Düşük eğitim tansiyonu yükseltiyor

Sınav stresine rağmen, yüksek eğitim, kan basıncına iyi geliyor. Bu etki kadınlarda çok daha yüksek.

Düşük eğitim tansiyonu yükseltiyor

Yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları, inme ve böbrek yetmezliğiyle ilişkilendirilmekte. Araştırma çerçevesinde Framingham Kalp Araştırmasına katılan 3.890 kişinin otuz yıllık verisi değerlendirilmiş.

Buna göre en fazla on iki yıl eğitim gören kadınların kan basıncı daha eğitimli olanlara kıyasla 3,26mm Hg daha yüksek çıkmış. Erkeklerde ise bu fark 2,26 mm Hg. Sigara içimi, tansiyon ilacı kullanımı ve alkol tüketimi gibi faktörleri de dikkate alan bilim insanları, bu faktörlerin düşük olması halinde bile kan basıncı üzerinde etkili olduklarını söylüyorlar.

Sonuçlardan anlaşıldığı üzere eğitim seviyesi düşük olan kadınlar çok daha stresli işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar ki bu da yüksek tansiyon üzerinde etkili olmakta. Ayrıca eğitim seviyesi düşük olan kadınlar daha fazla depresyona giriyor, yoksul semtlerde ve yoksulluk sınırında yasıyorlar diyor araştırmayı yöneten bilim insanı Eric Loucks.

BİLİM TEKNOLOJİEtiketler: tansiyon stres sağlık ölüm erkek


Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20