Ebeveynlere 8 haftalık anne-babalık okulu

Ebeveynlere 8 haftalık anne-babalık okulu çocuk gelişimi için çok önemli bilgiler veriyor.

Ebeveynlere 8 haftalık anne-babalık okulu

ANNE-BABALAR İÇİN EĞİTİM DÖNEMİ BAŞLIYOR

Birçok anne-baba çocuklarını belli bir eğitim almadan, kendi yöntemlerini uygulayarak büyütüyor. Ebeveynlerin çocuklarını doğru bir şekilde yetiştirmesini amaçlayan Triple P-Olumlu Anne-Babalık Eğitimi de ebeveynlere yeni yaklaşım yöntemlerini öğretiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, çocuk yetiştirme yöntemleri ve Triple P-Olumlu Anne-Babalık Eğitimi hakkında önemli bilgiler verdi.

EBEVEYNLERİ 8 HAFTALIK BİR EĞİTİM SÜRECİ BEKLİYOR

“Çocuk yetiştirmek oldukça zor ve zahmetli bir süreçtir. Her anne-baba çocuklarını büyütürken belli dönemlerde çaresizliğe kapılabilir, yetersiz hissedebilir ve çocuklarının problem davranışları nedeniyle kendini suçlayabilir” diyen Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten,  şunları söyledi:

“Bununla birlikte çoğu anne-baba, çocuk yetiştirme konusunda herhangi bir eğitim almamıştır. İçinden geldiği gibi ya da kendi anne-babasından öğrendiği ya da gördüğü yöntemleri çocuklarına uygular. Ancak bu yöntemlerin ne kadar geçerli ya da doğru olduğunu bilemeyebilir. Bu eğitimde anne-babalar 8 hafta süren bir programdan geçmektedirler. Bu eğitim sürecinde ilk dört hafta anne-babalar her biri 2 saat süren 4 oturuma katılmaktadır. Bu oturumlarda olumlu anne-babalığın önemi, çocukların davranış problemlerinin nedenleri, davranış problemleriyle başa çıkma yöntemleri üzerine uygulamalı teorik bir eğitim almaktadırlar. Devam eden 3 hafta, haftada bir kez uygulayıcı anne-babaları aramakta ve öğrendiklerini uygulamaları noktasında desteğini sürdürmektedir. 8. haftada son bir kez bir araya gelen anne-babalar uygulayıcı ile birlikte programı ve sonuçlarını değerlendirmekte ve uzun süreli süreçte yapmaları gerekenleri öğrenmektedirler.”

AVUSTRALYA QUEENSLAND ÜNİVERSİTESİ HAZIRLADI

Triple P-Olumlu Anne-Babalık Eğitimi’nin çocuk yetiştirmede anne-babaların karşılaştığı problemlerin çözümü, çocukların gelişimlerinin sağlıklı olabilmesi, sosyal beceri ve problem çözme becerilerinin güçlenmesini sağlamada oldukça etkili bir program olduğunu belirten Gökten, “Avustralya’da Queensland Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından oluşturulmuş, etkinliği tüm dünyada en az 40 ülkede yapılan yüzlerce bilimsel araştırma ile onaylanmıştır” dedi.

Bu eğitimin dünyada 40 ülkede yaygın olarak uygulandığını ve anne-babaların donanımlı hale getirildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, “Gelecek için sonsuz önemi olan çocukların yetiştirilmesinde en sağlıklı ve olumlu yol anne-babalara öğretilmektedir. Ancak ülkemizde ilk kez 2008 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümünde program uygulanmıştır. İzmir’in küçük bir ilçesinde, anne-babalara programın uygulandığı bir proje oluşturulmuş ve uygulama sonunda anne-babaların programdan oldukça faydalandıkları saptanmıştır. 2018 yılında Triple P-Olumlu Anne-babalık Eğitimi uygulayıcısı sayısını artırmak üzere ilk kurs açılmış ve programın yaygınlaşması sağlanmaya çalışılmıştır” diye konuştu.

PROGRAM, ANNE-BABALARIN ÇOCUK YETİŞTİRMEDEKİ YETKİNLİĞİ ARTIRIYOR

Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, programda olumlu anne-babalık, çocuklarının gelişiminin teşvik edilmesi ve problemli davranışla başa çıkma yöntemlerinin çalışıldığını belirterek “Program sayesinde anne-babaların çocuk yetiştirme konusundaki yetkinliği artacak ve sonuçta çocuklarda sosyal ve dil becerileri, duygusal beceriler, bağımsızlık becerileri ve problem çözme becerilerinin gelişimi sağlanacaktır” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, Triple P-Olumlu Anne-Babalık Programının hedeflerini şöyle sıraladı:

1.            Çocuklarda davranış ve gelişim problemlerini kontrol altına alabilmede anne-babaların yetkinliğini artırmak.

2.            Cezalandırıcı ve zorlayıcı anne-babalık tutumlarının kullanılmasını azaltmak.

3.            Anne-babaların anne-babalık konusunda iletişimlerini geliştirmek.

4.            Çocuk yetiştirme kaygısını azaltmak.

NPİSTANBUL BEYİN HASTANESİ BÜNYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

“Programın yaygınlığını artırmak ve anne-babalara bu konuda yardımcı olabilmek için hastanemiz bünyesinde anne-baba grupları oluşturup Triple P-Olumlu anne-babalık programını uygulamaya başlamayı hedefliyoruz” diyen Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten,  öncelikle benzer yaş grubunda çocukları olan ve programı öğrenmek isteyen gönüllü anne-babalarla küçük aile grupları oluşturularak programın başlatılacağı bilgisini verdi.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • Ben 16 yıllık evliyim. Eşim özünde iyi bir insan ancak çok aşırı küfürler ediyor.
  • Sevdiğiniz erkeği gerçekten tanıyor musunuz? Mesela kafasından geçeni hissetmeniz, atacağı adımı tahmin etmeniz mümkün mü?
  • Ben eşimle pek anlaşamıyorum. Daha çok onun ailesiyle hiç anlaşamıyorum. Annesinin ve babasının seslerini bile duyunca tüylerim diken diken oluyor. Çü
  • Randevu Al