Epilepsinin etkileri kadın ve erkeklerde farklı

Epilepsi nöbetlerinin kadınlarda beyninin sağ lobundan, erkeklerde ise sol lobundan kaynaklandığında daha ağır geçtiği belirlendi.

Epilepsinin etkileri kadın ve erkeklerde farklı
Epilepsi nöbetlerinin kadınlarda  beyninin sağ lobundan, erkeklerde ise sol lobundan kaynaklandığında daha ağır  geçtiği belirlendi. Bilkent Üniversitesi Cyberpark'taki Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma  Merkezi'nde (UMRAM) araştırmalarını yürüten nöroradyoloji uzmanı Prof. Dr. Kader  Karlı Oğuz, merkezde epilepsi konusunda bir  dizi araştırma yürüttüklerini söyledi.

EPİLEPSİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Epilepsi nöbetleri geçiren hastaların farklılıklarını görüntülemeyle  ortaya koyduklarını anlatan Oğuz, şu bilgileri verdi: “Hastaların MR incelemeleri, nöbetlerin sağ veya sol lobundan  kaynaklanışı ve cinsiyeti göz önüne alınarak değerlendirildiğinde rutin  incelemelerde görülemeyen mikroyapısal değişiklikler, özel görüntüleme  yöntemleriyle ortaya kondu. Daha önce de kadınlar ve erkeklerin nöbetlerde farklı  belirtiler gösterdiği bilinmekteydi. Bu iki cinsiyetin beyninde özel liflerin  farklı derecede etkilendiği MR ile gösterildi. Araştırmamız, epilepsi nöbetlerinin kadınlarda beyninin sağ lobundan,  erkeklerde ise sol lobundan kaynaklandığında daha ağır geçtiğini ortaya koydu.” Oğuz, beyindeki bu durumun belirlenmesinin, yeni tedavi yöntemlerinin  bulunmasını da kolaylaştıracağını kaydetti.

BEYNİN İKİ YARISI FARKLI ŞEKİLDE ETKİLENİYOR

BEYİN NASIL ÇALIŞIR

Bilkent ve Hacettepe Üniversitesi araştırmacılarının ortak çalışmasında,  hastalıktaki etkilenmenin beynin sağ ve sol loblarından kaynaklanan nöbetlerde  aynı olmadığının bir kez daha doğrulandığına işaret eden Oğuz, “Beynin iki  yarısından kaynaklanan nöbetler birbirinin simetriği değildir. Bunun izlerini MR  ile de izlemek mümkün olmaktadır” dedi. Nöbetlerin beynin dar ya da geniş bir alanını etkilediğinin  belirlendiğini dile getiren Oğuz, “Daha büyük bir alanı etkileyen durum  bulunduğuna göre, beynin daha büyük bir bölgesinin hastalıktan etkilenmiş  olduğunu düşündük. Araştırmamızda daha ağır bulgularda beynin daha büyük  bölümünün etkilendiğini kanıtlamış olduk. Gördük ki bu nöbet, belli bir yerde  kalmaz daha büyük alana yayılırsa hasta beyni de o oranda daha fazla etkileniyor.  Bunun bilimdeki görüntülenmesi, bizim araştırmamıza kadar detaylı yapılmamıştı”  diye konuştu. Epilepsi konusunda çalışmalarının devam ettiğini belirten Oğuz, beynin  fonksiyonlarının baskın olduğu yarının belirlenmesine yönelik cerrahi  incelemelerin, yeni görüntüleme yöntemleri sayesinde önemli ölçüde azaldığına  işaret etti. Oğuz, araştırmalarının da yeni yöntemlerin gelişmesine katkı  verdiğini sözlerine ekledi. A.A

Etiketler: epilepsi nöbetleri kadın ve erkekte epilepsi farkı epilepsi hastaları neler yaşar epilepsi belirtileri epilepsi tedavisi epilepsi


ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • İslam İşbirliği Teşkilatının sonuç raporu neyi ifade ediyor?
  14 Aralık 2017, 08:44
 • Aile içi şiddet çocukların gelişimini nasıl etkiliyor?
  14 Aralık 2017, 08:37
 • Trump'ın Kudüs kararı Ortadoğu'daki dengeleri nasıl etkileyecek?
  13 Aralık 2017, 09:02
 • ABD'nin Kudüs kararı Türkiye ile ilişkileri nasıl etkiler?
  11 Aralık 2017, 14:29