Epilepsinin Belirtileri

Epilepsi çocukluk ve ergenlik çağlarında ilk, yetişkinlikte inmeden sonra ikinci sırada en sık görülen nörolojik hastalıktır. Kronik bir hastalık olan epilepsi doğum öncesinde veya sonrasında beyini zedeleyecek herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Epilepsinin Belirtileri

Epilepsi kendini farklı belirtilerle gösterebilir. Konuşmada ve davranışlarda farklılık ve tutarsızlıklar gözlenebilir. Hasta uzun süreler boyunca aynı noktaya boş bir şekilde bakabilir. Başlarda kısa süreli ortaya çıkan bilinç kayıplarının, ilerleyen zamanlarda şiddeti ve süresi artış gösterir.

Kontrol edilemeyen bacak kol hareketleri, istemsiz titreme bir diğer epilepsi belirtileridir. Epilepsi belirtileri kendisini psikolojik olarak da gösterebilir. Bu gibi belirtilere sahip olduğu görülen kişinin davranışları ve nöbetleri dikkatli bir şekilde gözlenmelidir.

Epilepsi Nöbetleri

Epilepsi nöbetleri odaklı (fokal) ve genelleştirilmiş nöbet olarak iki şekilde görülür. Odaklı nöbetler; beynin sadece belli bir kısmında anormal aktive sonucunda kısmi olarak görülür. Bilinç kaybı olmadan odaklı nöbetlerde istemsiz vücut hareketleri, karıncalanmalar, baş dönmesi şeklinde ortaya çıkar. Bilinç kaybı olmadan odaklı nöbetlerin aksine, odaklı nöbetler (kompleks parsiyel) bilinç kaybına yol açar. Kişi çevresine normal tepki veremez hale gelir.

Genelleştirilmiş nöbetler ise beynin tamamını etkiler ve 6 şekilde görülür: Eksik, tonik, atonik, klonik, miyoklonik, tonik-klonik nöbet. Çoğunlukla çocuklarda görülen eksik nöbet göz kırpma ve dudak oynatma gibi epilepsi belirtileri gösterir. Tonik nöbetler sırt, kol, bacak gibi vücuttaki kasları etkiler.

Kas kontrolünün aniden çökmesi veya kaybına yol açan atonik nöbetler, açılan nöbetler olarak da bilinir. Klonik nöbetler yüz, boyun ve kol kas hareketlerini etkiler. Miyoklonik nöbetler ani veya kısa kol ve bacak çekmesi şeklinde görülürken, tonik-klonik nöbet ani bilinç kaybı, vücut sertleşmesi, mesane kontrolü kaybı şeklinde görülür.

Epilepsi Belirtileri Görülüyorsa Doktora Başvurulmalı

Epilepsi nöbetleri beş dakikadan fazla sürerse, nöbet sonrası bilinç yerine gelmezse, aralıksız ikinci nöbet başlarsa, hamilelik ve şeker hastalığı varsa kişinin doktor kontrolü şarttır.

Epilepsi belirtileri veya atakları görülüyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekiyor. Çünkü nöbetler gün içinde araba sürme, yüzme gibi her durumda her an yaşanabiliyor. Özellikle aile geçmişinde hastalığı taşıyan kişilerin tetkikleri aksatmaması gerekiyor. Epilepsi her cinsiyette ve yaşta görülebilen bir hastalık olması sebebiyle üzerinde durulması gereken bir konuyu oluşturuyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Açlık ve uykusuzluk, epilepsi nöbetlerini tetikliyor. Epilepsi nöbetlerini etkileyen en önemli faktörlerden birinin açlık ve uykusuzluk olduğunu belir
  • Bilinen adı sara hastalığı olan Epilepsi hastalığı ani ve kısa süreli beyin aktivitesi bozulmasıdır. Epilepsi hastalığı nedir diye sorduğumuzda beynin
  • Epilepsi hastaları üç şeye dikkat etmeli! Epilepsi nöbetini tetikleyen etkenlerden uzak durulmalı.
  • Çocuğunuz fokal başlangıçlı nöbet geçirdiğinde yapmanız gereken 3 temel şey var.
  • Epilepsi krizi neden olur? “Tek nöbet” epilepsi tanısı için yeterli olmuyor! Epilepsi tanısı için nöbet anı kaydedilmeli.
  • Halk arasında ‘sara hastalığı’ olarak bilinen epilepsi çok dirençli değilse genellikle doğru teşhis ve doğru ilaçla 2-5 yıl arasında büyük ölçüde orta
  • Randevu Al