EĞİTİME İLGİ ARTTI

EĞİTİME İLGİ ARTTI

A.A

Türkiye genelinde okul öncesi öğrenci sayısı bu yıl 150 bin artarak 950 bine yükseldiği. Eğitime ilgi gitgide artıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi  Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, Türkiye genelinde okul öncesi öğrenci sayısının bu yıl 150 bin artarak 950 bine yükseldiğini, okul öncesinin bu  eğitim-öğretim yılından itibaren zorunlu tutulduğu 32 ilde de okullaşma oranının  ortalama yüzde 88'e çıktığını bildirdi.

İnanlı,  okul öncesinde bu eğitim  öğretim yılında yeni kayıt yaptıran öğrenci sayısının geçen yıla göre yaklaşık  yüzde 40 arttığını kaydetti. Öğrenci sayısının 950 bine yükseldiğini belirten  İnanlı, Türkiye'de 1271 ana okulunun faaliyet gösterdiğini, ilköğretim  okullarında da ana sınıflarında eğitim yapıldığını anımsattı.

Bu eğitim-öğretim yılında 32 ilde okul öncesi eğitimin zorunlu hale  getirildiğini hatırlatan Remzi İnanlı, öğrenci sayısındaki artışın bundan da  kaynaklandığını, ancak tüm Türkiye genelinde artış olduğunu gözlemlediklerini  ifade etti.

Okul öncesi eğitimi, okullaşma oranı yüzde 50'nin üzerinde olan illerde  başlattıklarını bildiren İnanlı, şu anda okul öncesi eğitimin zorunlu olduğu 32  ilde okullaşma oranının ortalama yüzde 88'e çıktığını bildirdi. İnanlı, bu  illerde okula gidemeyen yüzde 12 oranındaki çocuğun genellikle nüfusu dağınık  olan veya yaşlı nüfus sayısı fazla, çocuk sayısı bir sınıf açmaya yetmeyen  yerleşim birimlerinde yaşadıklarını anlattı.
        
"YENİ BİR PROJE GELİŞTİRİLECEK"
        
MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü İnanlı, şunları söyledi:

"Bu çocuklar için okul açamıyorsunuz, taşımalı eğitim kapsamına  girmedikleri için taşıyamıyorsunuz. Mesela Trabzon'da yerleşim birimleri dağınık,  çocuk köyde oturuyor. Bir çocuk veya üç beş çocuk var, sınıf açamıyorsunuz. Şimdi  bu uygulamanın sonucunda yeni bir proje geliştirilecek. 'Dağınık olan bu yerlerde  yaşayan çocuklara nasıl bir eğitim verilsin' diye çalışmalar yapılacak. Belki  mobil anaokulu uygulaması genişletilebilir, belki gezici öğretmenler  görevlendirilebilir. Yani öğretmenler belirli günlerde köylere gider, eğitim  verir."

İnanlı, okullaşma oranının bu hızla artması durumunda tüm Türkiye'de okul  öncesi eğitimin zorunlu olması için öngörülen takvimin de değişebileceğini  söyledi. İnanlı, "Okul öncesi eğitimde zorunlu eğitime geçilmesi tüm Türkiye'de  2013 yılı olarak öngörülmüştü. Toplam 5 yılda geçilmesi planlanmıştı. Böyle  giderse 5 yıla kalmayacak. Gelecek yıl 13 il daha okul öncesinde zorunlu eğitim  kapsamına alınacaktı fakat bu rakam biraz daha artabilir, illerin sayısı toplam  50'yi bulabilir" dedi.

İnanlı, bu eğitim-öğretim yılı sonunda okul öncesi eğitimin zorunlu  olduğu 32 ilin yetkilileriyle bir değerlendirme toplantısı yapılacağını ve  eksikliklerin tespit edilerek çalışmalara buna göre yön verileceğini ifade  ederek, “Zaten 32 ili kapsayan pilot projeye de başlanmasının nedeni buydu”  diye konuştu.

Okul öncesi alanında bu yıl 15 bin 356 öğretmen atandığına işaret eden  İnanlı, ayrıca bu ay içinde 888 öğretmenin daha atamasının yapılacağını belirtti.  İnanlı, en fazla okul öncesi öğretmen ihtiyacı olan illeri İstanbul, Ankara,  Mersin ve Şanlıurfa olarak sıraladı.
        
"KAMPANYA YAPILACAK"
        
Remzi İnanlı, okul öncesi eğitime destek sağlamak amacıyla ilköğretim  çağındaki çocuklar için geçmişte yürütülen "Haydi Kızlar Okula" benzeri bir  kampanya da düzenlemeyi planladıklarını bildirdi.

Bu kampanya çerçevesinde toplumda öne çıkan bazı isimlerin de desteğinin  alınmasının planlandığını kaydeden MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü İnanlı,  konuyla ilgili tüm illerde konferanslar düzenleneceğini söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al