Ergenler sizi ve müziğinizi tanımak istiyoruz…

Ergenlerin dinledikleri müziklerle davranışları, hayat görüşleri ve alışkanlıkları arasında büyük bir ilişkinin olduğuna ilişkin ilginç ve dramatik bulgular söz konusudur.

ANABABALARIN ÇOCUKLARININ, ÖĞRETMENLERİN ÖĞRENCİLERİNİN MÜZİKAL TERCİHLERİNİ BİLMELERİ EMPATİ VE PAYLAŞIM AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR!!!

Meselenin önemini ortaya koyan şu çalışma çok dramatik bilgiler sunmaktadır. 1994 yılında Took adlı araştırmacı bir grup ergen üzerinde yaptığı araştırmada heavy metal ve rap müziği tercih eden erenlerde okul davranış problemlerinin, kontrolsüz cinsel yaşantıların, madde ve alkol kullanımının ve tutuklanma olaylarının daha çok olduğunu ortaya koymuştur.

Bunun gibi bir çok araştırmada görüldüğü gibi müzik, birçok tehlikeyle karşı karşıya olan ergenlerin iç dünyalarını yansıtması ve tedbir alınması gereken bir durumun olup olmadığını ikaz etmesi bakımından büyük öneme sahiptir.

Böylece uyuşturucu bağımlılığı gibi gencin hayatını karartan birçok psikiyatrik bozukluktan korunabilme, tedbir alabilme imkanı doğmaktadır.

Müzikle tedavi ayrıca ergenin otonomi kazanma ve kendini ifade edebilme yeteneğini geliştirmektedir. Öfke kontrolünü artırarak ana-baba ve yakın çevreyle daha uyumlu bir iletişim ortamı sağlamaktadır.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılan musıkînin, bedensel hastalıklara da iyi geldiği savunuluyor. Musıkî ile tedavide, Rast makamının k
  • Randevu Al