Down Sendromu tedavisi olanaklı mıdır

Down sendromu tedavisi için bilinen en önemli gerçek herhangi bir operasyon ile bu sorunun tedavisinin yapılamayacağıdır. Tedavi konusunda böyle bir sorunun oluşma nedeni, bu sağlık sorununun doğuştan kalıtımsal bir şekilde ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır.

Down Sendromu tedavisi olanaklı mıdır

Down sendromu görülen bebeklerde doğuştan bir kromozom anormalliği olması sonucu bu sağlık sorunu görülmektedir. Down sendromu ile doğan bebeklerin hem dış etkenlerden hem de enfeksiyon oluşması risklerinden daha fazla korunmaları gereklidir.

DOWN SENDROMU OLAN BİREYLERİN TEDAVİLERİ İÇİN YAPILABİLECEKLER

-İlk olarak beslenme aşamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu hastalıkta kilo almaya meyilli olma durumu bulunmaktadır.

-Doğumdan sonra fiziksel anlamda özel olarak ilgi gereklidir. Fiziksel olarak destek için uzman desteği alınması gereklidir.

-Down sendromu tedavisi sürecinde özel eğitim alınması önemlidir. Yine bu durumda hastalığı olan bireyin diğer bireylerle iletişim içinde olması çok önemlidir.

-Bu süreç içinde annenin tutumu oldukça önemlidir. Fazlası ile duygusal davranışlar ve hastalığın anne tarafından reddedilmesi, tedavi sürecini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle tutum ve davranışların olumlu yönde olması önemlidir.

DOWN SENDROMUNUN YAYGINLIĞI VE KEŞFEDİLMESİ

ABD verilerine göre ülkedeki her 700 bebekten biri down sendromu taşıyarak doğmaktadır. Türkiye verilerine göre bir yıl içinde yaklaşık olarak 800 bebek down sendromlu olarak doğmaktadır.

Down sendromu 1959 yılında Fransız bir doktorun çalışmaları sonucunda keşfedilmiştir. 2000 yılında ise bir grup araştırmacı 32 kromozom üzerinde bulunan 329 geni teker teker tanımlayarak kataloglamışlardır. Yapılan bu çalışmalar Down sendromu tedavisi konusunda yapılan çalışmaların ilerlemesini sağlamıştır.

Down sendromunun çeşitleri bulunmaktadır.

Trizomi 21: Normalde sağlıklı insanlarda 23 çift halinde 46 adet kromozom bulunmaktadır. Down sendromu 21. sıradaki kromozomların bir çift değil de 3 adet kromozomun bir araya gelmesi sonucunda oluşur.  Böylece toplamda 47 kromozom söz konusudur. Bu durumda zekâ geriliği söz konudur.

Mozaik Down Sendromu: Nadir olarak görülen türdür. Bu sendrom tipinde hücrelerin bir kısmında fazladan 21 kromozom bulunmaktadır. Bu sendromda zihinsel engel ve belirgin olan fiziksel engel görülmektedir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Down sendromlu çocukların gelişimini desteklemenin en birincil yolunun ailenin çocukla etkili iletişim kurması olduğunu belirten uzmanlar, çocukla ile
  • Genetik bir bozukluk olarak bilinen down sendromu, anormal bir hücre bölünmesi sırasında 21. kromozomun çiftinden fazla bulunması ya da tam kopyasının
  • DNA hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?
  • Evde kalmak down sendromlu bireyleri olumsuz etkiledi. Down sendromlu bireylere pandemide nasıl yaklaşılmalı? Pandemide down sendromlu bireylerin geli
  • Ülkemizde her yıl birçok bebek down sendromu ile dünyaya gelmektedir. Down sendromu, genetik düzensizlik sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kro
  • 2012 yılında kendisi gibi müzisyen olan Nida Kaçar ile dünya evine giren Özgün, bu evlilikten bir çocuk sahibi oldu. Ünlü şarkıcı, babalığın çok özel
  • Randevu Al