Epilepsi çeşitleri

Sara hastalığı olarak bilinen Epilepsi beynin normal aktivitelerinin sinir hücrelerinde meydana gelen elektriksel aktiviteden kaynaklı bozulmasıdır.

Epilepsi çeşitleri

Davranış, duygu, algılama ve hareket fonksiyonlarının bozulması elektriksel aktivite meydana geldiğinde nöbet şeklinde ortaya çıkar. Epilepsi çeşitleri olan bir hastalık olarak farklı epilepsi türlerinde farklı nöbetler görülebilir.

Epilepsi hastalığına kalıtımsal etmenler, beyin patolojileri, sistematik patolojik süreçler neden olabilir. Yani kişiye epilepsi ailesinden genetik olarak geçebilir, doğum travması nedeniyle olabilir ya da beyinde hasar oluşmasına neden olan etmenler vardır. Farklı nedenlerden kaynaklanan epilepsi türleri de farklı tedavi yöntemleri gerektirmektedir.

EPİLEPSİ ÇEŞİTLERİ NEYE GÖRE AYRILIR

Epilepsi en sık 4-5 yaşları arasında görülür ancak ilerleyen yaşlarda da nöbetler geçirilebilir. Çocukluk çağı epilepsi türleri ile yetişkin epilepsi türleri de farklı olmaktadır. Ergenlik dönemi epilepsi çeşitleri de vardır. Epilepsi nöbetlerinin yaşanma şekline ve görülen hastalık etkilerine göre epilepsi çeşitleri oluşmaktadır.

BEBEKLİK VE ÇOCUKLUK ÇAĞI EPİLEPSİ ÇEŞİTLERİ

İyi Huylu Rolandik Epilepsi, genellikle ilkokul döneminde görülen bu epilepsi türünde hasta hafif nöbetler geçirir. Hastanın ağzından salya gelmesi, uykudan uyanıp konuşamaması gibi hastalık belirtileri görülebilir.

İyi Huylu Oksipital Lob Epilepsisi, çocukluk çağında görülen diğer bir epilepsi türü olarak görsel bozukluk, tek bir noktaya odaklanan bakış, mide bulantısı, kusma gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu iki epilepsi türü de ergenlik döneminden sonra atlatılabilir.

Çocukluk Çağı Absans Epilepsisi de ilkokul çağında görülen epilepsi çeşitleri arasındadır. En belirgin etkisi 5 saniye ile 1 dakika arasında yaşanan dalgınlıklardır. İyi Huylu Ailesel Bebeklik Çağı Epilepsisi ve İnfantil Spazm bebeklik çağında görülen epilepsi türleridir.

ERGENLİK VE YETİŞKİNLİKTE GÖRÜLEN EPİLEPSİ ÇEŞİTLERİ

Temporal Lob Epilepsisi, Frontal Lob Epilepsisi ve ışığa Duyarlılık Gösteren Fotokonvulsif Epilepsi yetişkinlik çağında görülen epilepsi çeşitleri arasında yer almaktadır. Juvenil Myoklonik Epilepsi ise ergenlik çağında görülen bir epilepsi türüdür. Yetişkinlikte görülen epilepsi nöbetlerinde şuur kaybı yaşanabilmektedir.

Epilepsi çeşitlerine göre yaşanan nöbetler de farklı olmaktadır. Nöbetler genel olarak ani şekilde ortaya çıkar. Epilepsi çeşitleri doğru ayırt edilerek tedavi edildiğinde tedavi başarılı olmaktadır.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bir yıl boyunca ilaç kullanımına rağmen hala nöbetlerin olmasının “dirençli epilepsi” olarak kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, epile
  • Açlık ve uykusuzluk, epilepsi nöbetlerini tetikliyor. Epilepsi nöbetlerini etkileyen en önemli faktörlerden birinin açlık ve uykusuzluk olduğunu belir
  • Bilinen adı sara hastalığı olan Epilepsi hastalığı ani ve kısa süreli beyin aktivitesi bozulmasıdır. Epilepsi hastalığı nedir diye sorduğumuzda beynin
  • Epilepsi hastaları üç şeye dikkat etmeli! Epilepsi nöbetini tetikleyen etkenlerden uzak durulmalı.
  • Çocuğunuz fokal başlangıçlı nöbet geçirdiğinde yapmanız gereken 3 temel şey var.
  • Epilepsi krizi neden olur? “Tek nöbet” epilepsi tanısı için yeterli olmuyor! Epilepsi tanısı için nöbet anı kaydedilmeli.
  • Randevu Al