Epilepsi Hastalığı nedir

Bilinen adı sara hastalığı olan Epilepsi hastalığı ani ve kısa süreli beyin aktivitesi bozulmasıdır. Epilepsi hastalığı nedir diye sorduğumuzda beynin normal aktivitesinin sinir hücrelerinde meydana gelen aşırı yük boşalması nedeniyle bozulmasıdır diyebiliriz.

Epilepsi Hastalığı nedir
Paylaş:

Yani epilepsi nöbeti dediğimiz durum yaşanırken beyinde ani bir elektrik aktivitesi gerçekleşiyor demektir.

Ani elektrik aktivitesi beyindeki mesaj trafiğini durdurabilir ya da bozabilir. Beyindeki mesajlar karışınca ya da durunca beden hareketlerinde ve davranışlarda kontrolsüz durumlar yaşanır. Epilepsi nöbeti geçiren kişilerde genel olarak kas seğirmeleri, bellek kaybı, kas gevşemesi ya da sertleşmesi, göz seğirmesi, bilinç kaybı gibi semptomlar görülür.

EPİLEPSİ HASTALIĞI NEDİR VE NEDEN OLUR

Epilepsi hastalığının oluşmasında kalıtımsal etmenler, beyin patolojileri ya da sistematik patolojik süreçler etkili olur. Kalıtımsal etmenler denildiğinde genetik olarak aileden geçen hastalık nedenleri kast edilmektedir. Beyin patolojileri dendiğinde doğum travması, beynin oksijensiz kalması, beynin içinde kanama olması, beyinde oluşan kitleler gibi nedenlerden bahsedilmektedir.

Sistematik patolojik süreçler denildiğinde sistematik hastalıklardan ya da toksik etmenlerden söz edilmektedir. Epilepsi hastalığı nedir sorusunun cevabında belirttiğimiz gibi epilepsinin her çeşidi beyinle ilgilidir. Epilepsi çocukluk çağında çok daha fazla görülür. Tekrarlayan nöbetler şeklinde görülen epilepsi hastalığı  farklı hastalarda farklı nedenlerden ortaya çıkabilir. Epilepsi hastalığının nedenlerini saptamak tedavi için en önemli aşamadır.

EPİLEPSİ NASIL TEDAVİ EDİLİR

Beyindeki elektriksel aktivitenin nöbetler şeklinde ortaya çıkmasını önlemek için epilepside ilaç tedavisi uygulanır. Antiepileptik ilaçlar epilepsi tedavisinde başlıca tedavi araçlarıdır. İlaç tedavisinde hangi ilaçların kullanılacağı hastanın geçirdiği nöbet türüne göre belirlenir.

Epilepsi tedavisinde cerrahi pek düşünülen bir yöntem değildir ancak çok gerekli olduğunda uygulanabilir. Vagus Sinir Stimulasyonu ise beyne hafif elektrik gönderme ile uygulanan farklı bir tedavi yöntemidir. Hastada nöbet kontrolünü sağlamak için en etkili ve geçerli tedavi ilaç tedavisidir.

Epilepsi nöbetlerinin engellenmesi, doğru ilaç tedavisinin uygulanması ve tedavinin başarılı olması için öncelikle nöbetin ne tür nöbet olduğu anlaşılmadır. Epilepsi nedir nasıl tedavi edilir diye sorduğumuzda epilepsi nöbet türüne göre tedavi edilen bir beyin hastalığıdır diyebiliriz.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: