Epilepsi atağı nasıl olur

Genetik hastalıkların arasında sayılan bir nörolojik bozukluktur epilepsi. Sara olarak kullanımı daha yaygındır.

Epilepsi atağı nasıl olur

Birçok elektromanyetik dalganın hissedilmesinde hayvanların hassasiyetini bildiğimiz gibi aslında beynin elektrik sistemindeki hassasiyeti de köpeklerin hissedebileceğini tahmin edebilirsiniz.

Beyinde oluşan elektriksel bozuklukların vücuda yansıması ise titreşim ve kasılmalarla ortaya çıkar. Epilepsi atakları birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar uzun nöbetler halinde meydana gelebilir. Beyin içindeki fonksiyonlarda elektriksel sitem bozukluğu olduğundan vücut tutukluk yaparak yere yığılabilir, ağızdan köpüklerin çıkması durumu sıkça rastlanan atak belirtilerindendir.

Bunların tümü kişide daha da korku hissi yaratır ver travmalar şiddetlenebilir. Epilepsi nöbetleri ele alındığında 40 kadar nöbet türüne rastlanabilir. Bu nöbetlerin hepsi aynı şiddet ve etkide değildir hatta kimi zaman hastanın nöbet anını etrafında kişiler fark etmezler.

EPİLEPSİ ATAĞI NASIL OLUR VE ÇOCUKLAR İLE YETİŞKİNLERDE EPİLEPSİ ATAKLARI

Çeşitli epilepsi nöbetlerinden biri de çocuklarda görülen ataklardır. Birkaç saniyeliğine gözlerin bakakalması durumu çocuklarda sıkça rastlanır. Buna bağlı ataklar kimi zaman günde 100 atağa kadar çıkabilir.

Yetişkinlerde görülen epilepsi ataklarında daha çok vücudun kasılması dikkat çeker ve süresi de üç dakikayı bulabilir. Bu nöbetler jeneralize epilepsi olarak bilinmektedir. Parsiyel nöbet geçirilmesi durumunda kişi, halüsinasyonlar görür. Bu nöbette beynin bir lobu etkilenir ve bilinç açıktır.

Kompleks nöbetlerde hasta konuşma bozukluğu, tutukluk ve geveleme durumu görülür. Etrafındakiler hastanın bilinci açık olduğunu sansa da aslında hastanın bilinci yerinde değildir.

EPİLEPSİ ATAĞINDA EN YAYGIN GÖRÜLEN BELİRTİLER

Epilepsi hastasının geçirdiği nöbet sırasında birçok fiziki belirti gözlemlenir. Hasta bayılma ve fenalaşma geçirerek bilincini kaybedebilir. Titreme ve aniden yere yığılma beynin elektrik sisteminin bozukluğu ile meydan gelir. Dalgınlık ve sabit bir noktaya odaklı takılmanın yanı sıra korku hissiyle nefes kesilebilir.

En şiddetli nöbetlerde ağızda köpükler oluşmakta, morarma ile birlikte hareketlerdeki kontrolsüzlük dikkat çekmektedir. Bu anlarda mutlaka hastanın yere yan yatırılarak solumasına yardımcı olmak ve boğulmasını engel olmak gerekir. Bu ani nöbetlerin zamanı ön görülemediği için kişilerin yaşam akışında tek başına vakit geçirdikleri sürenin kontrollü olmasının önemi büyüktür.

Olası nöbet anında hastanın yanında bilinçli yakınlarının olması krizin kontrollü atlatılmasını sağlar. Kriz sonrası yaşanan yorgunluk hissi için refakat ve paylaşım önemlidir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bir yıl boyunca ilaç kullanımına rağmen hala nöbetlerin olmasının “dirençli epilepsi” olarak kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, epile
  • Açlık ve uykusuzluk, epilepsi nöbetlerini tetikliyor. Epilepsi nöbetlerini etkileyen en önemli faktörlerden birinin açlık ve uykusuzluk olduğunu belir
  • Bilinen adı sara hastalığı olan Epilepsi hastalığı ani ve kısa süreli beyin aktivitesi bozulmasıdır. Epilepsi hastalığı nedir diye sorduğumuzda beynin
  • Epilepsi hastaları üç şeye dikkat etmeli! Epilepsi nöbetini tetikleyen etkenlerden uzak durulmalı.
  • Çocuğunuz fokal başlangıçlı nöbet geçirdiğinde yapmanız gereken 3 temel şey var.
  • Epilepsi krizi neden olur? “Tek nöbet” epilepsi tanısı için yeterli olmuyor! Epilepsi tanısı için nöbet anı kaydedilmeli.
  • Randevu Al