En yalnız olan 16-24 yaş grubu

BBC Radio 4’ün anketine göre 16-24 yaş grubu en yalnız yaş grubu…

En yalnız olan 16-24 yaş grubu

BBC Radio 4, BBC Radio 4’ün All In The Mind for Wellcome Koleksiyonu ile birlikte yürütülen ülke çapında yapılan ve bugüne kadar yalnızlık konusunda en geniş anket olan Yalnızlık Deneyi’nin sonuçlarını açıkladı.

Anket sonuçları, 16-24 yaş arasındaki çocukların yalnızlık duygusunu, diğer yaş gruplarından daha sık ve daha yoğun yaşadığını göstermektedir. 16-24 yaşları arasındaki katılımcıların% 40'ı yalnız ya da çok sık yalnız hissettiğini bildirirken, 65-74 yaş arası kişilerin sadece% 29'u ve 75 yaşın üzerindeki kişilerin% 27'si aynı şeyi söyledi.

16 yaş ve üstü 55.000'den fazla kişi yalnızlık konusundaki tutumlarını ve kişisel deneyimlerini araştırarak ankete katıldı. Anket, Manchester Üniversitesi, Brunel Üniversitesi, Londra ve Exeter Üniversitesi'ndeki akademisyenler tarafından geliştirilmiştir ve Wellcome'in verdiği bir hibe ile desteklenmiştir.

Bulgularla ile ilgili olarak Radio 4'ün All of the Mind adlı sunumcusu Claudia Hammond şöyle diyor: “Yalnızlık konusu şimdi Tracey Crouch'un bakanlık portföyüne dahil edilmesi ve Jo Cox'un önerileriyle gösterdiği gibi büyük bir ilgi ve siyasi öneme sahip oluyor. Anketimize katılan sayısının bu kadar çok olmasıyla şaşkına döndük. Bu araştırma tüm yaş gruplarında yalnızlığı ciddiye almamız gerektiğini gösteriyor. Yalnızlığın çoğunun geçici olduğunu biliyoruz, ancak kronikleşmesini engellemenin yollarını bulmalıyız. ”

Çalışmayı yöneten Manchester Üniversitesi Psikoloji Profesörü Pamela Qualter, “BBC Yalnızlık Deneyine verilen cevap önemli olmuştur. İnsanlar, yalnızlığın ne zaman ve nasıl yaşandığı, yaşla nasıl ilişkili olduğu konusunda değerli bilgiler sağlamıştır. Yalnız olmak, sorumluluk almak, istihdam edilebilirlik ve ayrımcılık yapmak… Benim için en ilginç bulgular yalnızlık stigması ve insanların yalnızlığı yenmek zorunda kaldıkları çeşitli çözümlerle ilgili, ama aynı zamanda deneyebileceğimiz tüm olası çözümler için bir araç takımı olduğunu ”söyledi.

SONUÇLARIN ÖZETİ

• Yalnızlık seviyeleri karşılaştırıldığında 75 üstü yaş grubunun sadece% 27'si yalnızlık hissederken, genç insanlarda bu oran %40 seviyesindedir.

• Yalnız hisseden insanlar “sadece çevrimiçi” Facebook arkadaşlarına sahipler

• İnsanlar, flört etmenin başkaları tarafından önerilen ve en az yardımcı olan çözüm olduğunu söyledi

• İnsanların% 41'i yalnızlığın bazen olumlu bir deneyim olabileceğini düşünüyor

• Katılımcıların sadece üçte biri yalnızlığın kendi başına olmakla ilgili olduğuna inanıyor

Wellcome Collection'da canlı izleyici kitlesinin önünde kaydedilen ve 1 Ekim Pazartesi günü saat 20: 00'de BBC Radio 4'te yayınlanan All In The Mind bölümü, anketin sonuçlarına daha da değinecek. Programda, akademisyenler Profesör Pamela Qualter ve Profesör Christina Victor ile birlikte şarkıcı Jazz Morley, şair Dalgit Nagra ve filozof Julian Baggini de yer alıyor.

