Epilepsi ameliyatı sonrası

Hızla gelişen bilim ve teknolojik gelişmeler sağlık sektörüne ve insan sağlığına da olumlu olarak etki ediyor. Önceki yıllarda tedavisi ön görülmeyen birçok hastalık çeşitli yöntem ve ameliyatlarla yaşamı daha sevilir ve hayata tutunur hale getiriyor.

Epilepsi ameliyatı sonrası

Ameliyat ile tedavi alanında epilepsi rahatsızlığı da bu anlamda yer alabilir. Daha çok genetik ve travmalar sonucu oluşan epilepsi rahatsızlığı için ameliyat olmak da bir tedavi yöntemidir.

EPİLEPSİ AMELİYATI SONRASI DÖNEMİ

Epilepsi ameliyatı hassas bir ameliyattır. Ameliyat sonrasında hasta yoğun bakıma alınır. Hastanın durumu kontrol ve gözlem altında bulunması için anestezi etkilerinin geçmesi itinayla izlenmelidir. Epilepsi ameliyatı sonrası dönemde hastalar yıllar içinde yeniden ve periyodik olarak da sağlık kontrollerini aksatmamalıdır.

Ameliyat sonrasında nörolojik durum hassasiyetinden ötürü ameliyatın üzerinden 12 saat kadar sonra nörolojik muayene yapılır. Nöbet oluşumu dikkatlice gözlemlenir. Hastanın ameliyat sonrasında çok geçmeden ayağa kaldırılması önerilir. Herhangi bir solunum veya sindirim rahatsızlığının olmaması için hastanın kısa sürede toparlanıp ayağa kalkması önemlidir.

Epilepsi ameliyatı beyin cerrahları tarafından yapılan önemli bir ameliyat olması sebebiyle hastanın ayaklanması döneminde mutlaka yardım alınmalıdır. Hasta tek başına kalkmakta zorlanabilir ve refakat bu iyileşme döneminde gereklidir. Epilepsi ameliyatı sonrasında ilgili kontroller hastanede yapılır.

Yoğun bakımın ardından yine sağlık durumu göz önünde bulundurularak hastaya uygun beslenme ve diyet programı hastaneden itibaren başlar. Ameliyat sonrasında dikişlerin alınması ve pansuman için aradan 12-13 gün geçmesi beklenir. Hasta normal yaşamına dönerken bazen yan etkiler ve riskler de taşıyabileceğini unutmamalıdır.

Her epilepsi ameliyatı hastalığı ortadan kaldırmaz ancak yüksek oranda tedavi edici özelliği vardır. Kimi hastalarda nöbetler tekrarlamaz ve hastalık giderilmiş olur. Kimi hastalarda da nöbetlerde azalma ve ilaç kontrolüyle yaşam kalitesi artırılır.

EPİLEPSİ AMELİYATI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Epilepsi ameliyatı sonrası hareket önemlidir ancak tam olarak dinlenme sağlandığında hafif adımlı yürüyüş iyi gelir. Çok hareketsiz kalmak da önerilen bir durum değildir. Güneşin normal zararlarını bildiğimiz durumun epilepsi ameliyatı sonrasında da önem arz ettiğini bilmeliyiz. Güneşe doğrudan maruz kalınması uygun değildir. Araç kullanımı veya seyahatler de bu dönem için tercih edilmemesi gereken durumlar arasındadır.

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • Nihan yazdı:

    merhaba, klonik ve tonik epilepsi hastasıyım anneme bu ameliyatı olmak istediğimi söylüyorum ama baya bi kızıyor benimkinin belki geçici olduğunu söylüyor hastalığımın acaba geçici midir


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bir yıl boyunca ilaç kullanımına rağmen hala nöbetlerin olmasının “dirençli epilepsi” olarak kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, epile
  • Açlık ve uykusuzluk, epilepsi nöbetlerini tetikliyor. Epilepsi nöbetlerini etkileyen en önemli faktörlerden birinin açlık ve uykusuzluk olduğunu belir
  • Bilinen adı sara hastalığı olan Epilepsi hastalığı ani ve kısa süreli beyin aktivitesi bozulmasıdır. Epilepsi hastalığı nedir diye sorduğumuzda beynin
  • Epilepsi hastaları üç şeye dikkat etmeli! Epilepsi nöbetini tetikleyen etkenlerden uzak durulmalı.
  • Çocuğunuz fokal başlangıçlı nöbet geçirdiğinde yapmanız gereken 3 temel şey var.
  • Epilepsi krizi neden olur? “Tek nöbet” epilepsi tanısı için yeterli olmuyor! Epilepsi tanısı için nöbet anı kaydedilmeli.
  • Randevu Al