Eğitimde kukla kullanma önerisi

Seyirlik oyunlardan biri olan, daha çok Hacivat ve Karagöz oyunlarıyla bilinen kuklanın, eğitim alanında, çocukların hayal gücünü geliştirmek için kullanılabileceği bildirildi.

Eğitimde kukla kullanma önerisi
Paylaş:

Seyirlik oyunlardan biri olan, daha çok Hacivat ve Karagöz oyunlarıyla bilinen kuklanın, eğitim alanında, çocukların hayal gücünü geliştirmek için kullanılabileceği bildirildi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

kuklaUçaneller Kuklaevi Genel Sanat Yönetmeni Mesut Sarıoğlu, kukla oyunları sayesinde çocukların hayal gücünün geliştiğini söyledi. Yurt dışında okul öncesi ve temel eğitimin ilk 2 yılında kuklaların kullanıldığını belirten Sarıoğlu, şöyle konuştu: "Yabancı ülkelerde çocukların eğitiminde kuklalar kullanılıyor ve eğitimde büyük başarılar sağlanıyor. Türkiye'de de bu uygulamanın olumlu sonuç vereceğine inanıyorum. Çocuklar, kuklalar sayesinde birbiriyle daha çabuk iletişim kurabiliyor. Kuklacılık okullarda ek ders olarak okutulabilir." Sarıoğlu, kuklacılığın son 6 yılda gelişmeye başladığını ifade etti. Daha önce Türkiye'de kuklacılığın el kuklası ile Hacivat ve Karagöz'le sınırlı olduğunu dile getiren Sarıoğlu, şöyle devam etti: "Yurt dışında da bizi daha çok Hacivat ve Karagöz'le tanıyorlardı. Türk kuklacıları bu algıyı katıldıkları festivaller sayesinde aşmaya başardı. Bizim bu alanda önümüz açık. Yine de biz kuklacılar çok çalışmak, dünyadakileri yenilikleri yakından takip etmek ve daha çok katılmak durumundayız. İtalya'da düzenlenen festivalde açtığımız stantta hem çocuklara kukla yaptırdık hem de kukla gösterileri düzenledik. İtalya'daki yetkili makamlar bizim bu çalışmamızı çok beğendiler ve bizden İtalya'daki okullarda çocuklar için bu çalışmaları yapmamızı istediler." Sarıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığının da kuklaları eğitimin bir aracı olarak kullanabileceğini, kuklalar sayesinde çocukların bazı şeyleri öğrenmesi ve algılamasının daha kolay olduğunu vurguladı. Yurt içi ve yurt dışında 70'e yakın uluslararası kukla festivaline katıldıklarını aktaran Sarıoğlu, etkinliklerde Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeye çalışacaklarını kaydetti. A.A