Dr. Gerald Moore: “Dijitalleşme yetişkinleri ergenleştiriyor”

Üsküdar Üniversitesi 4. Uluslararası İletişim Günleri, İngiltere’den Durham Üniversitesinden Dr. Gerald Moore’u ağırladı.

Dr. Gerald Moore: “Dijitalleşme yetişkinleri ergenleştiriyor”

Teknoloji bağımlılığının beynin kimyasını değiştirdiğine dikkat çeken Dr. Gerald Moore, “Oyun oynayan kişilerin beynindeki işleyiş farklılaşıyor.

Biz ne kadar fazla uyaran içinde olursak beynimizin o alanları daha aktif hale geliyor. Ama biz sadece bir konuya odaklanırsak yani bir bilgisayarın ekranına saatlerce bakarsak o zaman beynimizin sadece bir tarafını çalıştırmış oluyoruz ve diğer kalan kısımlar ölüyor. Dolayısıyla beynimizin kimyası değişiyor. Yetişkin olduğu halde ergen gibi davranan birçok insan var” diye konuştu.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından Merkez Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonunda düzenlenen 4. Uluslararası İletişim Günleri’nde “dijital bağımlılık” konusu nörobilim, psikoloji ve etik açılardan ele alındı.

DR. GERALD MOORE: “DİJİTALLEŞME BEYNİMİZİN KİMYASINI DEĞİŞTİRİYOR”

 “Dijital Medya Çağı ve Bağımlılık” başlıklı oturumda konuşan Durham Üniversitesinden Dr. Gerald Moore, “Dengesizlik, Bozukluk ve Dopamin Etkisi: Teknoloji Her Zaman Bağımlılık Yapmıştır, Dijital Medya Neden Farklı Olsun?” başlıklı sunumunda ilginç tespitlerde bulundu.

Teknoloji bağımlılığının beynin kimyasını değiştirdiğine dikkat çeken Dr. Gerald Moore, “Biz bir bilgisayar ekranındaki uyaranlara bakarak kendi hayatlarımızdan kaçıyoruz. Oyun oynayan kişilerin beynindeki işleyiş farklılaşıyor. Biz ne kadar fazla uyaran içinde olursak beynimizin o alanları daha aktif hale geliyor. Ama biz sadece bir konuya odaklanırsak yani bir bilgisayarın ekranına saatlerce bakarsak o zaman beynimizin sadece bir tarafını çalıştırmış oluyoruz ve diğer kalan kısımlar ölüyor. Dolayısıyla beynimizin kimyası değişiyor. Yetişkin olduğu halde ergen gibi davranan birçok insan var” diye konuştu.

Dr. Gerald Moore, beynin diğer bögelerinin çalışması için yeni bir dil öğrenme, müzik aleti çalma ve farklı aktivitelerde bulunmayı önerdi.

BİR DÖNEM DE KİTAP VE GAZETELERİN BAĞIMLILIĞINDAN KORKULMUŞTU!

Tarihin her döneminde yaşanan değişimlerle beraber bağımlılık konusunun gündeme geldiğini belirten Dr. Moore, “Platon Antik Yunanlıların sözel kültürünün çöktüğü zamanlarda Atina’nın bozulmasının bir sebebi olarak aşırı ve düzensiz alfabetik yazma tüketimini göstermiştir. Dijital kaygılar 18 ve 19. Yüzyıldaki yeni baskı teknolojileriyle benzerdir. Basılı kitapların aşırı fazlalaşması roman ve gazete okumaya bağımlılık yapar şeklinde korkuya sebep olmuştur. Kitapların yozlaştırıcı gücü modern ve erken dönem sanayi edebiyatının en baskın konusuydu. Flaubert’in Madame Bovary karakteri toplumdaki yıkıcı davranışlara sebep olacak kadar romanlar aracılığıyla yaşamdan kaçar. Bazı bağımlılıklar kültürel olarak meşru oldukları için patalojik olarak tanınmazlar. Kültürel meşruluk belli bağımlılık yapan alışkanlıkların ciddi etkilerini göz ardı etmemize sebep olur. Dijital bağımlılık geçmişteki sigara içme tartışmalarını tekrarı gibidir” dedi.

TEKRARLANAN DAVRANIŞIN NEDENİ DOPAMİN

Bağımlılıkla dopamin arasındaki ilişkiye de değinen Dr. Gerald Moore, kişiye haz veren bir davranış tekrarlanarak yapıldığında beyinde dopamin seviyesinin yükselmeye başladığını söyledi. Dr. Moore, dopamin seviyesinin hep korunması ya da yükseltilmesi adına o harekete devam edilmesi gerektiğini belirterek “Kişi ne zaman keyif ve heyecan hali yaşıyorsa beyinde yüksek seviyede dopamin salgılanıyor. Dopamin haz alınan o hareketin devamının yapılmasını sağlıyor. Kişi aslında yaptığı şeyden nefret ediyor ancak dopamin salgısı o kadar yüksek seviyede ki o davranışı tekrarlatıyor” dedi.

TEKNOLOJİNİN BEYNE ETKİSİ GELECEKTE ANLAŞILACAK!

Teknolojinin insan beynine olumsuz etkilerini gelecekte anlayacağımızı belirten Moore, “Nasıl ki küresel ısınmanın etkilerini daha yeni yeni anlıyoruz. Teknolojinin bizim üzerimizdeki negatif etkilerini şimdi yeni yeni anlamaya başladık, önümüzdeki yıllarda da anlamaya devam edeceğiz” dedi.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi bünyesinde kurulan Kök Hücre Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSKÖKMER), alzheimer, Parkinson, otizm, MS gibi hastalıkl
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yıldönümünde düzenlenen panelde konuşan kurucu rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, darbeler
  • Üsküdar Üniversitesi Senatosu tarafından 22 Nisan Dünya Günü’nde ilan edilen “Küresel İyi Oluş Manifestosu”, dünyanın önde gelen üniversitelerinin de
  • Üsküdarlı akademisyenler Covid -19 pandemi döneminde psikiyatrik hastalıklar ve elektromanyetik alan kirliliğin insan sağlığı üzerine etkileri olmak ü
  • aydi Tut Elimi Derneği bağışçılarından Davut Bozkurt bundan tam 16 yıl önce Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a ithafen kaleme aldığı mektubu 16 yıl sonra bizza
  • Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi (GBA) Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Optimum Akademi arasında imzalanan protokolle üniversite öğrenci
  • Randevu Al