Epilepsi nasıl anlaşılır

Beyin hücrelerinde meydana gelen geçici anormal elektrik yayılmasının etkisiyle nöbet geçirme durumu ve bu durumun aralıklarla tekrar etmesi epilepsi hastalığının var olduğunu gösterir.

Epilepsi nasıl anlaşılır

Epilepsi nöbeti geçiren kişilerde kısa bir süre için hareket fonksiyonları, algılama, duygu, davranış bozuklukları meydana gelir.

Epilepsi nasıl anlaşılır diye merak ediyorsak kişilerin geçirdiği nöbetlerin çok iyi gözlemlenmesi gerektiğini bilmeliyiz. Epilepsi nöbeti beynin normal aktivitelerinin bozulmasına yol açar. Sinir hücrelerinde meydana gelen elektriksel aktivite; titreme, sarsılma, kasılma, ağızdan köpükler çıkma gibi ani fiziksel tepkilere neden olur.

Birinin aniden yere düşmesi, titremesi, ağzından köpükler çıkması epilepsi nöbeti geçirdiğini gösterebilir ancak her nöbet geçiren epilepsi hastasıdır diyemeyiz.

EPİLEPSİ TANISI NASIL KONUR

Epilepsi tanısının klinik olarak konabilmesi için beyin yapısı ve anormal aktiviteleri hakkında bilgi edinmek gerekiyor. EEG beyindeki sinir hücrelerinin elektriksel aktivitesini kontrol eden bir tetkiktir. EEG, MRG ve BBT gibi uygulamalar beyin yapısı hakkında bilgi edinilmesini için kullanılan diğer uygulamalardır.

Epilepsi hastalığının olup olmadığı nöbetlerin nedenlerine ve nöbetlerin türüne göre anlaşılır. Epilepsi nasıl anlaşılır sorusunun cevabı daha çok uzmanların yapacağı testler ve ölçümlerdedir diyebiliriz. Nöbet geçiren kişilerin mutlaka uzman doktora başvurması ve gerekli tetkikleri yaptırması gerekir. İleri aşamalarda hastalık tedaviye dirençli hale gelebilir.

EPİLEPSİ NASIL TEDAVİ EDİLİR

Epilepsi tedavisinde en önemli aşama tanı aşamasıdır. Tanı doğru konulduğunda nöbetler uygun ilaç kullanımı ile kontrol altına alınabilmektedir. Hastaların hem zihinsel hem ruhsal hem de fiziksel olarak tedavi sürecine girmesi gerekir.  Epilepsi tedavisinde hastalığın nedeninin ne olduğu tedavi başarısını doğrudan etkilemektedir.

Epilepsi cerrahisi ve pil uygulaması ilaç tedavisinin dışındaki diğer tedavi yöntemleridir. İlaç tedavisinde ilaç seçimini kişinin geçirdiği nöbetin türü belirler. Epilepsi tedavisi uzun süreli gözlem ve tedavi gerektiren bir süreçtir. Yeni tedavi yöntemleri arasında; Vegal sinir stimulasyonu, Transkaniyel manyetik stimülasyon tedavisi, Ketojenik diyet gibi yöntemler bulunuyor.

Tedavi yönteminin seçimini de Epilepsi nasıl anlaşılır sorusuna verilen yanıtta arayabiliriz. Epilepsiyi anlamak, nedenlerini ve türünü keşfetmek tedavi yönteminin de ne olacağını belirleyecektir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Açlık ve uykusuzluk, epilepsi nöbetlerini tetikliyor. Epilepsi nöbetlerini etkileyen en önemli faktörlerden birinin açlık ve uykusuzluk olduğunu belir
  • Bilinen adı sara hastalığı olan Epilepsi hastalığı ani ve kısa süreli beyin aktivitesi bozulmasıdır. Epilepsi hastalığı nedir diye sorduğumuzda beynin
  • Epilepsi hastaları üç şeye dikkat etmeli! Epilepsi nöbetini tetikleyen etkenlerden uzak durulmalı.
  • Çocuğunuz fokal başlangıçlı nöbet geçirdiğinde yapmanız gereken 3 temel şey var.
  • Epilepsi krizi neden olur? “Tek nöbet” epilepsi tanısı için yeterli olmuyor! Epilepsi tanısı için nöbet anı kaydedilmeli.
  • Halk arasında ‘sara hastalığı’ olarak bilinen epilepsi çok dirençli değilse genellikle doğru teşhis ve doğru ilaçla 2-5 yıl arasında büyük ölçüde orta
  • Randevu Al