Deprem Travma Psikolojisi

En zengin ülkede dilenci patlaması

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsveç'te özellikle Doğu Avrupa'dan gelen dilencilerin sayısında artış yaşanıyor. Kuzeyin dondurucu kış şartlarında bile sokakta dilenen insanlar, İsveçlilerin alışık olmadığı görüntüler sergiliyor.

En zengin ülkede dilenci patlaması

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsveç'te özellikle Doğu Avrupa'dan gelen dilencilerin sayısında artış yaşanıyor. Kuzeyin dondurucu kış şartlarında bile sokakta dilenen insanlar, İsveçlilerin alışık olmadığı görüntüler sergiliyor. dilenciDondurucu soğukların yaşandığı İsveç sokaklarında son yıllarda sayıları giderek artan dilenciler, trenlerde dilenmenin yanı sıra insanların duygularını istismar etmek için sokaklarda da saatlerce taş üstünde diz çöküp oturuyor ve önündeki plastik bardağa birkaç kron atılmasını bekliyor. Dilenmenin yasak olmadığı ancak sosyal ve ekonomik yönden insanların her ihtiyacının karşılandığı ülkede son birkaç yıldır sokakta dilenenlerle karşılaşan İsveçliler, bu görüntüler karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Başkent Stockholm'de de yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte sokaklardaki dilenci sayısında artış gözleniyor. Her konuda tam bir istatistik tutkunu olan İsveçliler, henüz dilenci sayılarını istatistiklere dökemedi. Yetkililer, ülkelerinde ne kadar dilenci olduğunu bilmediklerini açıklasalar da dilenci yoğunluğu her yerde kendini hissettiriyor. Stockholm, Göteborg ve Malmö gibi büyük şehirlerin yanında küçük yerleşim yerlerinde bile artık dilencilere rastlamak mümkün. Öte yandan Doğu Avrupa ülkelerinden gelen dilenciler çoğunluğu oluştursa da ekonomik krizden dolayı son yıllarda, İspanya, İtalya ve Yunanistan'dan gelen dilencilere de rastlanıyor. Dilenciler İsveç'e genellikle kendi ülkelerinden kiraladıkları arabalarıyla gruplar halinde geliyor ve 3 ay bu ülkede kaldıktan sonra tekrar ülkelerine araçlarıyla dönebiliyorlar. Bu süre içinde bir kısmı araçlarında geceleyen dilencilerin bazıları da çadırlarda, tren istasyonlarında ya da karavanlarda kalıyor. Özellikle çocuklu dilencilere barınma konusunda yardım etmeye çalışan belediyelerin birçoğu, sokakta dilenciliğin yasaklanmasını istiyor. Bu arada 1 Ocak 2014'ten itibaren serbest dolaşım hakkından faydalanacak olan Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarından daha fazla göçmenin İsveç'e geleceğini tahmin eden İsveçli yerel yönetimler, bu nedenle hükümetten kaynak talebinde de bulundu. A.A
Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al