Ebola Virüsü Belirtileri

Ebola Virüsü Belirtileri Nelerdir? Ebola Nedir? Ebola Virüsü Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Ebola Virüsü Nedir? Ebola Virüsü kimlerde görülür? Ebola Virüsü bulaşıcı mı? Ebola Virüsü tedavisi var mı? Ebola Virüsü aşısı var mı? Ebola Virüsü hakkında her şey...

Ebola Virüsü Belirtileri

Ebola Virüsü insanlarda Ebola Virüsü Kango Kanamalı Ateş Hastalığına (Eski adı Ebola Hemorajik Ateşi) yol açar. İnsanlarda ve primatlarda, enfekte maymun, goril, şempanze, meyve yarasası, orman antilobu ve kirpi gibi sıklıkla ölüme yol açan ciddi bir hastalıktır.

Ebola Virüsü Belirtileri Nelerdir? Ebola Nedir? Ebola Virüsü Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Ebola Virüsü Nedir? Ebola Virüsü kimlerde görülür? Ebola Virüsü bulaşıcı mı? Ebola Virüsü tedavisi var mı? Ebola Virüsü aşısı var mı? Ebola Virüsü hakkında her şey...

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ülkenin kuzey batısında yeni bir Ebola Virüsü salgınının başladığını açıkladı.

EBOLA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ

Virüsün bulaşması ile belirtilerin ortaya çıkmasına kadar geçen süre 2 ile 21 gün arasında değişiklik gösterir.  Belirtiler Ebola virüsüne maruz kalındıktan 2 - 21 gün (genellikle 8-10 gün) sonra görülür. Hastaların bir kısmı iyileşirken, neden bazılarının öldüğü tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla beraber ölenlerin virüse karşı yeterli bağışık yanıt geliştiremedikleri bilinmektedir.

Görülebilen önemli belirtilerden bazıları;

- Cilt Döküntüleri
- Boğaz Ağrısı
- Gözlerde kızarıklık
- Düşük beyaz kan hücreleri
- Düşük trombosit sayısı
- Göğüs Ağrısı
- Öksürük
- Nefes almada zorluk
- Yüksek Karaciğer Enzimleri
- Kaşıntı
- Halsizlik
- Yutkunma zorluğu,
- İştahsızlık
- Mide Ağrısı
- Ekleml Ağrıları
- Mide Ağrısı
-Yüksek Ateş
- Mide Bulantısı
- Kanamalar
- Baş ağrısı
- Gözlerde konjunktivit
- Vücutta yaygın ağrılar
- Böbrek fonksiyoın bozuklukları
- Karaciğer fonksiyon bozuklukları
- Mukoza zarlarından kaynaklanan ciddi iç ve dış kanamalar
- Kan sayımında beyaz kan hücreleri ve trombosit sayısında azalma

Ebola Virüsünde Daha Ciddi Enfeksiyonlarda;

- Yüksek ateş
- Kanama
- Organ hasarı
- Çeşitli organlarda yetmezlik
- Beyin iltihabı
- Septiik Şok
- Kalp yetmezliği

Ebola Virüsünde  Ciddi vakalar septik şoka benzer ve ölüm oranı yüksektir. Hastalıkta ölüm sebebi genellikle kalp yetmezliğidir.

Ebola virüsü, hayatı tehdit eden kanamalara yol açan %50 ile %90 vakanın ölümle sonuçlandığı ateşli bir hastalığa neden olmaktadır.

Ebola Virüsünün tedavisi olmadığından korunmada bulaşıcılığın önlenmesi esastır. Bu nedenle hasta hayvanlar en kısa zamanda karantinaya alınmalıdır. Ölü hayvanların cesetleri dikkatlice yok edilmelidir. Bu hayvanların etleri, özellikle de çiğ etleri tüketilmemelidir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Dünyada salgın hastalığa dönüşme riski en yüksek olan virüsler hangileri?
  • Ebola Virüsü Türkiye'de görüldü mü? Ebola Virüsü Türkiye'de var mı? Ebola Virüsü nasıl bir virüs? Ebola Virüsü hangi ülkelerde var. Türkiye'de Ebola V
  • İşte dünyanın en tehlikeli 12 hastalığı…
  • Ebola Nedir? Ebola Virüsü Nedir? Ebola Virüsü kimlerde görülür? Ebola Virüsü bulaşıcı mı? Ebola Virüsü tedavisi var mı? Ebola Virüsü aşısı var mı? Eb
  • Batı Afrika'da bir yılda 10 binden fazla kişinin ölümüne yol açan Ebola virüsünün küçük çocuklarda yetişkinlerden çok daha ölümcül olduğu bildirildi.
  • Randevu Al