Epilepsi hastalığı ile nasıl mücadele edeceğiz

Epilepsi hastalığına hepimiz daha çok Sara hastalığı olarak aşinayız. Oldukça yaygın bir hastalık olan Epilepsi hastalığı her yaşta görülebilen bir hastalıktır.

Epilepsi hastalığı ile nasıl mücadele edeceğiz

Sara nöbeti ya da sara krizi olarak bildiğimiz epilepsi nöbeti beynin normal aktivitelerinin sinir hücrelerinde meydana gelen elektriksel aktivite sonucunda bozulmasıdır. Bu nöbetlerin zaman aralıklarında tekrar etmesi epilepsi hastalığının var olduğunu gösterir.

Epilepsi nöbeti sırasında belli bir süre için davranış, duygu, algılama ve hareket fonksiyonları bozulur. Belki tanık olmuşsunuzdur birinin aniden yere düşmesi, titremesi, ağzından köpükler çıkması epilepsi nöbeti geçirdiğini gösterir. Peki, yakınlarınızda ya da kendinizde epilepsi hastalığı olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte burada önemli bir ayrıntı var. Her epilepsi nöbeti hastalığa işaret etmez. Bu nedenle birlikte nasıl anlayabileceğimize bakacağız.

EPİLEPSİ HASTALIĞI NASIL ANLAŞILIR

Epilepsi hastalığının klinik olarak tanısının konması için hastanın geçirdiği nöbetin ne tür bir nöbet olduğunun tespit edilmesi gerekir. Epilepsi tanısı için yapılan tetkiklerde en önemli yeri EEG tutmaktadır. Beyindeki sinir hücrelerinin elektriksel aktivitesini kontrol eden bu tetkik elektrotların saçlı deriye yapıştırılması ve hareketlerin kaydedilmesi ile gerçekleşir.

EEG incelemesinin yanında kan testleri, MRG, BBT gibi tetkikler de uygulanmaktadır. EEG, MRG Ve BBT beyin yapısı hakkında bilgi edinilmesini sağlayan uygulamalardır. Epilepsi hastalığı beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu nöbet geçirme durumlarının yaşanmasıdır. Bu tür nöbetler geçiren hastaların çok iyi gözlemlenmesi gerekir.

EPİLEPSİ HASTALIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ

Epilepsi hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tanının doğru konması tedavinin en önemli aşamasıdır. Uygun ilaç kullanımı ile nöbetlerin kontrol altına alınması mümkün olmaktadır. İleri aşamalara gelmiş ilaca dirençli epilepsi hastaları için ise farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Epilepsi hastalığı konusunda yeni bir gelişme de epilepsi cerrahisinin gündeme gelmiş olmasıdır.

Epilepsi hastalarında maalesef hastalığı saklama ve bu durumdan utanma söz konusu olmaktadır. Epilepsi konusunda hasta yakınlarına da çok fazla iş düşmektedir. Etrafımızda epilepsi nöbetleri geçiren yakınlarımıza nasıl davranmamız gerektiğini öğrenmeliyiz. Hastaların sosyal aşama katılması ve hastalıkla mücadele etmesi bizlerinde yardımı ile gerçekleşebilir. Tedavi sürecinin olumlu ilerlemesi zihinsel ve ruhsal olarak hastanın desteklenmesi ile mümkün olabilir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Açlık ve uykusuzluk, epilepsi nöbetlerini tetikliyor. Epilepsi nöbetlerini etkileyen en önemli faktörlerden birinin açlık ve uykusuzluk olduğunu belir
  • Bilinen adı sara hastalığı olan Epilepsi hastalığı ani ve kısa süreli beyin aktivitesi bozulmasıdır. Epilepsi hastalığı nedir diye sorduğumuzda beynin
  • Epilepsi hastaları üç şeye dikkat etmeli! Epilepsi nöbetini tetikleyen etkenlerden uzak durulmalı.
  • Çocuğunuz fokal başlangıçlı nöbet geçirdiğinde yapmanız gereken 3 temel şey var.
  • Epilepsi krizi neden olur? “Tek nöbet” epilepsi tanısı için yeterli olmuyor! Epilepsi tanısı için nöbet anı kaydedilmeli.
  • Halk arasında ‘sara hastalığı’ olarak bilinen epilepsi çok dirençli değilse genellikle doğru teşhis ve doğru ilaçla 2-5 yıl arasında büyük ölçüde orta
  • Randevu Al