Yalnızlık Anatomisi başlıklı bir dizi araştırmayı üç programa ayıracak. 2 Ekim Salı, hem gençlerin hem de yaşlıların yalnızlıklarına odaklanarak, gençlerin neden daha yüksek ve daha yoğun yalnızlık seviyeleri bildirdiğini açıklayabilecek faktörleri incelerken Claudia, Silverline'ın CEO'su Sophie Andrews ve Gençlik Odağı Kuzey Doğu'dan Sarah Warren ile konuşmacı olarak katılacak. Queen Mary College London'dan Profesör Barbara Taylor, yalnızlık ve yalnızlık tarihini incelemesi sonucunda ortaya çıkan kişilerin tutumlarının zaman içinde önemli ölçüde nasıl değiştiğini açıklayacak.

9 Ekim'de programda arkadaşlığın, kişiliğin ve sosyal medyanın yalnızlığı nasıl etkilediği konuşulacak. Psikoloji Profesörü Keele Üniversitesi'nden Ken Rotenburg, başkalarına güvenme kapasitesinin yalnızlığı nasıl etkilediğini araştırrken ve Central Lancashire Üniversitesi'nden Rebecca Nowland, sosyal medya ve yalnızlık hakkındaki verileri analiz edecek. Araştırmacılar Profesör Louise Arsenault ve Psikiyatri Enstitüsü'nden Dr. Tim Matthews, çocukken zorbalığın yalnızlık için bir risk faktörü olduğunu ortaya koyacak.

16 Ekim'deki üçüncü bölüm, yalnızlığın ne kadar uzun süre sağlık ve uyku sorunlarına nasıl yol açabileceğini sorgulayacak ve yalnızlığın genetiğini inceleyecek. Exeter Üniversitesi'nden Profesör Manuela Barreto, İngiltere'nin en yalnız ülkelerden biri olduğunu keşfetmek için BBC Yalnızlık Deneyi verilerini analiz ediyor.

Gerçek yalnızlık hikayelerinden ilham alan ve Wellcome ve BBC Yalnızlık Deneyinin desteklediği “ Me Myself , I”, 5 ayrı, birbiriyle bağlantılı hikayenin hareketli bir dramı olan dizi, 5 Ekim Cumartesi günü Siobhan Finneran, Sue Johnston ve Millie Gibson başrolleri ile yayınlanacak.

Claudia Hammond ve Profesör Pamela Qualter'in ankette ortaya çıkan yalnızlık konusundaki en iyi yedi çözümü tartıştıkları 2-8 Ekim tarihleri arasında, Nasıl Daha Az Yalnız Hissedebileceğinize dair başlıklı  All In the Mind podcast dizisi yayınlandı.

YALNIZLIK DENEYİ HAKKINDA

Halk, tamamlanması yaklaşık 40 dakika süren çevrimiçi bir ankete katılmaya davet edildi. Anket katılımcılardan görüşlerini bildirmelerini ve arkadaşlık, ilişkiler ve teknolojinin kullanımı da dahil olmak üzere yalnızlık ve ilgili konulardaki deneyimlerini kaydetmelerini ve yaşam tarzı ve geçmiş bilgilerini kaydetmelerini istedi.

Anket Psikologlar Profesör Pamela Qualter, Manchester Üniversitesi'nden Profesör Pamela Qualter ve Exeter Üniversitesi'nden Profesör Manuela Barreto ve Londra'daki Brunel Üniversitesi'nden Profesör Christina Victor tarafından yapıldı. Tam sonuçlar akademik dergi makalelerinde gerekli derste yayınlanacaktır.

Yalnızlık Deneyi, 2016'daki Dinlenme Testinden sonra BBC Radyo 4 ve Wellcome arasındaki ikinci işbirliğidir.

BBC / Zeynep Güçlücan

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alman psikoterapist Bert Hellinger, ailelerde kuşaktan kuşağa aktarılan bağları çözümleyerek bir psikoterapi yöntemi olarak aile dizimini keşfetmiştir
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Randevu Al