EKONOMİK KRİZ SAĞLIĞI DA VURDU

EKONOMİK KRİZ SAĞLIĞI DA VURDU
Paylaş:

ANKA

EKONOMİK KRİZ SAĞLIĞI DA VURDUEkonomik kriz ve zamların, insan sağlığını ve psikolojisini olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

Türk Sağlık-Sen’in hazırladığı rapora göre, ekonomik kriz ve yapılan zamlar sonucunda insanlar yeme, içme ve ısınma gibi temel ihtiyaçlarında kısıtlamaya gidiyor ve bu kısıtlamalar ise hastalıklara yol açıyor.

Rapora göre, yıllardır daha sağlıklı olduğu için tercih edilen damacana suları da aylık 30 YTL’lik tasarruf için terk edilmeye başlandı. Kriz nedeniyle işten çıkarmalar ise cinnet ve intiharlara zemin hazırlıyor.

Türk Sağlık-Sen Ar-Ge Merkezi tarafından yaşanan ekonomik krizin ve zamların insan sağlığına etkileri konusunda bir rapor hazırlandı. Raporda yaşanan ekonomik kriz ve zamlar sonucunda insanların yeme, içme ve ısınma gibi temel ihtiyaçlarında kısıtlamaya gittiğine dikkat çekildi. Bu kısıtlamaların hastalıklara yol açacağına dikkat çekilen raporda, hastanelerde katılım payı alınması nedeniyle bazı -nsanların hastaneye de gidemedikleri belirtildi.

DAMACANA SUYU TEK EDİLİYOR

Raporda, şebeke sularının içilmesinin insan sağlığı için risk oluşturmasından dolayı yıllardır kullanılan damacana sulardan da, ekonomik kriz nedeniyle vazgeçilmeye başlandığının belirtildi Raporda şöyle denildi:

“ Ekonomik krizin yansımaları vatandaşın içtiği suya kadar görülmektedir. Sağlıklı olması için evlerde kullanılan damacana suların yerini şebeke suları almaya başlamakta, insanlar şehirlerde hala akan çeşmelerden içme suyu temin etmeye çalışmaktadırlar. Böylelikle 4 kişilik bir aile ayda yaklaşık 30 YTL’lik bir tasarruf sağlamak için sağlıklarını tehlikeye atar olmuşlardır.”

Raporda ayrıca vatandaşların ucuz gıdaya yöneldiklerine de vurgu yapılarak ekonomik kriz nedeniyle daha ucuz olan sağlık açısından risk taşıyan besin maddelerine yönelim arttığına dikkat çekildi.

ISINMAK İÇİN DAHA AZ HARCAMA YAPILACAK

Bir yılda doğalgaza yüzde 70’in üzerinde zam yapılması nedeniyle insanların ısınmak için gazı daha az kullandıklarına dikkat çekilen raporda şu görüşlere yer verildi:

“Vatandaşlar doğalgaza yapılan zam nedeniyle  ısınmak için doğalgazı kullanımında kısıtlamaya gitmektedirler. Kömür fiyatlarının da geçen seneye göre iki kat artması da kömürü ısınmada bir alternatif olmaktan çıkarmıştır.  İnsanlar kullanılmayan odalarda kalorifer peteklerinin kapatılması, pencere ve kapılardaki yalıtımların arttırılması, ev içinde de kalın giyinilmesi ve battaniye kullanılması gibi yöntemlerle kışı geçirmeye hazırlanmaktadırlar. Kışın ısınmak için ev bütçesine yük getirmeyecek önlemleri almaktadırlar.”

İŞTEN ÇIKARILMALAR CİNNET VE İNTİHARLARI ÇOĞALTABİLİR

Son aylarda 50 bine yakın şirketin kapısına kilit vurulduğuna dikkat çekilen raporda şunlar kaydedildi:

“Ekonomik krizle birlikte Türkiye’de yaklaşık 50 Bin işyeri kapanmış birçok sektörde firmalar küçülmeye veya üretimlerine bir süre ara verme kararı almıştır.  İşsizliğin hızla artması ve ekonomik sıkıntı bireylerin ruh sağlıklarını da derinden etkilemektedir.  Ekonomik kriz artarak devam ederse çok yakında krize bağlı cinnet ve intiharlarda ciddi artışlar yaşanabilir”