bir araştırmayı İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.