Epilepsi Neden Olur

Beynimiz mucizelerle doludur. Yıllar süren ve süre gelen çalışmalarla beynin fonksiyonları, kapasitesi ve vücutta yarattığı hâkimiyetin başarısı ve hâkimiyet kaybındaki inanılmaz hasarları her gün yaşıyor ve okuyoruz.

Epilepsi Neden Olur
Paylaş:

Epilepsi neden olur? Beynin düzenli aktivitesi tüm vücut bütünlüğü için önemlidir. Bunun yanı sıra beynimiz içindeki sistemde oluşan elektrik aktivitesindeki bozulmalar nörolojik bir bozukluktur. Bu elektrik aktivitesindeki bozulmaya Epilepsi denir.

Epilepsi hastalığı halk dilinde Sara olarak da bilinmektedir. Beynin bazı kısımlarında oluşan elektrik artış veya bozulmaları beynin fonksiyonlarını etkileyerek nöbetlere, epilepsi krizine sebep olur.

EPİLEPSİ NÖROLOJİK RAHATSIZLIKTIR

Epilepsi krizi beynin normal fonksiyonundan anormal hale geçtiği anlarda merkezi sinir sistemini doğrudan etkileyerek meydana gelir. Bu da bir nörolojik rahatsızlıktır. Kimi beyin aktivitesi bozukluklarında bilinç kaybına da sebep olabilmektedir.

Epilepsi krizi veya sara nöbeti olarak bilinen rahatsızlık anı, normal gün içi seyirde olabileceği gibi akşam uyku anında da ortaya çıkabilir. Epilepsi genetik bir rahatsızlık olarak kabul edilir. Ebeveyn veya üst kuşaklarda epilepsi sara hastalığı varsa bu hastalık genetik olarak yaşanabilir.

Bir diğer epilepsi hastalığının sebebi ise hamilelik veya doğum sırasında yaşanan beynin hasarlarının bebekte verdiği hasardır. Doğum anında oksijen önemlidir, bebeğin oksijensiz kalma durumunda epilepsi hastalığına sebep olabilir. Beyin en mucizevi organdır ve kafa ve beyin travması geçiren kişilerde epilepsi hastalığı görülebilir. Felç geçirme durumunda kalıcı rahatsızlık olarak da epilepsi görülebilir.

EPİLEPSİ NEDEN OLUR VE EPİLEPSİ İLE YAŞAM

Epilepsinin çeşitleri vardır. Epilepsi hastalığı iki türde görülür. Biri basit diğeri ise komplike olarak ikiye ayrılır. Sara nöbeti, epilepsi krizi sırasında bilinç açıksa bu nöbet basit olarak tanımlanır ve eğer nöbet sırasında kişinin bilinci kapalıysa buna da komplike denir.Beyin sağlığımız her şeyden önemlidir. Doğru ve düzenli ilaç kullanımı da epilepsi ile yaşamı normal insanlar seviyesinde yaşatır. Epilepsi hastalığı ile yaşanır, önemli olan düzenli bir şekilde sağlığını kontrol etmek ve ilaç kullanımını ihmal etmemektir. Krize yalnız yakalanmamak önemlidir. Nöbet anında hastanın kafasının korunması düşmemesi veya düştüğünde zarar görmemesi gerekir. Yere yakın yatırılan hastanın tükürüğünü de yutarak boğulmaması için yan yatırılması çok önemlidir.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: