EN UYGUN EŞLER EĞİTİM SEVİYESİ AYNI OLANLAR

EN UYGUN EŞLER EĞİTİM SEVİYESİ AYNI OLANLAR

EN UYGUN EŞLER EĞİTİM SEVİYESİ AYNI OLANLARİngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, en uygun eşlerin, aynı sınıftan ya da aynı gelir düzeyinden değil, eğitim seviyeleri aynı olanlar arasından çıktığını ortaya koydu. Uzmanlar, araştırmayı desteklemek için Coldplay grubunun yıldızı Chris Martin ile Hollywood’un ünlü yıldızı Gwyneth Paltrow’un evliliklerini örnek gösterdiler.

COLLEGE Üniversitesi’nin İngiltere genelinde binlerce çiftin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırma, evliliklerin yüzde 60’ının eğitim seviyeleriyle orantılı olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, araştırmayı desteklemek için Coldplay grubunun yıldızı Chris Martin ile Hollywood’un ünlü yıldızı Gwyneth Paltrow’un evliliklerini örnek gösterdiler. Martin, Londra’daki College Üniversitesi’nde antik tarih okudu, Paltrow ise California Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü mezunu.

Üç binin üzerinde çiftin katıldığı araştırmanın analizi için birçok ekonomist görev yaptı. Tarafların amaçları, nasıl evlendikleri ve ne bekledikleri, gelir dağılımları, hangi okullarda ne kadar ücret ödeyerek eğitim aldıkları, analizde tek tek ele alındı. Elde edilen bulgular, orta seviyede öğrenim görmüş bir kadının düşük eğitim görmüş kadına oranla yüksek tahsilli bir erkekle evlenme şansının 22 kat daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Araştırma sonuçlarına göre iyi evliliklerin yüzde 59’u aynı eğitim seviyesindeki eşler arasında gerçekleşiyor. Evliliklerin yüzde 29’unda erkeğin eğitimi daha yüksek çıktı. Araştırmaya katılan evli çiftlerin yüzde 12’sinde ise kadın erkekten daha eğitimli çıktı.

//www.hurriyetim.com.tr

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al