Dünya için çok kötü haber

Dünya için çok kötü haber. 2015'te sıcaklık rekoru kırılacak.

Dünya için çok kötü haber

2015 yılı sıcaklık rekoru kırmak üzere… En sıcak yıl olarak kayıtlara geçmesi beklenen 2015’in ardından, El Nino etkisiyle 2016’nın daha da sıcak olacağı öngörülüyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yapılan açıklamada, yeryüzü sıcaklığının endüstrileşme öncesi döneme göre bir santigrat derece arttığı belirtildi. WMO, artışla beraber, 2015’te “sembolik ve önemli bir dönüm noktasına” ulaşıldığını söylüyor.

Bu sıcaklık artışına, insan kaynaklı küresel ısınmayla birleşen kuvvetli El Nino’nun sebep olduğu ifade ediliyor.

El Nino hava olayı, Pasifik Okyanusu’nda deniz yüzeyinin ısınmasıyla kendini gösteriyor; aşırı sıcak hava ve su baskınları gibi doğa olaylarının yaşanmasına neden oluyor.

Meteorologlar bu yıl El Nino’nun ekim ile ocak ayları arasında zirve yapmasını ve tüm zamanların en kuvvetlilerinden biri olmasını bekliyor.

"GEZEGENİMİZ İÇİN KÖTÜ HABER"

1961-1990 arasında yeryüzünün ortalama sıcaklık seviyesi 14 santigrat dereceydi. Bu yılın ocak ile ekim ayları arasında yapılan ölçümler, söz konusu yıllara göre yeryüzü sıcaklığının 0.73 santigrat derece yükseldiğini gösteriyor. Bu yılki sıcaklık, sanayileşme öncesi döneme denk gelen 1880-1899 yılları ortalamasının ise tam 1 santigrat derece üzerinde.

WMO Genel Sekreteri Michel Jarraud rekorla ilgili olarak, “Bu, gezegenimiz için kötü haber” dedi.

2016 DAHA SICAK OLACAK

2011-2015 yılları, 1961-1990 arası dönem referans alındığında 0.57 santigrat derecelik artışla kayıtlara “en sıcak 5 yıl” olarak geçti.

Önümüzdeki yılın, devam edecek El Nino etkisiyle daha da sıcak olacağı ifade ediliyor. Bunda son 30 yıldır her sene artış göstererek üst üste rekor kıran sera gazı seviyesindeki artışın da etkisi olduğu belirtiliyor.

EL NINO NEDİR?

Her 3 ila 7 yıl arası yaşadığımız El Nino, Pasifik Okyanusu’nun fazla ısınmasıyla yaşanır ve genellikle bir yıl boyunca etkisini sürdürür. El Nino (İspanyolca erkek çocuğu anlamına gelir) yarattığı ısıtıcı etki nedeniyle kasırgalara, şiddetli yağışlara, taşkınlara, kuraklıklara, yangınlara ve tarımsal ürün kayıplarına yol açıyor. Dünya Meteoroloji Örgütü, mart ayında başlayan El Nino doğa olayının, 2015 yılının son yarısında etkisini giderek artırabileceğini ve son 50 yılın en güçlülerinden biri olabileceğini bildirdi.

TÜRKİYE'YE ETKİSİ NEDİR?

Uzmanlar, El Nino nedeniyle Türkiye’ye kış mevsiminin geç geleceğini ifade ediyor.

HÜRRİYETEtiketler: kış ne zaman gelecek hava durumu soğuk hava ne zaman gelecek türkiyede hava durumu


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20