Down Sendromu ne demek

Genetik farklılık olarak tanımlanan down sendromu insanda genetik düzensizlikten dolayı fazladan bir 21. kromozom bulunmasına denmektedir.

Down Sendromu ne demek
Paylaş:

Genler insanın fiziksel ve kişisel yapısını oluşturduğundan bu genetik farklılık fiziksel ve zihinsel değişikliklere yol açmaktadır. Down sendromu ne demek anlayabilmek için genlerin insan oluşumundaki yerini anlamak gerekiyor.

Dünya üzerinde 6 milyondan fazla down sendromlu insan bulunurken ülkemizde her yıl 800 kadar down sendromlu bebek dünyaya geliyor. Down sendromu konusunda sadece ailelerin değil tüm toplumun bilinçli olması oldukça önemli bir konudur.

Down sendromlu çocukların dış görünüşleri birbirine benzer ama hepsi kendine özgü karakterlere sahiptir. Down sendromlu çocuklara erken yaşta doğru eğitim verildiğinde ve yapamayacakları değil daha iyi yapabilecekleri şeylere odaklanıldığında onlar için çok daha faydalı olacaktır.

DOWN SENDROMLU İNSAN EKSİK DEĞİL FARKLIDIR

Maalesef down sendromu konusunda bilinçli olmayan toplumlarda down sendromlu insanlar hasta, engelli gibi görülmektedir. Oysa down sendromu bir hastalık değildir. Sadece genetik olarak farklılıktır. Bu farklılık da down sendromlu insanların fiziksel görünümlerinde bazı ortak özellikler olmasına neden olur.

Down sendromlu insanların yüz yapıları, göz yapıları, burun yapıları farklı olur. Boyları daha kısa ve el parmakları da aynı boyda olabilmektedir. Tüm fiziksel belirtilerin hepsi de görülmeyebilir. Avuç içi çizgisinin tek olması ya da sarkık dil yapısı olması gibi fiziksel farklılıkları aynı olabilir.

Down sendromu ne demek sorusuna yanıt verirken down sendromlu insanların nasıl farklı özellikleri olduğunu anlamak faydalı olacaktır.

DOWN SENDROMU NASIL MEYDANA GELİR

Down sendromu kalıtsal değildir hamilelikte tesadüfen meydana gelebilmektedir. Her hangi bir bilinen nedeni yoktur. Dünyanın her yerinde her hamilelikte yaşanabilir. Hamilelikte yapılan testlerle de down sendromu var mı anlaşılabilmektedir.

İnsan oluşumunu sağlayan hücrelerde genellikle 23 çift kromozom bulunur. 23 anne ve 23 babadan kalıtsal genler aktarılır. Down sendromunda ise insanların hücreleri 47 kromozoma sahiptir. Down sendromu ne demek diye baktığımızda işte bu genetik farkı görmekteyiz. Bu genetik fazlalık down sendromu olarak tanımlanırken down sendromlu insanlar fiziksel ve zihinsel olarak farklı olurlar.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: