DÜNYAYI İKİ BOYUTLU GÖRENLER

DÜNYAYI İKİ BOYUTLU GÖRENLER

Resim yapmayı öğrenirken, kompozisyon, renk ve özgünlük algısına sahip olmak işe yarar. Peki ya derinlik algısı?

 


Sinirbilimciler bunun o kadar önemli olmadığını öne sürüyor. Hatta "stereo/üç boyutlu körlük" (gözlerin hizadan çıkması sonucu beynin görüntüleri birleştirememesi ve bu yüzden kişilerin tek seferde tek gözlerini kullanmalarına yol açan hastalık ) adı verilen rahatsızlık, bir avantaj olabilir. Harvard Tıp Okulu'ndan 3 boyutlu görmeyle ilgili bir araştırma yapan göz ve beyin uzmanı Margaret S. Livingstone, dünyayı sürekli sol ve sağ gözle görmenin otomatik olarak "görüntüyü düzleştirdiğini" söylüyor. Stereo körlük yaşayan insanların üç boyutlu dünyayı iki boyutlu olan düz tuvallere aktarmada doğal bir avantaja sahip olduğunu ifade ediyor. 3 boyutlu dünyayı algılamak için de hareket, karşılaştırmalı boyut, gölge ve birbiriyle çakışan şekiller gibi tek gözle yakaladıkları ipuçlarından yararlanıyorlar.

Şubat ayında Psikoloji Bilimi dergisinde yayımlanan çalışmada araştırmacılar güzel sanatlar okuyan 403 öğrenci ile başka bölümlerde okuyan 190 öğrencinin üç boyutlu görme yeteneğini ölçtü. Tüm öğrenciler 3 boyutlu filmleri izlemek için kullanılan gözlüklerden taktı ve renkli noktalarla dolu bir fona baktı. 3 boyutlu görebilenler odaklanarak bilgisayar ekranının önünde veya arkasında uçuşan bir kareyi görebildi. Stereo körlük yaşayanlar ise göremedi. Güzel sanatlar öğrencileri ortalamada diğer gruptan daha kötü bir performans sergiledi.

Araştırmacılar 121 ünlü ressamın ve 127 ABD Kongresi üyesinin resimlerini aldı. Kimliği gizli tutulan bu kişilerin gözleri resimlerden çıkarılıp ölçüldü. Livingstone, ünlü ressamların gözlerinin genelde yanlış hizalandığını söylüyor. Massachusetts'teki Wel lesley College'da nöroloji dersleri veren araştırmanın yazarlarından stereo körü ressam Bevil R. Conway, bazı ressamlarda görme kusuru olabileceği görüşünün mantığa aykırı göründüğünü söylüyor. "Ama ben çizmeyi hep daha kolay bulmuşumdur. Bu aşırı yetenekli olduğumdan değil. Sadece bir manzaraya bakınca onu 2 boyutlu bir yüzeye aktarma konusunda hiç zorluk çekmedim" diyor.

Susan R. Barry, Massachusetts'teki Mount Holyoke College'dan sinir bilim profesörü ve görüş terapisinden yararlanarak 50 yaşında üç boyutlu görme yetisine kavuşmasını anlatan "Fixing My Gaze" kitabının yazarı. Barry, "Stereo körlük yaşayan insanlardan yüzlerce e-posta aldım. Bunların kayda değer bir kısmı ressam" diyor. Sanatçıların çoğunun gözleri düzgün hizada olduğu için stereo körlük resimde başarılı olmanın koşullarından biri değil. 3 boyutlu görme yeteneği olmayan pek çok kişinin çizim yeteneği olmadığını bilmek gerekiyor. Conway, "Tek gözünüzü kapatarak büyük bir ressam olamazsınız" diyor. Ancak insanlar bir tablonun önünde hiç kıpırdamadan durup, tek gözlerini kapatıp bekleyerek stereo körlüğün nasıl bir şey olduğunu görebilir. "Size tablonun düz olduğunu algılatan üç boyutlu görüş bastırılır. Görüntü önünüze fırlayıverir. Sizi oldukça şaşırtabilir" diyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al