Epilepsi Krizi Nedir

Epilepsi krizi beyindeki düzensiz bir elektro-kimyasal boşalma sonucunda meydana gelen sinir hücrelerinin kontrol edilememesi durumudur.

Epilepsi Krizi Nedir

Sara krizi olarak çok daha fazla duyduğumuz epilepsi krizi nedir sorusunun yanıtını ararken beyinde sinir hücreleri arasında gerçekleşen elektro-kimyasal iletim yapısını biraz anlamamız gerekir.

Sağlıklı bir sinir sisteminde hücreler arasındaki fiziksel iletimin kimyasal iletime dönüştürülmesi belli bir hızda ve dozda gerçekleşir. Eğer bu hız ve doz ayarlanamazsa kontrol dışı enerji boşalmaları meydana gelir. Epilepsi hastalığı olan herkeste mutlaka epilepsi krizi görülmektedir.

Epilepsi krizi farklı epilepsi türlerinde farklı semptomlarla yaşanabilir. Temel olarak kişi epilepsi krizi geçiriyorsa beyninde kontrol dışı elektriksel bir aktivite gerçekleşiyor demektir. Epilepsi krizi sırasında ortaya çıkan semptomlar beynin içinde gerçekleşen bu ani ve kontrolsüz durumdan kaynaklanır.

EPİLEPSİ KRİZİ NEDİR VE ORTAYA ÇIKAN SEMPTOMLAR

Epilepsi krizi hastanın geçirdiği nöbet türüne göre farklı semptomlarla ortaya çıkar. Basit epilepside vücudun bir kısmında titreme, istemsiz kasılma gibi semptomlar görülür. Kompleks epilepside tüm vücudu saran titreme, kasılma, sanrılara kapılma gibi semptomlar gerçekleşir. Ancak hastanın bilinci bu epilepsi türlerinin krizlerinde yerindedir.

Hastanın bilincini tamamen kaybettiği epilepsi krizi  Jeneralize epilepsi türünde yaşanır.  Jeneralize epilepsi krizi hastaya en çok zarar verebilecek epilepsi krizidir. Bu krizde hasta bayılabilir, tüm vücut fonksiyonlarını kısa süreliğine kaybedebilir. Epilepsi krizlerinin şiddeti kişiden kişiye değişebilmektedir. Krizlerin görülme sıklığı da farklı olmaktadır. Epilepsi krizi nedir sorusunun yanıtında mutlaka kriz esnasında neler olur sorusunun yanıtı da olmalıdır.

EPİLEPSİ KRİZİ NASIL GEÇER

Epilepsi nöbetleri ya da epilepsi krizleri hastanın hangi epilepsi türünü yaşadığına göre farklı tedavi yöntemleriyle önlenebilir. İlaç tedavisi ile epilepsi krizlerinin kontrol altına alınması mümkün olmaktadır.

Epilepsi krizi nedir nasıl geçer diye düşünürken krizlerin geçmesi için epilepsinin türünün belirlenmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Epilepsi ilaç tedavisini epilepsi nöbetinin türü belirler. Doğru ilaç tedavisiyle nöbetler kontrol altına alınabilir.

Epilepsi tedavisinde en etkili yöntem nöbet türüne göre uygulanacak ilaç tedavisidir. Cerrahi tedavi yöntemleri ise epilepside tedavilere cevap vermeyen hastalarda son çare olarak tercih edilen yöntemlerdir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bir yıl boyunca ilaç kullanımına rağmen hala nöbetlerin olmasının “dirençli epilepsi” olarak kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, epile
  • Açlık ve uykusuzluk, epilepsi nöbetlerini tetikliyor. Epilepsi nöbetlerini etkileyen en önemli faktörlerden birinin açlık ve uykusuzluk olduğunu belir
  • Bilinen adı sara hastalığı olan Epilepsi hastalığı ani ve kısa süreli beyin aktivitesi bozulmasıdır. Epilepsi hastalığı nedir diye sorduğumuzda beynin
  • Epilepsi hastaları üç şeye dikkat etmeli! Epilepsi nöbetini tetikleyen etkenlerden uzak durulmalı.
  • Çocuğunuz fokal başlangıçlı nöbet geçirdiğinde yapmanız gereken 3 temel şey var.
  • Epilepsi krizi neden olur? “Tek nöbet” epilepsi tanısı için yeterli olmuyor! Epilepsi tanısı için nöbet anı kaydedilmeli.
  • Randevu Al