Ebola Türkiye'de görüldü mü?

Ebola Virüsü Türkiye'de görüldü mü? Ebola Virüsü Türkiye'de var mı? Ebola Virüsü nasıl bir virüs? Ebola Virüsü hangi ülkelerde var. Türkiye'de Ebola Virüsü vakası var mı?

Ebola Türkiye'de görüldü mü?

Ebola Virüsü Türkiye'de görüldü mü? Ebola Virüsü Türkiye'de var mı? Ebola Virüsü nasıl bir virüs? Ebola Virüsü hangi ülkelerde var. Türkiye'de Ebola Virüsü vakası var mı?

2013 ve 2016 yılında Batı ve Orta Afrika'da bir yılda 10 binden fazla kişinin ölümüne yol açan Ebola virüsü Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görülmeye başlandı.

Ebola Virüsü Türkiye'de görüldü mü? Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ülkenin kuzey batısında yeni Ebola Virüsü salgını olduğunu duyurdu.

Türkiye'de Ebola Virüsü vakasına rastlanmamıştır.

Ebola Virüsü, virüsü taşıyan maymun, yarasa, antilop gibi hayvanların organ, kan ve vücut sıvılarına temasla bulaşıyor. İnsandan insana geçiş ise hasta kişilerin kan ve vücut sıvılarına temasla veya bunların bulaştığı eşyalarla gerçekleşiyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi ebola salgını olan ülkelere seyahat edenlerin, bu bölgelerde yaşayanların ve hasta kişilerle temas şüphesi olanların ebola açısından değerlendirilmesi gerekiyor. Ebola Virüsünde Bu öyküye eşlik eden 38 derecenin üzerinde ateş, ciddi baş ve kas ağrısı, aşırı halsizlik, bulantı, kusma ve açıklanamayan kanamalar; ebola şüphesini kuvvetlendiriyor. Olası vaka şüphesinde, rehberde yer alan kişisel koruyucu donanım kullanımı ve izolasyon önlemleri büyük önem taşıyor.

Bir tür kanamalı ateşe yol açan ebola virüsü, ilk kez 1976'da Sudan ve Kongo’da eş zamanlı iki salgınla ortaya çıktı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaştı, 11 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Ebola Virüsü Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde geçen yıl başlayan salgında ise, bugün itibariyle 2 bin 500’ü aşkın kanamalı ateş vakası görüldü ve bin 700’e yakın kişi hayatını kaybetti. Ebola hastalığının henüz tedavisi ya da aşısı bulunabilmiş değil.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Dünyada salgın hastalığa dönüşme riski en yüksek olan virüsler hangileri?
  • İşte dünyanın en tehlikeli 12 hastalığı…
  • Ebola Nedir? Ebola Virüsü Nedir? Ebola Virüsü kimlerde görülür? Ebola Virüsü bulaşıcı mı? Ebola Virüsü tedavisi var mı? Ebola Virüsü aşısı var mı? Eb
  • Batı Afrika'da bir yılda 10 binden fazla kişinin ölümüne yol açan Ebola virüsünün küçük çocuklarda yetişkinlerden çok daha ölümcül olduğu bildirildi.
  • Çinli bilim adamları, Ebola virüsünün hücrelere nasıl nüfuz ettiğini ve insanlara nasıl bulaştığını keşfetti.
  • Randevu Al