Dünya Psikiyatri Birliği WPA’den dünyaya mesaj var

Dünya Psikiyatri Birliği, Rusya’da yaşanan savaşla ilgili bir bildiri yayınladı. Savaş çatışmalarının ve yaşanan travmanın psikolojik sonuçlarının, hayatta kalanlar ve gelecek nesiller için kalıcı olumsuz sonuçlar doğuracağını ve bu durumun bir an önce bitirilmesi çağrısında bulunuldu.

Dünya Psikiyatri Birliği WPA’den dünyaya mesaj var

Dünya Psikiyatri Birliği WPA Yürütme Komitesi bildirisinde şu mesajlara yer verildi:

“WPA, psikiyatristlerin ve ruh sağlığı çalışanlarının, çoğu en savunmasız kişiler arasında yer alan hastalarına bakmaktan ve tedavi etmekten alıkonulmaması gerektiğini, tüm sağlık çalışanlarının ve ihtiyacı olan hastaların güvenli geçişi ve korunması da dahil olmak üzere ısrar ediyoruz. Ayrıca, ülkeden kaçan Ukrayna vatandaşlarına insani yardım sağlayan ülkelerin çabalarını da destekliyoruz. Savaş çatışmalarının ve travmanın psikolojik sonuçları, hayatta kalanlar ve gelecek nesiller için kalıcı olumsuz sonuçlar doğuracaktır. WPA, psikolojik sonuçları şimdiden pek çok insanı etkilemiş olan mevcut çatışma ve düşmanlıklara derhal son verilmesi çağrısında bulunuyor.”

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Avusturya asıllı Amerikalı psikiyatrist, nörolog, fizyolog, davranış biyoloğu, biyokimyager Eric Richard Kandel, Ağustos ayının sonunda emekli oluyor.
  • Uzay Ortamının Psikolojiye Etkilerini Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç yazdı...
  • İnsanı hakikate götüren yolculukta deney ve gözlemin birinci aşama olduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Hakikate götüren yolculukt
  • ‘Can dostlarının’ evlerinde besledikleri hayvanlar olduğunu düşünen insanlar, uçak yolculuğunda onlarla birlikte olmak isterler.
  • Prof. Dr. Yunus ÇENGEL, emflasyon, para, fiyat artışları, satın alma gücünü ve arz talep dengesini değerlendirdi....
  • Pandemi sürecinde psikolojik desteğin öneminin anlaşıldığına dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, psikologlar olarak bu dönemde hem
  • Randevu Al